Spinel Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

5 (100%) 1 vote

Spinel taşı, spine anlamına gelen omurgalardan ve bel kemiğinden alıyor. Bu adı almasındaki en önemli faktör ise omurga ve bel kemiğine şekli açısından benzemesinden kaynaklanıyor. Piyasada neredeyse yüzlerce taş çeşidi bulunuyor ve bu taş çeşitlerinin kendilerine has olarak sertlik kademeleri bulunuyor. Spinel taşının ise sertlik kademesi 7.5 ile 8 arasında değiştiğinden bahsedebiliriz. Genellikle volkanik kayaçların bulunduğu yerlerde ve bu kayaçların iç kısımlarında yer alıyor. Bazalt, mermer ve pegmatit kayaçlarının aralarında sıkça bulunduğunu da söylemeden geçmemek gerekiyor. Spinel taşlarının çevrede bulunduğu anda siyah renkte, mor renkte, kırmızı renkte, pembe renkte, kahverenginde ve yeşil renginde olmasına fazlasıyla rastlanılıyor. Spinel taşları diğer bazı taşlar ile fazlasıyla karıştırıldığını söyleyebilirim. Bu taşların arasında ise en fazla olarak safir taşı ile, zümrüt taşı ile ve yakut taşı ile sıklıkla karıştırılıyor. Bunların karışılmaları geçmişten günümüze kadar süre gelmiştir. Karıştırılma sebeplerinin ise kesin olarak bilinemediğini de belirteyim. Mücevher denilince akıllara nasıl değerli taşlar anlamı geliyor ise spinel taşlarda bir bakıma mücevher sayılabilecek taşlardandır. Mücevherlerin genel olarak ön plana çıkarılmasındaki belirtisi oldukça fazla bir değere sahip olmalarıdır. Spinel taşları da mücevherlerden sayıldığı için değerli taşlar tanımının içerisine kendini dahil ediyor. Spinel taşların değerli olmasının yanında birçok şeye de yararı olduğu bilinmektedir. Bu değerli taşlar dünyada bulunan birçok ülkede düzenli bir şekilde çıkarılıyor ve çıkarıldıktan sonrada tüm dünyaya satışı sağlanıyor. Bu ülkelerden bahsetmek gerekirse genel olarak Afrika ve Asya kökenli ülkeler başı çekiyor. Bu ülkelerden Afrika’da bulunan Tanzanya, Myanmar, Srilanka, Kamboçya ve Nijerya gibi ülkelerde sıklıkla çıkarılıyor. Avrupa ülkelerinde ise Rusya en başı çeken ülke olarak göze çarpıyor.

Spinel Taşının Faydaları

Bu değerli taşlar mentalite olarak kendini iyi hazırlayabilen kişilere oldukça faydalıdır. Çünkü hayal etme ve düşünce gücünün iyi kullanabilen kişilere faydası bir hayli fazla olmaktadır. Hemen hemen toplumun büyük bir kesimininde rahatsız olduğu konulardan biri olan unutkanlığa karşı da oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Unutkanlığa karşı iyi gelmesinin yanında hafızayı geliştirici de özelliğe sahip olduğunu söylemeden geçmeyelim. Vücutta bulunan auranın temizlenip daha sağlıklı bir duruma gelmesine de katkı sağlar. Fiziksel olarak yararlarının yanında bir de manevi yararı olarak iç huzurumuza kavuşmamızda ve sukunetli olmaya da oldukça faydası vardır. Vucudun daha sağlıklı ve daha dinç bir hale gelmesine yardımcı olduğu için bu sebepte bizim daha iyi görünmemizi sağlar. Malesef ki günümüzün en büyük ve amansız hastalığı olan kanser hastalığına tedavi amaçlı olarak kullanıldığını belirteyim. Çocukların aşırı çikolata ve şeker yediği bu zamanlarda dişlerinin çürüyüp kaybetme noktasına geldiklerini hepimiz biliyoruz. Dişlerin ve diş etlerinin daha sağlıklı ve dayanıklı olmasını da bu değerli taşlar sağlamaktadır. İster öğrenci olalım isterse de emekli bir vatandaş. Yaş farketmeden girişimcilik ruhu herkeste illa ki vardır. Kimisinde az kimisinde fazladır. Bu değerli taşlar girişimcilik ruhuna da katkısı yadsınamayacak kadar fazladır. Yediği her yemek yarayan kişiler malesef hızlı bir şekilde kilo alıyorlar. Bu spinel taşlar sayesinde psikolojik olarak karnın doymuş olarak bilincini sağladığı gibi tokluk hissinin de gelmesine yardımcı oluyor ve bir bakıma iştah kesici görevini üstleniyor. Aşırı bir şekilde endişeli duruma gelen ve kaygılanmayı üst seviyede yaşayan kişiler için bu değerli taşlar kesinlikle kullanmalarını önermekteyim.

Spinel Taşlarını Anlamanın Yolları

Spinel taşları hakkında bilgiye sahip olan kişiler bu değerli taşları ellerine aldıkları zaman direk olarak görüntüsünden bile anlayabildiklerini söyleyebilirim. Ellerindeyken bakarak anlayamayanlar için ise başka yöntemler de vardır. Ama bu yöntemlere geçmeden önce spinel taşların çakmaları olarak piyasada birçok imitasyon ürünler bulunur. Bu ürünler spinel taşların kopyaları olarak bilinirler. Ve bu imitasyon ürünleri de boyayarak spinel taşlara benzetmeye çalışırlar. Bazı uyanık kişiler gerçek spinel taşlara o kadar benzetirler ki gerçeğinden ayırmak oldukça zor bir hale gelir. Gerçek spinel taşları ile imitasyon dediğimiz çakma taşların arasındaki farkı öğrenmenin en etkili yolu taşın birisini kırarak taşın iç kısmı ile dış kısmındaki rengin birbirini tamamlayıp tamamlayamadığının anlaşılması olacaktır. Yok ben taşı kırmam diyenlerdenseniz eğer elinizdeki taşı bir kibrit veya çakmak yardımı ile yakmaya çalışın. Çakma olan taşın üzerine boya veya toz serpilerek yapılması durumunda boya veya tozlar direk olarak bir yanma meydana getirecektir. Ve sizde bu durumdan hangisinin çakma hangisinin gerçek olduğunu anlayabileceksiniz. İçi ile dışındaki renklerin aynı olması durumunda taşın orjinal taş olduğu gerçeğine ulaşabilirsiniz. Isıtarak bulma yönteminde eğer başarılı olamadıysanız arkeoloji bölümleri veya biyo enerji bölümleri labaratuvarlarına giderek öğrenmeniz oldukça kolay olacaktır. Spinel taşlarından satın alırken taşlarına garanti veren şirketlerden satın almanızı öneririm.

Spinel Taşların Temizliği Nasıl Olmalı ?

Satın alınmış olan spinel taşlar kullanılarak etkisini kaybetmeye başlar. Etkisini kaybetmesini önlemek amacıyla spinel taşların temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle düzenli olarak yıkanmalarını sağlamalısınız. Sonrasında yıkanılan spinel taşların kurutulma aşamasında da oldukça titiz davranmalısınız. Yıkama aşamasında sürekli olarak akan su da 5 dakika civarında bekletilmelidir. Bunun haricinde ise sirkeli suyun içerisinde 10 dakika civarlarında bekletilmesi gerekir. Sirkeli suyun yanı sır tuzlu su da olabilir. Yıkanmalarının haricinde ise güneş altında veya toprak dolu bir kavanozun içinde 1 gün süresi boyunca durdurularak da temizliği yapılabiliyor.

Bu değerli taşların maneviyat açısından oldukça öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu değerli taşlara Ata’larımızdan beri gelen bir önemseme durumu vardır. Bizlerde bu kısmi olarak emanet taşlara gerek önemi vermemiz gerekiyor.