Yeşim Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

5 (100%) 1 vote

Yeşim taşı doğada doğal bir halde bulunmasının yanı sıra değerli taşlar sınıfına ait olan bir taştır. Bu taşın en çok dikkat çeken özelliği renginin parlaklığı ve görsel açıdan harika bir tasarıma sahip olmasıdır. Değerli taşlar ailesinden olan bütün taşların insanlar açısından hem beden açısından, hem ruh açısından hem de zihinsel açıdan oldukça fazla öneme sahiptir. Bu değerli taşların, oluşum süreleri uzun sürmesinin yanında aradan zamanın geçmesi nedeniyle bu sayede bünyesinde bulundurmuş oldukları mineraller sayesinde doğal enerji kaynaklarına da sahip oluyorlar. Sahip olmuş oldukları bu enerjiler de taşların değerli olması statüsü içerisine girmelerine yardımcı oluyor.

Değerli taşlar, geçmişten günümüze kadar süre gelen bir serüvene sahiptir. Geçmişteki insanlar bu taşları çıkartıp işlemeye başladıklarından itibaren değerlerine de katkıda bulunmuş olmuşlardır. Bu değerli taşların yararları bir insan açısından oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Tabiki bu yararları bilim açısından resmi olarak kanıtlanmamış olsa da ruhen ve zihinsel açıdan faydalarına birçok insan kanıt olmaktadır. Günümüzde de değerli taşlar sınıfında olan Yeşim taşları, değerli taş pazarları piyasasında kendine yer edinmeyi de başarmıştır.

Yeşim taşlarının doğada doğal bir halde bulunduklarından bahsetmiştik. Bu değerli taşlar, sarı, kırmızı, beyaz ve kahverenginde olmak üzere renklere farklı farklı sahiptir. Genel anlamda değerli taşlar doğada doğal bir halde bulundukları için hemen hemen her ülkede çıkarırlar. Ama Yeşim taşlarının çıkarılan ilk ülkesi Çin olarak bilinir. İlk olarak Çin’de çıkarılıp orada da işlenmesi nedeniyle Çin ile özdeşleşmiş bir konuma sahiptir. Her değerli taşın bir sertlik derecesi bulunur. Bu sertlik dereceleri taşın yumuşak mı yoksa sert bir dokuda olan sert taş mı olduğu bilgisini verir. Yeşim taşlarının sertlik dereceleri 6.5 ile 7 dereceleri arasındadır. Bu derecesi de Yeşim taşının ne kadar sert yapıda bir taş olduğunu bizlere gösteriyor. Örnek vermek gerekirse; sertlik açısından bir mermer taşında bile daha sert olduğunu söyleyebiliriz.

Yeşim taşının ilk çıkarıldığı yerin Çin olduğundan bahsetmiştik. Zamanla bu değerli taşların çıkarıldığı ülkelerde git gide artış göstermiştir. Bu ülkeler arasında; Amerika, Meksika, Guetamala ve Yeni Zelanda’da yer almaktadır. Tabiki Yeşim taşının ilk çıkarılmış olan ülkesi Çin’de değerlinin fazlasıyla olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bizim ülkemizde de bu değerli taşın mor rengi mevcuttur. Bu değerli taşları genelde dünyada isim yapmış ünlü iş adamları yanlarında şans ve sağlık getirmeleri açısından taşımaktadırlar.

Yeşim Taşları’nın Faydaları Nelerdir ?

  • Yeşim taşlarının satın alınıp kullanılmalarının başında şans getirdiği inancına sahip olunması vardır. Hal bu durumdayken Çin’de neredeyse genele yakın bir kitle bu değerli taşları yontturarak hayvan figürlerine çevirtiyorlar. Ve bu hayvan figürlerini evlerinde veya iş yerlerinde muhafaza ediyorlar. Güne başlamadan önce bu hayvan figürlerini okşayarak şansın değerli taştan kendilerine geçtiğine inanıyorlar.
  • İnsan günlük yaşamında sürekli olarak bir koşuşturma içerisindedir. Bu koşuşturma içerisinde hem yorularak hem de karşılaşmış olduğu olay veya durumlar nedeniyle hep bir stres ve kaygı gibi sıkıntılı durumlara dahil olur. Bu durumlar insanın hem bedensel açıdan hem de ruhen çöküntüler yaşamasına neden olur. Bu gibi durumlarda Yeşim taşlarının kullanılmaları halinde insana manevi açıdan bir sağlık durumu ve motivasyon artırıcı güdüsü vererek insanın düşmüş olduğu o kötü durumdan kurtulmasına katkı sağlar.
  • Günümüzde çoğu insanda görülen duygusallık bir bakıma iyi olmayan bir özelliktir. Çünkü; duygusal olan bir insan olay veya durum karşısında aklı ile değil duyguları doğrultusunda hareket eder. Bu durumda da objektif açıdan doğru bir karar vermesi zorlaşır. Yeşim taşlarını kullanan kişilerin duygu karmaşası yaşayan kişilerden daha fazla net bir şekilde karar verdikleri görülür. Bu sayede vermiş oldukları kararların arkalarında durmalarını da güçlendirmiş olurlar.
  • Bu değerli taşların en büyük özellikler tabiki de insana enerji vermeleridir. Bu enerji verme meselesi manevi açıdan güdümleme de diyebiliriz. Yeşim taşlarının yüzüklerde, küpelerde veya herhangi bir takı eşyalarında kullanılmalarında ve bu takıları da kullanan kişilerin üzerlerinde pozitif anlamda enerji yüklemesi yaptığı için kişinin motivasyonunu da en üst düzeye çeker. Bu sayede karşılaşmış olduğu olay veya durum karşısında bu taşları kullanan kişiler daha fazla bir akılcı yöntemle hareket ederler.
  • Günlük hayatta herhangi bir olay veya durum ile karşılaşan ve genelde de bu olay veya durumdan hemen etkilenen kişiler endişe ve korku sahibi olmaya en yakın adaylar olarak bilinir. Bu kişiler en ufak bir olay karşısında dahi korku ve panik içerisinde girmeleri an meselesi olur. Buna en iyi örnek öğrencilerin sınava girmeden veya girerken ki yaşamış oldukları heyecanı örnek gösterebiliriz. Çalışmış olduğu ders hakkında yeterli bilgiye sahip olan bir öğrenci, korku, stres ve kaygı gibi sıkıntılı durumlar nedeni ile çalışmış olduğu bilgileri de unutabilir. Yeşim taşının kullanılması hatta kalbinize yakın olan bir yerde muhafaza edilmesi halinde çalışmış olduğunuz bilgilere odaklanmanız daha kolay olacaktır. Tabiki de bu değerli taştan yarar görmek isteyen kişilerin bu taşlara inançlarının da tam olması gerekmektedir.
  • İnsan vücudu yaşam koşullarında karşılaşmış olduğu kirli ve kötü olay veya yerlerden dolayı vücudunun enfeksiyon kapması ihtimali fazla olan bir canlıdır. Vücudu enfeksiyon kapan bir kişinin de hastalanma oranı oldukça fazladır. Hücrelere kadar inen enfeksiyonlar insanın halsiz düşmesine de neden olur. Bu durumda insandan olumlu hal ve hareketler göstermesi de beklenemez. Yeşim taşlarının kullanılması halinde insanda denge sağlayıcı ve şifa verici telkinler kendine yer edinir. Bu sayede kişi kendini motive ederek sağlıklı günlerine dönmesi kolaylaşır.