Saten Ve Saten Görünümlü Kumaş Temizliği Nasıl Yapılır?

Beğendiysen Oy Ver

Saten görünümlü kumaşlar genellikle suni ipekten üretilmektedir. İpek pamuk ve saf pamuk kumaşa dahil edilerek saten görünümlü kumaşlar elde edilir. Saten görünümlü kumaşlar genel olarak koltuk yüzleme de kullanılabilmektedir. Bu kumaşların temizliğinde sabunlu su tercih etmeniz herhangi bir lekelenmeye karşı önlem almanıza yardımcı olabilir.

Ilık su içerisine sabun tozu ya da deterjanınızı iyice eriterek temiz bir bez ile temizleme yaptıktan sonra sade su ile silme işlemi yaptığınızda saten görünümlü kumaşlarınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Saten ve saten görünümlü kumaş temizliği nasıl yapılır birçok kişi bu konuda yanlış uygulamalar yaparak kumaşın lekeli bir halde kalmasına sebep olmaktadır.

Suni ipek temizliğinde sabunlu suyu tercih etmeniz kumaşın lekelenmesine engel olabilmektedir. Saten kumaşlar daha hassas olduklarından üretici firmanın yıkama talimatlarına uymanız kumaşın daha kolay temizlenmesini sağlayabilir.

Saten kumaşlarda aynı şekilde sabun tozu ve sıcak su kullanarak temizleme işlemi yapabilirsiniz. Lekeli bir saten kumaşta leke iyice çözülene kadar sabunlu sıcak suya kumaşı batırıp çıkartarak lekenin çözülmesini sağlayabilirsiniz. Saten kumaşlarda temizleme yapıldıktan sonra çok sıkılmamasına özen gösterilmelidir.

Saten kumaşlar hassas kumaşlar olduğu için ütüleme işlemi çok ılık sıcaklıktaki ütüde yapılması gerekir. Ütü çok sıcak yapıldığında kumaşın bozulabileceği unutulmamalıdır. Saten ve saten görünümlü kumaş temizliği nasıl yapılır lekeye kısa sürede müdahale etmeniz kumaşın yıpranmasını önleyecektir.