Topaz Taşı Özellikleri Nelerdir ? Topaz Taşı Faydaları Nelerdir ?

4.7 (93.33%) 6 votes

Eski dönemlerden beri kullanılmakta ola ve göz hastalıklarına iyi geldiğine inanılan Topaz taşı pek çok rengini doğada bulundurmaktadır. Renksiz olarak da çıkarılan topaz taşı ağırlık bakımından bakıldığı zaman elmas ile karıştırılabilmektedir. Topaz taşının rengi bulunduğu ortamda renk değişimine uğradığından elmas ile ayrımı bu şekilde yapılabilmektedir.

Topaz Taşının Özellikleri

Bu taşın eski zamanlardan beri sağlıksız olan insanları sağlığına kavuşturduğuna inanılmaktadır. Dünya üzerinde çok nadir bulunan taşlardan biri olan topaz taşı genellikle mücevher yapımında kullanılmakla birlikte bu taşın mücevher şekline getirildikten sonraki satış fiyatları da pahalı olmaktadır. Turuncu ve sarı renkleri dünya üzerinde en nadir çıkan renkleridir. Bu sebepten ötürü de aralarında en değerli olanıdır. Şuan dünya genelinde bu taşların çıkarıldığı ülke olarak Brezilya bilinmektedir. Topaz taşının bolluk ve de bereketi getirdiğine inanılmaktadır.

Topaz Taşının Faydaları

Topaz taşının geçmişten bugüne kadar bilinen faydaları;

  • Kişide oluşan kronik hastalara, salgın hastalıklarına ve göz rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
  • Genel anlamda taşın ruhsal ve bedensel iyileştirici özelliğine sahip olduğuna inanılmaktadır.
  • Göz rahatsızlıklarına karşı hem iyileştirir hem de önlem alıcı bir özelliğe sahiptir.
  • Kişiyi kötü karakterli kişilerin kötülüklerinden, zalimlerin yapacağı zulümlerden koruduğuna inanılan bir taş türüdür.
  • Vücuttaki bağışıklık sistemin güçlendirilmesinde etkili olduğuna inanılmaktadır.
  • Renksiz topaz taşı olarak bilinen ve neredeyse saydam olan türünün ruhsal dengeyi oluşturduğuna inanılmaktadır.
  • Kişide yeteneğinin ortaya çıkmasını ve geliştirilmesini bunun yanında zeka gelişimini de etkilediği görüşü bulunmaktadır.
  • Kişinin başına gelebilecek olan her hangi bir olayda bu durumla başa çıkabilecek sezgi, akıl, muhakeme ve cesaret gücü verdiğine inanılmaktadır. Zihin açıklığının oluşmasında yardımcı olan bir taştır.