Safir Taşı Özellikleri Nelerdir ? Safir Taşı Faydaları Nelerdir ?

4.3 (86.67%) 9 votes

Az miktarda demir ve titanyum korundumları mavi renk üretebilmektedirler. Mavi korundumlar ” safir ” olarak bilinirler. ” Safir ” adı, çok açık mavi renkten çok koyu mavi renge kadar uzanan korundumlar için kullanılır. Mavi, yeşilimsi, maviden mor maviye kadar değişebilir. Zengin maviden mor maviye rengi olan taşlar en çok arzu edilen şeylerdir. Gem kalitesinde korundum pembe, mor, turuncu, sarı ve yeşil olmak üzere geniş bir renk yelpazesinde oluşur. Bu mücevherler ” süslü safirler ” olarak bilinirler . Tek bir mineralin çok farklı renkte taşlar üretebileceği şaşırtıcıdır. Bir safir rengi mavi dışındaki herhangi bir renkse, renk taşı tanımlamak için bir önceki sıfat olarak kullanılmalıdır. Örneğin, pembe safir, sarı safir veya yeşil safirdir.

Safir en değerli taşlardan biridir ve takı olarak yoğun şekilde kullanılır. İnce renkli Safir, koyu mavi renk ve mükemmel şeffaflıkla, bu taş birkaç bin dolara bir kadar ulaşabilir. Mavi çeşit takılarda sıklıkla kullanılır, ancak sarı, pembe ve turuncu son zamanlarda çok popüler hale geldi. Yeşil ve açık mavi Safirler de bilinir, ancak takılarda daha az kullanılır. Opak Siyah Safir aynı zamanda küçük bir değerli taştır.

Yakut gibi, safirler de çok çeşitli ısı ve kırma dolgu uygulamalarına tabi tutulur. Ve yakut gibi, herhangi bir ısı, kırık dolumu veya başka tür işlemler alıcılara açıklanmalıdır. Mavi renk izi taşımayan bazı kaba malzemeler, muhteşem bir mavi üretecek şekilde ısıtılabilir. Sütten sarımsı, bulanık ve yarı saydam korundum şeffaf ve parlak mavi renkte taşlar elde etmek için ısıtılır. Bu tür işlemler kullanılmış olsaydı satıcılar, taş satılıkken potansiyel alıcılara tedavi türlerini açıklamalıdırlar.

Bazı safirler ” kafes difüzyonu ” olarak bilinen bir işlemle işlenir. Örgü difüzyonda, safir minik metal iyonları açığa çıkaracak bir maddenin varlığında ısıtılır. Korundum ısıtıldığında, ızgarası, bu küçük ışınların gem içine dağılmasına ve korundum soğumaya bırakıldığında kafes içine sıkışabilmesi için genişler. Sıkışan iyonlar, korundumun normal boyutlarına daralmasını engeller ve bu da taştan geçen ışığın rengini değiştiren bir kusur oluşturur. Berilyum difüzyonu turuncu, sarı ve pembe renkler üretebilir. Titanyum difüzyonu mavi üretebilir. Örgü difüzyon tedavisi, bazen tespit edilmesi zor olan ciddi bir tedavi olarak kabul edilir. Bazı insanlar, kafes difüzyonuyla üretilen renginin korundumuna ” safir ” denilmemesi gerektiğini düşünüyorlar.

Yakut ve Safir Taşlarının Popülerliği

Yakut ve safir son derece popüler taşlardır. Kuyumculukta renkli değerli taşlardan oluşan hemen hemen her mücevher mağazasında, yakut ve safir öğelere ayrılmış ekranlarının cömert bir kısmı olacaktır. Yakut en popüler kırmızı değerli taş olup, safir en popüler mavi taştır.

Madencilik Açısından Safir ve Yakut Taşları

Çoğu şist veya gnays gibi metamorfik kayaçlarda mücevher sınıfı korundum oluşur; bazalt veya siyenit gibi magmatik kayaçlarda bulunur. Bununla birlikte, mücevher korundumları, oluştuğu kayalardan nadiren çıkarılır. Sert kayaçtan küçük taşları madenciliği yapmak mümkündür, ancak çok pahalıdır ve madencilik işlemi sırasında birçok taşlar kırılmıştır. Neyse ki korundum çok zor ve hava şartlarına dayanıklıdır. Birçok alanda, doğal hava koşulları ve erozyon, taşları ev sahibi kayaçlarından kurtardığını ve uzun süre jeolojik zaman zarfında akarsulara taşıdığını belirtmeden geçmeyelim. Günümüzde, taşlar bu akarsu tortullarından çıkarıldı. Diğer sediment parçacıklarına göre yüksek özgül ağırlıkları, genellikle, onları küçük pelteler yataklara yoğunlaştırmak için akımlara neden olur. Çoğu yakut ve safirler bu dere yataklarındaki çakılların yıkanmasıyla üretilir. Bu çalışma sık sık elle yapılır çünkü tortular şekil ve karakter açısından düzensiz ve küçüktür. Bu yataklar genellikle ücretler çok düşük ve esnafın madenciliği yaygın olduğu ülkelerdedir. Mücevher kalite korundumların üretildiği önemli yerler arasında Myanmar, Tayland, Kamboçya, Vietnam, Hindistan, Pakistan, Afganistan, Sri Lanka, Çin, Avustralya, Madagaskar, Kenya, Tanzanya, Nijerya ve Malavi bulunmaktadır.

Safir veya Diğer Değerli Taşları Satın Alırken Emin Olmak

Sentetik yakutlar, safirler ve diğer tür taşlar piyasada bulunması kolaydır. Birçok mağaza onları satıyor ve bugün satılan yakut ve safirlerin önemli bir yüzdesini oluşturuyor. Onları satma konusunda yanlış bir şey yoktur ve bunları satın almakta yanlış olan hiçbir şey yoktur. Bununla birlikte, işlemin temel kısmı, satıcının, insan yapımı olduklarını açıkça ifşa etmesi ve alıcının, insan yapımı olduklarını tam olarak anlamasıdır. Satıcılar bu önemli iletişimi satış anında bariz etiketlerle göstererek, müşteriyi sözlü olarak bilgilendirerek ve yapay olduklarını açıkça gösteren bir makbuz sunarak yapmalıdır. Buna ” yapay “, ” sentetik “, ” laboratuar büyümesi “, ” laboratuvar tarafından yaratılan ” veya alıcının anladığı diğer bazı terminolojiler de denebilir. Doğal yakut ya da doğal bir safir satın almanın bir yararı, mücevherinizin doğa tarafından yaratıldığını bilmektir. Sentetik bir yakut ya da safir satın almanın bir yararı, uygun fiyata mükemmel netlik ve renkte bir taş elde etmektir. Birçok kişi takı için alışveriş yaparken zihin için ek avantajlara sahiptir.

Safir, genellikle mavi rengi yoğunlaştırmak için ısıyla muamele edilir, ayrıca berraklığı arttırmak için içerikleri kaldırır. Safir değerli taşları ısıyla ısıtmak standart endüstri uygulamadır ve değerli taş olarak kullanılan çoğu Safirler ısıyla işlem görür. Doğal, ısınmamış bir renge sahip olan Safir daha sonra ısıl işlem görmüş malzeme ve kıymetli taşlar çok pahalıya mal olabilir. Safirler bazen orijinal değerli taşın rengini yapay olarak değiştiren difüzyon işlemi ile renklendirilirler. Dağılmış Safir renkleri derin mavi, parlak sarı, parlak turuncu ve turuncu, kırmızı içerir. Difüzyon genellikle bir taşı berilyum metal kaplamayla ısı muamelesiyle yapılır. Dağınık Safir değerli taşlar arzu edilen renge rağmen oldukça ucuzdur. Safir değerli taşlarla yapılan tüm renk düzenlemeleri ve iyileştirmeler nedeniyle, bu bilgiler her zaman alıcıya açıklanmalı ve Safir yalnızca saygın bayilerden satın alınmalıdır.