Zeytin Lekesi Nasıl Çıkar?

5 (100%) 1 vote

Kahvaltıların ana öğünü olan zeytin kıyafetlerde lekelere neden olabilmektedir. Zeytin lekesi temizlenirken ilk olarak kuru bezle lekeli bölgeye bastırılması gerekmektedir. Çoğu lekede olduğu gibi zeytin lekesinde de ovalamak yanlış bir işlem olacaktır. Ovalanan leke daha geniş alana yayılacağından, temizlenmesi de zorlaşacaktır. Ayrıca ovalamak lekenin daha fazla işlemesine neden olmaktadır.

Karbonat Ve Mısır Nişastası Çözümü

Lekenin fazlalığı bastırılarak alındıktan sonra, karbonat veya mısır nişastası ile bölgenin ovalanması gerekmektedir. Mısır nişastası veya karbonat sürülen bölge yarım saat kadar bekledikten sonra durulanmalıdır. Durulama işlemi, leke kaybolana kadar devam ettirilmelidir. Leke kaybolduktan sonra bölge kurumaya bırakılmalıdır. Ayrıca zeytin lekesine limon suyu ile de müdahale edilebilir.

Zeytin lekelerinin giderilmesinde yağ çözücü bulaşık deterjanları da etkili olmaktadır. Bulaşık deterjanı ile yıkanan bezle, lekeli bölge silinmelidir. Eğer çamaşır makinesine atılabilecek bir eşya söz konusu ise kumaşa uygun en yüksek sıcaklık derecesinde yıkama işlemi ile lekeden kurtulmak mümkündür. Çamaşır makinesinin deterjan bölmesine bir miktar yağ çözücü eklenmesi, lekeden kurtulmayı garantileyecektir.