Tasarruf İçin Şart; Elektrikle Çalışan Eşyalarınızı Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Beğendiysen Oy Ver

Evlerimizdeki elektrikle çalışan eşyalarımızı tanırsak enerji tasarrufu yaparken daha bilinçli davranmış oluruz.  Her cihazın farklı güçte enerji tüketimi vardır. Kimisi az enerji kullanarak çalışırken kimisi ise çok daha fazla enerji kullanırlar. Aşağıda evlerimizde kullandığımız elektrikle çalışan eşyalarımızla ilgili temel bilgileri bulabilirsiniz.

Evimizdeki Elektrikle Çalışan Eşyalar

Ampuller: Kullanmaktan asla vaz geçemeyeceğimiz eşyalarımızdandır. En çok enerji tüketen ve evimize gelen elektrik faturasının diğer bir ifade ile tükettiğimiz enerjinin büyük bir bölümünü oluştururlar. Özellikle eski tip akkor ampuller bu konuda en çok enerji tüketen ürünlerdir. Bu ampullerin led ampullerle değiştirilmesi elektrik giderinizin büyük oranda azaltılması anlamına gelir. Yeni teknoloji ürünleri olan bu tip ampuller hem daha az enerji harcar ve hem de aynı oranda ışık saçarlar.

Su Isıtıcıları: Bu tip eşyalara su ısıtma özelliği olan kahve ve çay makinelerini de ekleyebiliriz. Bu eşyaların amacı yüksek enerji kullanarak içindeki rezistansların akkor haline gelmesi ve bu vasıta ile içindeki suları ısıtmalarıdır. Çok yüksek elektrik harcayan eşyalardır. Bu tip eşyalarınızı çok uzun süre kullanmamak ve işiniz biter bitmez hemen enerjisini kapatmak tek çaredir.  Ya da bu tip eşyaları hiç kullanmamak ve çay ve kahve yaparken bilindik klasik yöntemleri kullanmak en mantıklı seçenektir.

Ekmek Kızartma Ve Tost Makineleri: Su ısıtıcılı ürünler kadar enerji harcarlar. Rezistans özellikli cihazlardır. Bu tip eşyaları az kullanmak ya da hiç evinizde bulundurmamak tasarruf etmenin tek yoludur.

Çamaşır Ve Bulaşık Makinesi: Yukarıdaki eşyalar kadar enerji harcamasalar da gene de yüksek enerjiyle çalışan cihazlardır. Çamaşırları ve bulaşıkları yıkarken sıcak su kullanan bu eşyalar içine aldıkları suyu ısıtmak durumundadırlar ve bunu içlerindeki rezistans sayesinde yaparlar. İşte bu nedenle bu suyu ısıtırken yüksek enerji kullanırlar. Ama ısıtma işlemi bitince rezistansa gelen enerji otomatik olarak kesildiğinden sürekli yüksek oranda enerji tüketmezler. Ama gene de yüksek enerji kullanan eşyalar arasındadırlar. Bu tip eşyaları ez kullanmak tek seçenektir. Bunun yolu da bulaşık makinenizi tam doldurarak ve çamaşır makinelerinizi de tam doldurarak çalıştırmaktır. Üç beş parça için bu makineleri çalıştırmamak en mantıklı davranıştır.

Ütü Ve Saç Kurutma Makinesi: Rezistans özellikli eşyalar arasındadır ve yüksek enerji tüketirler. Mümkün olduğunca az kullanmak tek çaredir. Ütü yaparken hiç değilse son beş dakika kala ütüyü prizden çekmek ve kalan son birkaç parça eşyayı ütünün kendi ısısı ile yapmak tek tasarruf yöntemidir. Her hafta bir kere ve toplamda ayda dört kere ütü yaptığınızı düşünürseniz ayda 20 dakika tasarruf ediyorsunuz demektir. Bunu 12 ay ile çarptığınızda yılda 240 dakika daha az ütü kullandığınız anlamına gelir. Buda dört saat gibi ciddi bir tasarruf demektir.

Fırınlar: Eşyalarımız arasında en çok elektrik harcayanlar arasındadır. Özellikle ızgara özelliğinin kullanılması halinde tükettiği enerji çok daha fazladır. Çünkü rezistans özelliğine sahip fırınların ızgara özelliğinden yararlanabilmek için çok yüksek seviyede elektrik tüketmeleri gerekir ki rezistansları akkor halini alabilsin. Bu akkor size ızgara yapabilme olanağı sağlar ama karşılığında da biraz cebinizi de yakar.

Televizyon Ve Buzdolabı: Her gün kullanmak zorunda olduğumuz eşyalardır. Buzdolabı ise her gün 24 saat çalışmak zorunda olduğu evimizdeki tek eşyadır. Bu nedenle buzdolabını tasarruflu kullanmak gibi bir şansımız yoktur. Sürekli çalışmak zorunda olan eşyalar olduğu için çok fazla enerji harcamazlar. Fakat televizyonların teknolojik yapılarına göre harcadıkları enerjiler farklıdır. Ama gene de yukarıdaki yüksek enerji harcayan eşyaların yanında çok düşük enerji tüketirler. Buzdolabı için tasarruf yöntemi satın alırken A++ özelliği olan düşük enerji ile çalışan modelleri tercih etmemiz tek çaremizdir. Bunun yanında da tatile giderken buzdolaplarını tatil moduna alabilirsiniz. Ve en önemli diğer bir husus ise buzdolabınızı duvardan 10-15 cm kadar mesafede yerleştirmenizdir. Bu buzdolabınızın ısınmamasına ve ısınıp daha fazla enerji tüketmemesine yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki sıralanan eşyaların dışında evlerimizde kullandığımızı daha birçok alet vardır. Sabit telefonlar, cep telefonları, Wifi kutuları, ısı ve ışık yayan diğer cihazlar. Yapılması gereken bu tip cihazları gerekmedikçe prizlerinde tutmamak ve ışık yaymalarını sağlamamaktır. Wifi kutularınızı evde olmadığınız ya da uyuduğunuz zamanlarda prizden çekmek gerekir. Cep telefonlarınızı şarj ettikten sonra prizden hemen çekmektir. Televizyonlarınızı düğmesinden kapatarak ışığını yanar konumda tutmamak akıllı bir davranıştır.

Bu tip önlemlerin alınması ve dikkat edilmesi durumunda aylık elektrik faturanızın çok ciddi oranda azaldığını göreceksiniz. Elde ettiğiniz tasarrufu yıl ile hesap ettiğinizde oldukça önemli bir miktar cebinizde kalıyor demektir.