Sitrin Taşı Anavatanı , Faydaları ve Özellikleri Nelerdir

Beğendiysen Oy Ver

Renk yelpazesi sarı renkten açık kahveye kadar geniş bir renk alanını kapsayan sitrin taşı hakkında değerli bir taş demek yanlış olmaz. Sarı, kırmızı, turuncu ve kahverengi gibi renklere sahip olan sitrin taşı, ”sitrin kuvarsı” veya ”sitrin topazı” olarak adlandırıldığı gibi ”tüccar taşı” olarakta adlandırılıyor. Sık bir şekilde ”altın topaz”, İspanyol topaz”ı veya ”Mederia” olarak isim konulsa da topaz taşı ile pek fazla bir ilgisi bulunmuyor. İngilizce’de ise ”Citrin” veya ”Citrine” olarak yazılıyor.

Sitrin Taşının Anavatanı

Pırlanta taşlı mücevherlerde kullanılan sitrin taşı, değerli taşlar arasında yer alıyor. Sınıf olarak ise yarı değerli taşlar arasında yer alan sitrin taşının anavatanı ise Brezilya’dır. Bunun sebebi ise doğal sitrinin en büyük üreticisinin Brezilya olması ve doğal olarak sitrin taşının rezervlerinin en çok bu ülkede bulunmasıdır. Ayriyeten sitrin, astrolojide aslan ve başak burcunun simgelerinden bir tanesidir.

Sitrin Taşının Faydaları

Birçok hastalığın tedavisinde faydalı olan sitrin taşı, kalp, böbrek, ciğerler, hazım organları ve kolon için oldukça faydalı olmakla birlikte tedavi edici bir enerjinin meydana çıkmasına yardımcı olur.

Sitrin taşının psikolojik faydaları ele alındığında ise, insanın kendine zarar verici yönde olan düşüncelerini yok edip, kendine olan güvenini arttırır ve güçlendirir. Sitrin kolye takmak insanlara evrensel bir güç vermek dışında ekstra bir güven getirir. Sitrin taşının gücüne inanan bazı kişiler, onu para kasalarına koyarlar. Bunun sebebi ise sitrin taşının onların ekonomik işlerinin iyi gitmesine yardımcı olup, paralarını arttıracağını düşünüyor olmalarıdır. Bunların dışında sitrin taşı yılan zehrine de iyi gelir.

Ayrıca sitrin taşının faydalı özelliklerinden bazıları: negatif enerjiyi alması, cesaret vermesi, aşırı kıskançlığı ortadan kaldırması, bedene dinçlik ve canlılık vermesi, bağışıklılık sistemini güçlendirmesi ve bağımlılığı azaltmasıdır.