Zirkon Taşının Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

4.7 (93.33%) 3 votes

Zirkon taşları doğada doğal bir haldeyken bulunarak işlenmesi sağlanan taşlardandır. Bu taşların görünümü oldukça harikadır. Estetik açıdan da oldukça güzel bir tasarıma sahiptir. Bu değerli taşlar, çoğunlukla yüzük yapımlarında, küpe yapımlarında ve bileklik yapımlarında sıkça kullandığını söyleyebiliriz. Ne için yapıldığı önemli tabiki de ama yapıldığı her ürüne görsellik açıdan harika bir görünüm kazandırdığı gerçeğini de atlamamak gerekiyor. Bu doğal taşların insan organizmasına katkısı oldukça fazladır. İnsana hem ruhen hem de bedenen faydaları da oldukça fazladır. Bilindiği üzere atom taşları ısıya veya herhangi bir dışardan darbelere karşı oldukça dayanıklı taşlardır. Zirkon taşları da aynı atom taşları gibi hem ısıya hem de dışardan gelen darbelere karşı dayanıklılığı deneylerle kanıtlanmış taşlardandır. Hem ısıya hem de darbelere karşı dayanıklı olmasının sayesinde küpelerde, yüzüklerde ve bilekliklerde ilk başlarda tercih edilen değerli taşlar arasında gösterilir. Bu saymış olduğum özellikleri itibari ile hem pırlantaya hem de elmasa benzetilmektedir. Bu iki farklı ürüne de benzetenlerin sayıları azımsanmayacak kadar fazla olduğunu da söyleyebiliriz. Ama zirkon taşları, pırlanta ve elmas taşlarına oranla daha fazla yumuşak ve fiyatının da elmas ve pırlantaya göre biraz daha düşük olduğundan bahsedebiliriz.

zirkon taşı 1

Bu değerli taşların isimleri endüstri alanında zirkonyum adı ile de anıldığını söyleyebiliriz. Her değerli taşın bir sertlik derecesi olduğu gibi zirkon taşlarının da sertlik dereceleri vardır. Zirkon taşlarının sertlik dereceleri 7.5 ile 8 dereceleri arasındadır. Bu sertlik dereceleri seviyelerinde olması bu değerli taşın oldukça dayanıklı bir taş olduğu gerçeğini de ortaya koymaktadır. Bu doğal taşların doğada farklı farklı renkleri mevcuttur. Bu renkler arasında yeşil, mavi ve sarı renkleri ön plana çıkan renklerdendir. Renkli olmasının yanı sıra bazı kesimlerde de rengi olmayan yani saydam bir yapıya sahip olan taşlarına da rastlanıldığı bilinmektedir. En sık olarak rastlanıldığı bir renk söylemek gerekirse kahverengi olduğunu belirtebiliriz. Bu taşlar, piyasada mücevherler ile eşdeğer tutulabilen taşlar arasındadır.

zirkon taşı 2

Bu değerli taşın isminin zirkon olması birçok kişiyi şaşırtabilir. Zirkon kelime anlamı olarak Pers dilinde zargun anlamına geldiği için alınmıştır. Bu değerli taşlar, dünya ülkelerinin neredeyse genele yakınında çıkarılarak işlenmeye de çıkarıldığı yerlerde devam edilir. Çıkarıldığı yerde mücevher eşyalarında ve endüstri alanlarında kullanımları sağlanır. Çıkarıldığı ülkelerden ön plana çıkanlar Şili, Avustralya ve Hindistan olduğunu da belirtebiliriz. Zirkon taşlarının dünya genelinde en çok bulunduğu hatta dünyada bulunduğu yerlerin neredeyse yarısının rezervleri Avustralya ülkesinde bulunuyor.

Zirkon Taşlarının Faydaları Nelerdir ?

* İnsan organizmasında bulunan sindirim sistemi oldukça fazla bir öneme sahiptir. Sindirim sisteminin bozulması veya yavaş bir şekilde çalışması insanın genel sisteminin de bozulmasına neden olabilir. Sindirim sisteminin içerisinde olan kalın bağırsak ile ince bağırsak bu sistemin ana etmenleridir. Kalın ve ince bağırağın bozulması durumunda da insanın iç organlarındaki hasar giderek artar. Zirkon taşlarını kullanan kişilerin sisndirim sistemlerinde meydana gelen rahatsızlanmaların önüne geçildiği ve zamanla da tamamen bir çözüm üretildiği bilinmektedir.

* Kişinin günlük yaşam içerisinde koşuşturmasından kaynaklı olan rahatsızlık durumları meydana gelebilir. Bu durumların başında da uykusuzluk problemleri gelir. Uykusuzluk oldukça kötü ve sinir edici bir rahatsızlıktır. Uykusunu iyi alamayan bir kişinin gün içerisinde sürekli sinirli ve stresli olduğu gözlemlenir. Bu sıkıntılı durumların yaşanması dolayısıyla kişi de birçok rahatsızlıkların meydana gelmesi kaçınılmaz bir durum olur. Zirkon taşlarının kullanılması halinde kişi de görülen uykusuzluk problemleri, stres problemleri ve sinirlilik durumlarına çözüm getirici kolaylıklar sağlanmış olur.

* İnsanın zihninin gelişmesi demek kişinin yapabileceklerinin farkında olması demektir. Bunun yanı sıra kişi herhangi bir şey hakkında ne kadar fazlasını isterse o kadar iyidir. Bunları yapmak içinde zihnini iyi kullanıp iyi bir yönlendirme yapmasından geçer. Zirkon taşlarını kullanan kişilerin zihinlerinin açıldığı ve daha çok akılcı bir düşünce ile hareket edip istedikleri hedeflere başarılı bir şekilde ulaşabildikleri gözlemlenmiştir.

* Zirkon taşlarını takı olarak kullanan kişilerin bir toplum içerisine girdiklerinde dikkatleri üzerlerine çekmelerini ve saygı gerektirecek bir durumu sağlamasını da gerçekleştirmesine yardımcı olur.

* Bazı kişiler her ne kadar yemek yeseler de bir türlü kilo alamazlar. Bazıları da çok az yedikleri halde ne yerse yesinler sürekli olarak kilo almalarına neden olur. Kilo almakta zorluk çeken kişiler için bu değerli taşların kullanılması oldukça önemlidir. Çünkü; bu değelri taşlar kişide iştahsızlık problemleri var ise ve ne yiyosa yesin kilo alamıyor ise bu değerli taşların kullanılması sayesinde istediği kilo alımlarını gerçeğe dökebilmektedir.

Zirkon Taşı Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz ?

Doğada bulunan birçok taş mevcutturç Bu taşların genele yakını sahte yani normal taşlardır. Piyasada birçok uyanık kişinin de bulunduğunu söyeleyelim. Bu kişiler sahte olan taşları orjinal taşmış gibi gösterip ve bu taşları satarak haksız kazanç sağlamayı çok iyi bir şekilde beceriyorlar. Bu kişiler sahte taşların üzerlerine yapışkan tozlardan dökerek beklemeye çekiyorlar. Ve zamanla da o yapışkan tozlar orjinal birer taşmış havası vererek değerli taşlar adı altında satışı yapılıyor. Ayrıca; sahte taşların üzerlerine ilgili olan değerli taşların renginden dökülerek donması sağlanıyor. Sonrasında ise birer değerli taşmış gibi gösterilerek satışı yapılıyor.

Sahte değerli taş kurbanı olmamak için satın alınacak olan değerli taş hakkında detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Satın alınacak olan kişi veya kurumlarında iyi bir incelemesi yapılmalıdır ki mağdur olma ihtimalini en aza indirmek adına. Değerli taşı satın aldığınızda köşe kısmından çok ufa bir şekilde kırarak iç kısmındaki renk ile dış yüzeyindeki rengin aynı olup olmadığını kontrol ederek de sahte olup olmadığı kanaatine varılabilir.