Vanadinit Taşı Faydaları ve Özellikleri

Beğendiysen Oy Ver

Kristal yapıdaki vanadinit taşının keşfi 1801 yılına dayanmaktadır. Reçinemsi parlaklığa sahip olan vanadinit, kurşun içeren cevherler ve galenitin oksidasyonu sonucunda meydana gelmiştir. Büyüleyici güzellikte olan vanadinit taşı, yaratıcılık, disiplin, tutku ve enerjiyi temsil etmektedir. Pers taşı olarak da isimlendirilen vanadinit, genel olarak turuncu ile kırmızı arasındaki tonlarda bulunmaktadır. Nadiren beyaz ve şeffaf olanlarına da rastlanılmaktadır. İşleme ihtiyaç duymayan doğal bir güzellik sunan taş, parçalara ayrılarak masa süsü olarak da kullanılmaktadır. Göz doyurucu etkisi nedeniyle, taşın kullanıldığı ortamda başka bir aksesuara gerek kalmamaktadır.

Dünyanın değişik bölgelerinde bulunmasına karşın, en yaygın bulunduğu yer İskandinav Adası’dır. Dünyanın en güzel taşlarından biri olarak kabul edilen vanadinit, insan hayatına bir takım faydalar da sağlamaktadır. En önemli özelliği otokontrol sağlamasıdır. Değişik kullanım alanları bulan taş, yüksek fayda sağlamasıyla bilinmektedir. Takı sektörünün gözde taşlarından olan vanadinit, özellikle kolye yapımında kullanılmaktadır. Vanadinit taşından yapılan kolyenin kullanılması, sade bir kıyafetin çok şık ve göze hitap eden bir hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Kadınlar için mükemmel bir armağan olan vanadinit, mitolojik anlamda da değerli bir taştır.

Vanadinit Taşının Özellikleri

Kristaller halinde bulunan vanadinit taşı, yumuşak yapılıdır ve sertlik derecesi 2.7 ile 3 arasında değişmektedir. Uyumlu olduğu unsur ateş olan vanadinit taşının rengi; turuncu, kızıl-kahve, sarıdır. Başlıca çıkarıldığı yerler; Meksika, Amerika, Avusturya, İskoçya, Fas, Arjantin ve Ural dağlarıdır. Yapı bakımından zamanla değişime uğramasından dolayı ikincil mineral grubunda yer almaktadır. Keşfedilmesi 1801 yılına dayanmaktadır. Meksikalı olan bilim adamı ve doğa bilimci Andres Manuel del rio tarafından keşfedilmiştir. Dünyanın değişik bölgelerinde tam 400 madende bulunmaktadır.

Süs eşya yapımında, aksesuar ve takı olarak kullanılmaktadır. Yumuşak yapılı olmasından dolayı şekillendirilmesi kolaydır. Kolay şekil almasının yanında uzun süre işleme tabii tutulamaz. Nadir yapılı bir taş olmasından dolayı kolay kırılmaktadır. Kristalli yapısı ile kelimenin tam anlamıyla görsel güzellik oluşturmaktadır. Bu nedenle en çok tercih edilen kullanım alanı takı sektörüdür. Fazla işleme gerek olmaksızın kolye ve küpe olarak kullanılmaktadır.

Vanadinit Taşının Faydaları

Vanadinit taşı fiziksel ve psikolojik faydalar sağlayan değerli bir taştır. İnsan bedeninin topraklanmasını sağlayarak, negatif enerjiyi almaktadır. Bunun sonunda pozitif enerjisi artan kişiler kendilerini her bakımdan daha iyi hissetmektedir. Özellikle fiziksel sorunlar yaşayan ve kendini beğenmeyen insan üzerinde tesiri vardır. İnsanın kendisini her haliyle sevmesini sağlayan vanadinit, enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Hayatta karşılaştığımız en önemli sorunların başında enerjimizin yanlış yerlerde kullanılması gelmektedir. Vanadinit, boşa enerji harcamayı engelleyerek, enerjinin doğru alanlara yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan kişilere güç ve hayat kalitesi sunmaktadır. Boşa enerji harcamasının durması, insanların daha enerjik olmasını sağlayarak, doğru alanlarda daha aktif ve verimli bir yaşam sunmaktadır.

Her insanın canını sıkan, kafasını meşgul eden düşünceler bulunmaktadır. Vanadinit taşı, kafamızın içinde yer alan ve bizleri etkileyen yanlış düşüncelerden kurtulmamızı sağlamaktadır. Böylece zihnimizdeki düşüncelere değil, gerçek hayatta yaşadığımız somut duygulara ve olaylara eğilmemizi kolaylaştırmaktadır. Vanadinit taşı, düşünce ve zeka arasında var olan boşlukların doldurulmasını sağlamaktadır. Amaçsız insanların daha derin düşünmesini sağlayarak, kendileri için daha verimli bir hayat geçirmelerine imkan sunmaktadır. Bu bakımdan kararsızlığın da en büyük düşmanıdır. Net kararlar alınmasını ve bu doğrultuda hareket edilmesini sağlamaktadır.

Maddi Harcamalara Etkisi

Vanadinit taşının insanı yönlendirme konusunda güçlü etkileri bulunmaktadır. Enerjinin yanlış alanlara yönelmesini engellediği gibi asıl odaklanmamız gereken noktaları fark etmemizi sağlamaktadır. Vanadinit taşı, bir bakıma gerçek sorun veya gerçek sorumluluklara odaklanma gücünü arttırmaktadır. Bu etkilerini maddi anlamda da hayatımıza yansıtmaktadır. Maddi anlamda çok masrafı olan ve parasının nasıl bittiğini bilmeyen insan vanadinit taşından yararlanabilir.

Vanadinit taşının kullanılmasının sonucunda gereksiz harcamalardan kaçınıldığı görülecektir. İnsan vanadinit taşının verdiği bilinç etkisi ile parasını boş yere harcama alışkanlığından vazgeçecektir. Harcamaların dizginlenmesini sağlayan taş, parasal anlamda dinginlik vermektedir. Çantada bulunulan paranın kolay kolay harcanamadığı kısa sürede fark edilmektedir. Bu durum taşın vermiş olduğu bilinç etkisine bağlıdır. Yoksa parayı gerçekten harcamayı kafaya koyan kişiye, elbette taş engel olamaz.

Astım Ve Bronşite İyi Geliyor

Değerli taşlar, genellikle sağlık alanlarında da kullanılmaktadır. Çoğu çok minerallerden meydana gelmesinden dolayı, birçok sorunun çözümünde etkili olmaktadır. taşlar şifa kaynağı değil, sorunların çözümünde destekçidir. Bu taşların başında vanadinit gelmektedir. Vanadinit taşı solunum güçlüğü çeken insanlara rahatlama sağlamaktadır. Solunumu düzenlemesinin yanında, nefes problemleri üzerinde etkili olmaktadır. Nefes açıcı özelliği sayesinde astım ve bronşit hastaları tarafından kullanılmaya başlamıştır. Astım ve akciğer loplarında büyüme sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Nefes almayı kolaylaştıran vanadinit, solunumu olması gerektiği tempoya sokmaktadır.

Sayısız fayda sağlayan taşların aşında gelen vanadinit, sağlık alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Solunumu düzenlemesinin yanında kronik yorgunluğa da iyi gelmektedir. Enerjinin artmasını sağlayarak verimli bir gün geçirilmesini sağlamaktadır. Hormonların dengelenmesini sağlayarak, kadınların menopoz dönemlerini rahat geçirmelerini sağlamaktadır. Cesaret arttıran ve korkuların üzerine gidecek gücün oluşmasını sağlayan taş, her bakımdan daha huzurlu bir hayatın kapılarını aralamaktadır.

Mitolojide Vanadinit Taşı

Mitolojide yeri olan nadir taşlardan biri de vanadinit taşıdır. Mitolojik kaynaklarda sık sık adı geçen taş, rivayete göre Pers Krallığı’nda kullanılmıştır. Savaş malzemelerinin süslenmesinde kullanılan taş, asker ve komutanların savaş malzemelerindeki işlemelerde kullanılmaktaydı. Bu durum rivayetlerden ziyade arkeolojik kazılarla da gün yüzüne çıkarılmıştır. Özellikle asker zırhlarının vanadinit ile süslendiği görülmüştür. Taşın mitolojideki tek anlamı süsleme değildir. İnanışa göre Pers başarıları bu taşa bağlıydı. Pers halkı vanadinit taşının başarı ve gücü simgelediğini düşünmüştür.