Zerdeçal Lekesi Nasıl Çıkar?

5 (100%) 1 vote

Karaciğeri güçlendirici özelliği olan zerdeçal, mide ağrılarından, astıma kadar birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Yemeklere aroma vermesi amacıyla kullanılan bu şifalı bitki, giyim sanayide renklendirici olarak da kullanılmaktadır. Zerdeçalın renklendirici özelliği, oluşturduğu lekelerin temizlenmesinde zorluklara neden olmaktadır. Bitkinin lekesi, kumaşa hemen işlememesi ve rengini bırakmaması adına hızlı şekilde temizlenmelidir.

Gliserin Ve Soda Mucizesi

Zerdeçal beyaz kıyafetlere bulaşmışsa temizlenmesi daha basit olacaktır. Beyaz üzerinde oluşan lekeye çamaşır suyu ile müdahale edilir. Zerdeçal lekesinin temizlenmesinde karbonatlı su karışımı da etkili olmaktadır. Karbonatlı karışım leke üzerine diş fırçası yardımıyla uygulanmalıdır. Zerdeçal lekelerinde uygulanan başka bir yöntem ise bulaşık deterjanı ve birkaç damla ispirto karışımıdır. Temizlenen kıyafetler makinede yıkamaya alındıktan sonra kurutulmalıdır. Kıyafetler kuruduğunda lekenin kaybolduğu gözlenir.

Zerdeçal lekelerinde organik kimyasal olan gliserin de kullanılmaktadır. Yarım su bardağı gliserine, bulaşık deterjanı ilave edilerek bir temizleme karışımı elde edilebilir. Zerdeçal lekeleri üzerinde istenilen etkiyi yaratan soda yöntemi de bulunmaktadır. Lekeli bölge soda ile yıkanarak etkili çözümler sağlanabilir.