Zımpara Kağıdı Nasıl Yapılır?

5 (100%) 1 vote

Zımpara kağıdının ne olduğu herkes tarafından bilinmese de hemen hemen her alanda kullanılan, üzerine zımpara tozu yapıştırılan kalın kağıttır. Zımpara kağıdı ile ahşap, demir, metal ve benzeri pek çok ürün zımparalanarak, pürüzlerinden arındırılır ve köşeli kısımları yumuşatılır. Daha basit tanımı ile zımpara kağıdı aşındırıcıdır.

Zımpara Yapımı İçin Yüksek Isı Şart

Zımpara kağıdının yapılması için taşlar kullanılır. Zımpara işini gerçekleştiren, aslında küçük taşlardır. Boksit minerali ve alüminyum oksit karışımı, elektrik kıvılcımı fırınına yerleştirilir. Yüksek sıcaklığa ulaşan mineraller eriyerek, lav halini alır. Karışımdan bir örnek alınarak inceleme yapılır ve eğer doğru hazırlanmış ise büyük çelik kaplara boşaltılır. Ardından soğuma bölgesine alınan karışım 24 saat sonra katılaşmış hale gelir. Sonraki aşamada karışımı parçalama işlemleri başlar.

Çok küçük parçalara ayrılan karışım eleme bölümüne alınır. Farklı ölçülerdeki eleklerden geçirilen karışım boyutlarına göre ayrıştırılır ve farklı kazanlara alınır. İri taneli parçalar kaba zımparalama için kullanılırken, küçük taneler ise ince işlerde kullanılır. Oluşturulan karışım, zımpara kağıtlarına yapıştırılarak işlem sona erer.