Zeytin Yaprağının İnsan Açısından 6 Önemli Faydası

Beğendiysen Oy Ver

Çoğu kişi zeytin ağacına minnet duymaktadır, çünkü meyvelerden gelen yağ bize birçok fayda sağlıyor. Örneğin, zeytinyağının sağlık açısından kanıtlanmış olan faydalarını duymayan yoktur. Evet, zeytinyağı bilindiği üzere zeytinden çıkarılır. Bununla birlikte, birçok kişi zeytin yapraklarının gerçekten faydalı olduğunu asla bilemez.

Zeytinyağının yaprakları sadece barışın sembolü olmakla övmekle kalmamalıdır. Önceki senelerde zeytinyağının yaprakları Olimpiyat tanrılarının görkemli tacına süslediklerini de görmek mümkün olmaktaydı. Buna ek olarak, zeytin yaprağı ekstraktı da insan için sağlık yararları sağlamada oldukça iyidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zeytin yaprağı çayı da dahil olmak üzere herhangi bir zeytin yaprağı ürünü, oleuropein adı verilen etken bir maddeye sahiptir. Oleuropein bağışıklık sistemini güçlendirmek için zeytin yaprağı çayını güçlü kılan birçok patojenleri mücadelede etkilidir. Ayrıca genellikle bebeklerde görülen influenza virüsleri, cinsel organlarda bulunan herpes virüsleri, maya büyüme sendromu ve 11 bakteri türü ile de savaşabilir. En şaşırtıcı gerçek şu ki zeytin yaprağı, HIV-AIDS’e neden olan virüse karşı bağışıklık geliştirilmesinde yardımcı olabilmektedir.

Güçlü Kemikler Kurmaya Yardımcı Olur

Oleuropein sadece bağışıklık sistemini iyileştirmede etkilidir. Aynı zamanda güçlü kemikler inşa edebilmektedir. Zengin yapraklı çaylar, kemik yoğunluğunu korumayı ve kemik erimesi ile mücadele edebiliyor.

Düşük Kan Basıncını Önler

1950’den beri yapılan belirli bir araştırmaya göre, zeytin yaprağı çayının tansiyon düşürme kabiliyetini ortaya koyduğu bilinmektedir. Çünkü zeytin yaprağı içmek çay damarını gevşetmekte, doğru kan dolaşımını sağlamakta ve yüksek tansiyonu önleyebilmektedir.

Kişideki Enerjiyi Yükseltir

Canlılığı artırmak için insanın en çok tercih ettiği içecek kahve olabilmektedir. Çünkü aynı anda beyin ve kalp işini iyileştiren kafein kahvenin içinde bulunmaktadır. Bununla birlikte, kafeinin bazı kötü etkileri olabilir ve bazı insanlar buna aşırı duyarlı olabilir. Bu durumda zeytin yaprağı, kafein tutulumu olmadan enerjinizi artırabilme olanağı sunar. Zeytin yaprağındaki değerli vitamin ve mineraller, kronik yorgunluğu giderebilir aynı zamanda da fiziksel dayanıklılığı artırabilir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Zeytin, çay ile virüslerle mücadele etmeyi verimli bir şekilde destekler. Bu nedenle zeytin yaprağı çayı içen bir kişi; kısa süre içinde herpes nedeniyle soğuk algınlığı, grip ve ateşten kurtulur. Tedavi görevi gören bu güçlü çayı, mutfak raflarınızda saklamanızda oldukça fazla faydası olacaktır.

Ruh Halini Pozitif Anlamda Artırır

Sabahları sıcak bir zeytin çayı yapraklarını yudumlayarak, bütün gün boyunca olumlu havayı artırabilirsiniz. Zeytin çayı yaprağı iyi ruh halinizi geliştirmede esas olan pantotenik asitler içerdiğinden ötürü oldukça faydalıdır.