Tırnak Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

5 (100%) 1 vote

Tırnak Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

 

Tırnaklar sağlık açısından bilgi verir. Aynı zamanda estetik olarak da vücudu tamamlayan esnek bir yapıya sahiptir. Bu yüzden insanların el ve ayak parmaklarının uç kısımları keratin maddesi ile kaplıdır. Tırnak hastalıkları genetik olabilir veya dış etkenler gibi çalışma koşulları sebebi ile de oluşabilir. Tırnağın en önemli fonksiyonu savunma mekanizmasıdır. Tırnak da birçok hastalık görülebilir. Ancak ilerlediği durumda tırnağın sert olan keratin içerisine yerleşerek tırnak mantarı oluşturur. Bu sebeple tırnağın üzerine sürülerek uygulanan tedaviler arasında, ağızdan alınan ilaçlara göre fazla etkili değildir. Tırnaklar düzenli olarak tırnak makası veya törpü kullanılması durumunda bile tırnakların derin kısımlarını iyileştirmez. Tedavi sürecinde terbinafin ve ıtrakonazol, tırnak mantarı enfeksiyonlarında etkili olan ilaçlardır. Yanı sıra ayak derisi için de mantar kremleri kullanılabilir.

 

Tırnak Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

 

           Çomak Parmak; Bu hastalıkta tırnaklar oldukça büyük olur. Tırnak dokusunda yumuşaklık ve morarma görülebilir. Çomak parmak bazı hastalıklarda görülen bir bulgudur. Yani çomak parmak kalp ve akciğer ile ilgili hastalıklara bağlıdır. Tırnaklarda ve parmaklarda görülen şekil bozukluğudur.

 

           Tırnak Batması; Sert tırnağın yumuşak deriye baskı yaparak o bölgede hasar oluşturur. Genellikle tırnakların yanlış kesiminden dolayı meydana gelir. Bu sebeple tuzlu su ile tırnak batması meydana gelen tırnağın enfeksiyon oluşmasını engeller. Ayrıca tırnağı yumuşatarak ağrı hissini azaltır.

 

           Kaşık Tırnak; Başlangıç aşamasında olan tırnak düzleşir ve sonra çukurlaşarak kaşık şeklini alır. Daha çok kişinin yaşam tarzına ve mesleğine göre etki edebilir. İlerleyen yaşlarda hastalık zamanla iyileşme gösterir.

 

           Kerpeten Tırnak; Bu tırnak yapısında, tırnak yuvarlak ve rulo şeklindedir. Genelde tırnak küçük görünür ve enlemesine olur. Bu tür hastalıkta küçük cerrahi bir operasyonla düzeltilebilir.

Tırnak Kırılması

 

Tırnaklar parmakları dış etkilerden korunmak için normal olarak koruyucu Bir protein şeklinde kreatin maddesinden oluşmaktadır. Aynı zamanda kadınlar için bir görsellik sağlamaktadırlar. Tırnak kırılması metabolizmanın sağlıklı olup olmaması ile ilgilidir. Yani sağlıklı bir metabolizmaya sahip olan bir kişinin tırnakları sağlam olur Bundan dolayı bağışıklık sistemini zayıf olanlarda tırnak kırılması meydana gelir. Tırnaklar her ne kadar düzgün, sert ve esnek yapıda olurlarsa da bazen kırılabilirler. Çünkü yeteri kadar bakım yapılmadığı zaman çeşitli hastalıklara ve hormonlardaki düzensizliğe işaret etmektedir.

 

Tırnak kırılmasının nedenleri

 

Tırnak kırılmasına en fazla sebep olan vücudun yeteri kadar vitamin alamadığı için de özellikle tırnak için önem taşıyan magnezyum, kalsiyum, demir eksikliği ya da çinko eksikliği tırnakların kolay kırılmasına sebep olur. Yapılan araştırmalarda tırnakların biotin eksikliğinden dolayı kırıldığını ortaya koymuştur. Birçok hastalık tırnakların kırılmasını davetiye çıkardığı gibi aynı şekilde hastalığın da sebebini oluşturmaktadır. Tırnak kırılmasına neden olan bir başka etken ise, beslenme ile alakalıdır. Proteinden yetersiz beslenmede protein sentezi azaldığından dolayı tırnaklar yumuşatarak kırılmaya başlar. Özellikle bayanların sürekli oje kullanmaları sonucu tırnağın havasız kalması ve kırılmasına sebep olur. Havasız kalan tırnak da çabuk kırılır

 

Tırnak kırılması tedavisi     

Öncelikli olarak tırnak kırılmasının sebebi araştırılır ve bu araştırma sonucu bir sebep varsa düzeltilmeye çalışılmalıdır. Kişinin beslenmesinde ya da diyetinde aldığı protein miktarı az ise, arttırılmalı kalp hastalığı, guatr gibi rahatsızlıklar varsa tedavi edilmesi gerekir. Tırnak kırılmasının tedavisinde kullanımı ve alınması kolay olan biotin tedavisi yapılmalıdır. Kırılmanın şiddetine göre 2 ya da 5 miligramlık tabletler günde 1 tane kullanılmalıdır. Biotin kırılmaları azalttığından dolayı tırnakların uzama hızını da arttırmaktadır. Bunun içinde biotin kremlerin kullanılması da fayda vardır. Mümkün olduğunca oje kullanılmaması ve yeteri kadar dengeli beslenme gerekir.

 

Tırnak Güzelliği

 

Tırnak bakımları oldukça önemli ve dikkate alınması gerekiyor. Tırnaklara bakım yapılmadığı zaman mikrop kapma olasılığınız çok yüksek özellikle uzmanlar amip gibi insanı acayip rahatsızlık veren hastalıklara yakalanabilir bu yüzden tırnaklara her gün düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir. Uzmanlar tırnak güzelliği oldukça önemli olduğunu vurgulamaktadır. Dünyada her gün milyonlarca kişi tırnak bakımı yapmadıklarından hastalanıyorlar bu yüzden uzmanlar her gün tırnak bakımlarının mutlaka yapılması gerektiğini belirtmişler.

 

 Tırnak güzelliği için yapılması gereken

 

Uzmanlara göre tırnağın şeklinin oldukça önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Tırnaklar eşit olarak kesilmelidir ve birbirinden farklı olmaması gerekmektedir. Bütün tırnaklar aynı kesildiğinde uzmanlara göre daha güzel görüntü verecek ve oldukça güzel olacaktır. Tırnak bakımı yapıldığı yer oldukça profesyonel olmak gerekmektedir aksi halde tırnak bakım ürünlerinden size mikrop bulaşabilir ve ciddi bir hastalıkla baş başa kalabilirsiniz.

 Tırnak süsleme

 

Tırnak süsleme kadınlar için oldukça önemlidir. Uzmanlara göre tırnak süslemeleri kaliteli ürünlerle yapılması gerektiğini vurgulamıştır. Kalitesiz ürünler cilde önemli rahatsızlıklar verebilir. Tırnak süslemeleri eşit olmalıdır ve profesyonel yerlerde yapılması gerekmektedir.

 Tırnak bakımı

 

 Sterilizasyon

 

Tırnak bakımları için uzmanlar aletlere sterilizasyon oldukça önemli olduğunu belirtmişler. Bu bakım sayesinde insanların tırnak enfeksiyonu gibi birçok hastalığa yakalanmasını önlüyor. Uzmanlar kesinlikle tırnak bakımı yapılan yerin profesyonel olması gerektiğini vurgulamaktadırlar.

 

Ojeler

 

Uzmanlar tırnak bakımı yapılmadan önce ojelerin mutlaka silinmesi gerektiğini belirtmişler. Aksi halde tırnakta oluşan yağın kaybolmasına neden olacaktır ve birçok tırnak problemiyle karşılaşacaktır. Bu problemlere yakalanmamak için tırnak bakımı yapılmadan önce ojeleri tamamen silinmesi gerekiyor ve en küçük cila artığının bile kalmaması gerekmektedir böylelikle tırnak sağlığı daha iyi olacaktır.

 

 Tırnak kesimi

 

Tırnaklara bakım yapıldıktan sonra uzmanlar kesilmesini önermektedir. Özellikle oval şeklinde kesilmesi önerilmektedir böylelikle tırnaklar daha güzel ve sağlıklı duracaktır.

 

Tırnak Bakımı

 

En önemli bakımlar arasında olan tırnak bakımı tırnakların kusursuz görünmesi için çok önemlidir. İnsanların kişisel bakımları oldukça önemlidir kişisel bakımı olmayan biri kolaylıkla hastalanabilir şöyle düşünelim patronuz evinize geldiğinde saç, sakal ve kıyafet bakımlara özen gösterirsiniz ve onun karşısına kötü halde çıkmazsınız işte tırnak bakımına böyle bir şeydir. Tırnak bakımı yapılmadığı zaman mantarlara kadar birçok sorunlara dönüşebilir bu yüzden oldukça önemlidir ve dikkate alınması gerekir.

 

Tırnak bakımı oldukça basit ve zahmetsiz iştir. Günlük tırnak bakımı yapıldığında tırnaklarınız daha sağlıklı ve güzel olacaktır. Tırnak bakımı evde de yapılabilir.

 

 Tırnak kesimi

 

Tırnak kesimi oldukça önemli bir bakımdır. Tırnaklarınız kesilmediği zaman içinde biriken mikroplar mantarlara dönüşebilir buda sizi oldukça rahatsız eder birçok kişi tırnak mantarından dolayı çok ciddi problemler çekmektedir. Tırnak bakımları duştan sonra yapılmalıdır böylelikle yumuşayan tırnaklar oldukça rahat kesilecektir. Tırnak makası eğer su değdiği zaman paslanıyor işe kesinlikle su ile temas etmeyin aksi halde ciddi tırnak rahatsızlığına yol açabilir.

 

Evde tırnak bakımı için gül kokulu vazelinde kullanabilirsiniz böylelikle tırnaklarınız oldukça güzel ve sağlıklı duracaktır.

 

 Tırnak törpüleme

 

Hem vazelin hemde tırnak törpüleme yapılması önerilmez önce gül kokulu vazelini yapacaksanız tırnaklardaki vazelini kurumasını bekledikten sonra tırnak törpüleme yapabilirsiniz.

 

 Günlük el bakımları

 

Günlük olarak el bakımları çok önemlidir özellikle el yıkaması tırnak uzatanlar için oldukça önemlidir elinizi yıkayınca bütün mikropları öldürmenizi sağlıyor böylelikle vücudunuz oldukça sağlıklı ve tertemiz olacaktır tırnaklar için gerçekten önemli olan el bakımları yapılan araştırmalarda tırnak enfeksiyonları %50 oranında engelliyor. Birçok kişi el bakımı yapmadığı için ve tırnak uzattıkları için tırnak rahatsızlıkları görülmüştür. Tırnak insanlar için oldukça önemlidir ve bakımları da bir hayli kolay ve zahmetsizdir günlük bakım yapılması gerekiyor.