Zifir Lekesi Nasıl Çıkarılır?

5 (100%) 13 votes

Sağlık açısından zararlı bir madde olan zifir, genellikle sigara içilen ortamlarda ya da soba yakılan evlerde görülmektedir. Zifir kötü görüntü oluşturmakla birlikte, rahatsız edici kokuya sahiptir. Bu nedenle zifir lekelerinden hızlı şekilde kurtulmak gerekmektedir.

İlk Müdahale Limonla Yapılmalı

Zifir lekesi ilk fark edildiğinde limonla müdahale edilmelidir. Limon damlatılan bezle lekeli bölge silinmelidir. Zifir lekelerini anında yok eden bir diğer yöntemse tinerdir. Ancak tiner kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Tiner sağlık açısından zararlı olmakla birlikte, yanıcı bir maddedir. Tiner dökülen bezle zifir lekesi olan bölge silinerek kısa sürede temizlenir. Tiner yerine benzin kullanılması da aynı etkiyi yapmaktadır.

Tiner ve benzin en etkili temizlik yöntemlerindendir. Ancak her evde bulunmayan bu ürünler yerine başka yöntemler kullanılabilir. Zifir lekelerine karşı daha basit yöntemlerde mevcuttur. Bulaşık deterjanı ve sabun karışımı ile ovalanan leke, kısa sürede kaybolacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta, lekeli bölgenin zarar görmemesidir. Kumaş dokuları temizlik esnasında zarar görebilir. Bu nedenle, temizliğe ilk olarak limon suyu ile başlanmalıdır.