Zümrüt taşı faydaları ve özellikleri nelerdir ?

Beğendiysen Oy Ver

Zümrüt, berilyum grubundaki en değerli taştır. Adı, yeşil taş anlamına gelen Yunanca smaragdos kelimesinden türetilmiş esmeralde olan eski Fransızca sözcüğünden gelmektedir. Tanım olarak; zümrüt, krom ile renklendirilmiş, koyu yeşil berilyaya kadar herhangi bir cisim olarak geçmektedir. Sadece vanadyum ile renklendirilen yeşil beril gerçek zümrüt olarak değil, daha çok yeşil beril olarak düşünülür. 1960’lı yıllardan beri, Amerikan mücevher endüstrisi tanımını, zümrüt gibi vanadyum renkli berilyere dönüştürmek için değiştirdi ancak İngiltere ve Avrupa’da hala böyle kabul edilmiyor. Zümrüt dünyasının tarihi yeşil rengi eşsizdir; safir, yakut ve elmas da içeren değerli taşlardan biri olarak kabul edilir. Zümrüt bugün mevcut olan en değerli taşlardan biri olmasına rağmen çoğunlukla fakir kırılmalara karşı direncini genelde yoksul olarak dahil ediyor.

Kolombiya, derin yeşil zümrütler için en ünlü kaynak olmasına rağmen, zümrüt mevduatları dünyanın çeşitli yerlerinden çıkarılarak işlenmeye devam edilmektedir. Son yıllarda Güney Amerika, Afrika ve Avrupa’da yeni bulunan mevduat üretiminde dramatik bir artış gördü. Bugün, Kolombiya’yı takiben Brezilya ve Zambiya, ince zümrütlerin önde gelen üreticilerindendir. Zambiya zümrütleri, Kolombiya’nın zümrüt yeşili zümrütlerine benzeyen hafif mavimsi yeşil renkleri için arzu edilirken, Brezilya zümrütleri mükemmel berraklığı ve hafif sarımsı yeşil rengi ile ödüllendiriliyor.

Hemen hemen tüm doğal zümrütler farklı karakteristik özelliklere sahiptir ve hemen hemen hepsi minik çatlakları doldurmak için yağ veya reçine ile işlenir. Bu kusurların ve petrolün varlığı, diğer benzer taşlar arasında doğal zümrütleri tespit etmeyi ve ayırt etmeyi oldukça kolaylaştırır. Yapay ışık, taşın doğal bir zümrüt olduğunu ispatlayan özellikleri kırıkları açığa çıkarır ve güçlendirir. Zümrüt rengi eser miktarda krom ve vanadyumdan kaynaklanmaktadır ve renk, doğal gün ışığında en çok hayran kalınmaktadır. Yeşil zümrütleri belirlemenin en kolay yöntemlerinden biri, özgül yerçekimi yani yoğunluk ve sertliği test etmektir. Her tür berilyumda olduğu gibi zümrüt apatit, kuvars ve feldispattan daha zordur ancak spinel, topaz ve safirden biraz daha yumuşaktır. Bununla birlikte, zümrüt genellikle doğal olarak bulunan durumundan ötürü diğer berillerden daha kırılgandır.

Kolombiya, zümrüt madenciliğinin uluslararası merkezi konumundadır. Boğa’nın kuzeybatısında olan Muzo Madeni, derin yeşil renkte kaliteli taşlar üretmektedir. Boğa’nın kuzeydoğusunda olan Chivor Madeni, önemli bir başka mevduat ve diğer yerler de ek maden arama sonuçlarını vaat ediyor.

Taşlar Kolombiyalılardan daha hafif; çoğunlukla sarı yeşil renktedir ve genellikle kalıntılardan arındırılmıştır. Brezilya ayrıca, nadir bulunan zümrüt kedilerinin gözlerini ve altı telli yıldızı olan son derece nadir zümrüt malzemeleri tedarik etmektedir.

Güney Afrika yatakları Kuzey Transvaal’da yoğunlaşmıştır. Ancak Cobra ve Somerset Madenlerinde bulunan taşların yalnızca yüzde beşi kaliteli olmaktadır. Çoğu taş hafif veya çamurludur ayrıca taş üzerlerinde kesiklerde bulunmaktadır.

Zimbabwe’nin çeşitli zümrüt yatakları vardır; en önemlisi güneydeki Sandawana madenidir. Kristaller küçük ama çok iyi kalitede olmaktadır.

Rusya, Sverdlovsk’un kuzeyinde, Ural kısımlarında maden yatakları bulunduruyor. Kaliteli zümrüt nadirdir olarak bulunmaktadır. Çoğu taş hafif veya çamurlu olmaktadır.

Afganistan, Avustralya, Gana, Hindistan, Madagaskar, Malavi, Mozambik, Namibya, Nijerya, Pakistan, Tanzanya, Zambiya ve Birleşik Devletler daha fazla depoları bulunmaktadır.

Yağlanma, yaygın bir zümrüt muamelesidir ve çoğu durumda maden sahasında yapılır. Yağlanma terimi renk, berraklık ve istikrarı arttırmak için zümrütlerin renksiz bir yağda veya reçinede içine batırılması uygulaması anlamına gelir. Bu, sıklıkla penetrasyona yardımcı olmak için bir vakum odası kullanılarak yapılır. Standart dışı işlemler, renkli yağlar ve epoksi benzeri reçineler kullanarak bunu aşıyor.

Bu muameleler mücevherlerin görünümünü çarpıcı biçimde geliştirir, ancak temizlik ve ayarlamada özel bakım gerektirir. Buharlı temizleyiciler, çözücüler ve ultrasonik temizleyiciler yağları kaldırabilir, ancak görünürde görülen kapanımlar keskin bir rahatlama ile belirgindir. Zümrütler yeniden yağ ile restore edilebilir, hasar sadece geçici olarak kabul edilir.

Sentetik zümrütler 1848 yılından beri mevcuttur. 1950’lerde, sentezleme yöntemleri ticarileşmiş ve o zamandan beri mükemmel kalite sentetikler mevcuttur. Chatham zümrütleri terimi laboratuarda üretilen zümrütler için sıklıkla kullanılır. Ayrıca çok sayıda zümrüt çiftçisi bulunmaktadır. Çoğu durumda doğal bir üst yarım, bir zümrüt yeşil macunu kullanarak bir cam veya sentetik bir alana çimentolanır. Zümrüt kusurlarının taçdan görünürlüğüyle bir kez takı haline getirildiğinde, bunlar genellikle doğal zümrüt olarak satılıyor.

Bununla birlikte, muhtemelen en eski bilinen buluntular Mısır’da Kızıl Deniz’in yakınında yapılmıştır. Bu taş mayınları, Mısır firavunları tarafından 3000 ve 1500 yılları arasında sömürüldü. Ve daha sonra Kleopatra Madenleri olarak anılacaktır, 19. yüzyılın başlarında tekrar keşfedildiğinde zaten tükendiğini görüyoruz.

Yeşil zümrüt taş türlerinin çoğunda mükemmel değerli taşlar. Zümrütlerin doğal kusurlarından ötürü zor olmamasına rağmen oldukça zor sayılırlar. Aynı zamanda, açık ortamlar için onlara ideal taşlar kılan, iyi bir ateş ve parlaklık düzeyi vardır. Yeşil zümrütler, büyük değerli taş zümrüt yüzükleri ve kolye setleri için mükemmeldir. En iyi şeffaflığı en üst düzeye çıkarmak için ışığın kolayca geçmesine izin veren tasarımlara yerleştirilirler. ‘Zümrüt kesimi’ nin kesik köşeleri, zımparaların köşe kırma ve yontma riskini azalttığı için daha ‘giyilebilir’ olmasına yardım etmek üzere tasarlandı. Zümrüt giyerken zımpara kesikleri, ovaller ve sivri köşeli köşeler olmaksızın diğer şekiller en güvenlidir.

Zümrüt taşlar ve bilezikler gibi boncuklu ve eğimli mücevherler için mükemmel değerli taşlar, ancak genellikle daha düşük dereceli zümrütler bu tür mücevher kullanımı için ayrılmıştır. Zümrüt genel olarak dünyadaki en popüler değerli taşlardan biridir ve seçkinler arasında en sevilen, özellikle değerli dört taşlardan biri oldukları düşünülürse. Birçok daha nadir renkli taştan farklı olarak zümrüt genellikle yerel kuyumcu mağazalarında, çoğunlukla üst düzey tasarımlarda mevcuttur. Tüm zümrütler gevrektir ve iç streslerinden dolayı ayar, kesme ve yeniden cilalama sırasında ekstra özen gösterilmelidir. Zümrütler ısıya ve basınca duyarlıdır, bu yüzden kuyumcular ayarlarken dikkatli olmalısınız.