Yumurta Lekesi Nasıl Temizlenir?

5 (100%) 4 votes

Yumurta lekesi oluştuğunda özellikle yanlış temizleme yöntemi uygulandığında koku rahatsız edici olabilmektedir. Ev içerisinde halı ya da eşyalara bulaşan yumurta kokudan dolayı kişileri rahatsız edebilir.

Yumurta lekesinin koku bırakmadan temizlenmesi önemlidir. Yumurta lekesi nasıl temizlenir aslında yumurta lekesi olduğunda anında müdahale etmeniz yumurtanın ağır kokusunun oluşmasına engel olabilmektedir. Yumurta beyazını temizlemek kolay olabilir fakat en zorlu leke yumurta sarısıdır.

Yumurta lekesini çıkartabilmek için su dolu bir kabın içerisine bir miktar amonyak ekleyerek bez ile lekeyi ıslatıp aldıktan sonra sabunlu biz bez ile silme işlemi yapıldığında kokuda oluşmayacaktır.

Yumurta lekesi saten gibi hassas kumaşlarınız üzerinde oluştu ise buna bir miktar alkol damlatıp lekenin çözülmesini bekleyebilir ve soğuk su ile lekeyi temizleyebilirsiniz.

En çok zorlanılan yumurta lekesi eğer kurumuş bir leke ise gliserin kullanılarak bu lekeden kurtulabilirsiniz. En önemli nokta ise yumurta lekesini temizledikten sonra kokunun oluşmamasıdır. Bu yüzden mutlaka sabun su ile silmenizde fayda var. Kumaşlarda oluşan yumurta lekeleri için yıkama talimatlarına göre temizleme yapmalısınız.

Yumurta lekesi nasıl temizlenir bunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise leke oluştuktan hemen sonra temizleme yapmalısınız. Bazı kumaşlarda yumurta lekesi de dahil temizleme işlemi yapılamayabilir. Bu yüzden lekelere kısa sürede müdahale etmeniz lekenin temizlenmesini kolaylaştıracaktır. Kokuyu engellemek için parfümlü deterjanlarda kullanabilirsiniz.