Yangın Sonrası Temizlik Nasıl Olmalıdır ?

Beğendiysen Oy Ver

Yangın hiç beklemediğimiz bir anda ortaya çıkan kötü bir hadisedir. Bazen hiç beklenmedik kazalar olur ve bunun sonucunda yangınlar meydana gelmektedir. Bu yüzden istenmeyen hasarlar hatta ciddi ölüm tehlikesinin içine gireriz. Yaşayıp yaşayamamanız an meselesidir. Takdir nasıl uygun gelirse o durumu o an atlatır ya da atlatmaya biliriz.

Bu hayatta ne canımızın ne de malımızın bir garantisi yok aslında. Her şey küçücük bir kıvılcım ile başlar. Daha sonra o kıvılcımlar her yere sıçrayarak ve volkanlara sebep olur. Bunun için garanti diye bir şey yoktur. Her şeye garanti verebilirler, sigorta eşya, belki hayat sigortası fakat bir de bunun imkanınızın olmadığı bir an ile bütünleyin. O zaman bu garantilerin siz yokken bir işe yaramaz, belki çocuklarınız, torunlarınız yararlanır bu hizmetlerden ama acısı hep iz bırakır. İşte bu acı olaylardan birisi de istenmeyen kaza ve çıkan yangınlardan ibarettir
Yangın alevi insanı derinden yaralayan bir sansürdür.

Hadise nasıl gelişirse gelişsin bunun için önlem almak çok önemlidir. İş yerlerinde ve ya okullarda bu durum hakkında acil buton işlemleri uygulanmıştır. Kendiniz koruya bilmek için o acil yardım çağrılarına basarak destek alabilir, önceden önlem alarak hayatınızı tehlikelere karşı koruya bilirsiniz. Sadece bu konuda yapmanız gereken korkularınızı o an içinde biraz daha bastırmak olacaktır. Hemen ilk yardım çağrısında bulunarak yangın söndürme hizmetlerini aramalısınız. Yangın söndürme işleminden sonra, muhtemelen eşya ve ya manevi değerlerden yana sıkıntılar yaşayacaksınız. Bu konu da kayıp sadece maldan gelsin.

Cana gelmesin yeter ki. Büyük eşyalarınız zarar görecek hatta ev ya da iş yeri duvarlarınız çok fazla bir şekilde siyah izlere bürünecektir. Yangın sonrası temizlik için işe önce duvarlarınızdan başlamalısınız.

Önce mekanınızda yanmış zarar görmüş eşyaları eleyerek onları çöpe atın. Artık onlardan hayır gelmez. O da mekanını tamamen boşaltmalısınız. Duvar ve tavanda oluşan derin çukur ve hasarları alçı ile kapattıktan sonra kurumasını bekleyin. Daha sonra duvara ve tavana ince asta çekerek boyamaya hazır bir pozisyona getirmelisiniz. Yanmış duvarlarda asla kalitesiz boya kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Çünkü kalitesiz boyalar tekrardan duvarın altına işlenen iz lekelerini bir süre sonra meydana getirecek bu da size o kötü anı bir kere daha yaşamanıza sebebiyet verecektir. Kaliteli ürünler ve boya işlemine geçtikten sonra bu işlemi en az 3 kere uygulamalısınız. Çünkü yanan yerin kapatılması sizi biraz zorlayacaktır. Fakat bu işlem sonrası sıfır duvarlar ve ferah bir görüntüyü elde ederek yeniden yaşadığınızı hissedecek hatta aklınıza kötü günleriniz asla nüksetmeyecektir.

Yangın Sonrası Bakım İçin Neler Yapılmalıdır ?

 

Boya işleminiz bittikten sonra, az hasar görmüş eşyalarınızı temizleye bilir yeniden kullanım sağlaya bilirsiniz. Yerlerinizi yeniden baştan kaliteli parkeler ile döşeyerek yeni bir oda haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Yanan perdelerinizin ve cam kenarlarınızı baştan yenileterek eskisinden daha modern bir yapıya gelmesini sağlaya bilirsiniz. Biliyoruz bütün bunlar siz epey zorlayacak hatta maddi zararlara da uğratacaktır.

Eğer iş yerinizin ve ya evinizin sigortasını yaptırdıysanız devlet hizmetlerinde de yaralanma lüksünü yakalayacaksınız. Yangın temizliği boyama işleminden önce detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Bu sizin için daha avantajlı ve temiz iş çıkarmanıza vesile olacaktır. Kalıcı izlerden az da olsa arınacak uygulama işlemleriniz de ise daha az yorulacaksınız. Eğer yorgan battaniye koltuk gibi eşyalarınız kullanılabilir bir şekilde zara görmemiş ise kurutma yıkama hizmetlerinden faydalanarak eskisi gibi temiz bir şekilde kullanmayı da sürdüre bilirsiniz. Böylece fuzuli masraflarda da arınmış olacaksınız.

Gönül ister ki hiç bu hadiseleri Allah hiçbir kuluna yaşatmasın. Fakat ne kaderimizin önüne geçe biliyor, ne de olacakları önceden bilmiyoruz. Bilseydik zaten bu hadiseleri yaşamazdık. Hayat ne kadar güzel olsa da bu yanları, bu kalıcı acıları oldukça güzelliğinin üzerine kara isler bırakarak çirkinleşmektedir maalesef. Hayatımızı muhafaza etmek ve tedbirli olmak için, bütün Zaralı içerikleri hayatımızdan atmak ve sağlık kontrollerini ve eskiyen sigortalarımız yenilememiz doğal gaz kaçaklarını takip etmemiz gerekmektedir. Güzel yaşamak için dikkat her zaman şarttır. Yangın sonrası temizlik şirketleri ile iletişime geçerek ücretsiz imkanlarda da yararlanma şansını yakalayın.