Sığır Kuyruğu Nedir, Faydaları Nelerdir

Beğendiysen Oy Ver

Latince ismi ‘verbascum thapsus’ olan sığır kuyruğu otu, sıracagiller familyasındandır. Boyları 2 metreye kadar ulaşabilen, tüylerle kaplı, sarımsı renkli, dik ancak dalları olmayan bitkilerdir. İlk yılını çiçeksiz olarak geçiren sığır kuyruğu, ikinci senesinin yaz ortasından sonbahara kadar sarı çiçekler açar. Olgunlaştıklarında tohumları meyvelere dönüşür. Tohumlarını dökerek çoğalmaktadır. Bitkinin çiçekleri ve yaprakları saponinler ile uçucu yağ içerir. Aynı zamanda glikozit ve bol miktarda nektar içerir. Çiçeklerinde bulunan nektar arıların uğrak yeri olmasını sağlamıştır.

Sığır kuyruğunun faydaları nelerdir?

Eski zamanlarda sığır kuyruğu daha çok soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılırdır ancak zamanla pek çok rahatsızlığın tedavisinde rol oynadığı saptanmıştır.

· Solunum bozuklukları rahatsızlıklarında yardımına başvurulan bu bitki, bronşit tedavisinde de kullanılır.

· Kulak ağrısını geçirmede yardımcıdır.

· Güneşte fazla durulduğu zaman meydana gelen yanıklarda tedavi edici özelliği vardır.

· Astım rahatsızlığı yaşayan kişilerin ataklarını hafifletme de yardımcıdır.

· İdrar söktürücü özelliği bulundurur. Bu sayede ödemi azaltır.

Çayı nasıl hazırlanır?

Bir yemek kaşığı kurutulmuş yaprak içilecek bardak sayısı kadar suyla karıştırılır. 5 dakika kadar kısık ateşte bu şekilde hazırlanır ve ardından ateşten alınarak 8-10 dakika demlenmesi beklenir.

Kullanım alanları

Sığır kuyruğu otunun çayı solunum bozuklukları tedavisinde, şurubu uyku bozukluklarında ve aynı zamanda stresle başa çıkabilmek için kullanılır. Çayın yanı sıra yapraklarından püre hazırlanabilir ve buda cilt rahatsızlıklarının tedavisi için yardımcıdır.