Riyolit Taşı Faydaları Özellikleri Nelerdir ?

2.5 (50%) 2 votes

Riyolit, silis içeriği çok yüksek olan ekstrüzyonla üretilmiş magmatik bir kayaçtır. Genel olarak pembe veya gri renkte olan taneler o kadar küçüktür ki bir el lensi olmadan gözlemlemek zordur. Riyolit, kuvarstan oluşur ve az miktarda hornblend ve biyotit içerir. Sıkıştırılmış gazlar genellikle kayada vig üretirler. Genellikle kristaller, opal veya camsı maddeler içerirler.

Birçok riyolit, yeryüzünde kısmen soğutulmuş granitik magmadan oluşur. Bu mağaralar patlak verdiğinde, iki boyutta bir kaya oluşabilir. Yüzeyde oluşan büyük kristaller fenokristaller olarak adlandırılır ve yüzeyde oluşan küçük kristallere yer kütleleri denir. Riyolit genellikle granitik magma yüzeyine ulaşan kıta kenarı veya kıta kenarı volkanik patlamalardan oluşur. Riyolit okyanusal patlamalarda nadiren üretilir.

Granitik magmanın parçalanması riyolit, pomza, obsidien veya tüf üretebilir. Bu kayaların bileşenleri benzer soğutma koşullarından farklıdır. Patlayıcı püskürme tüfleri veya pomza jeneratörü de üretmektedirler. Lavlar hızla soğuyunca püpto patlatmaları riyolit veya obsidien üretir. Bu farklı türdeki kayalar tek bir patlamada bulunabilir.

Granitik magmanın patlaması nadirdir. 1900 yılından bu yana sadece üç tane bulunduğu bilinmektedir. Bunlar Papua Yeni Gine’deki St. Andrew Boğazı, Alaska’daki Novarupta Volkanı ve Şili’deki Chaiten Volkanı olarak ön plana çıkmaktadır.

Granitik magmalar silikadan zengindir ve ağırlık merkezi çeşitli gazları içerir. Bu fikirler soğurken, magmalar çalkalanacak olan karmaşık moleküllere bağlanmaya başlar. Bu, magmaya yüksek viskozite verir ve çok yavaş hareket etmesini sağlar. Bu magmaların yüksek gaz içeriği ve yüksek viskozitesi patlayıcı bir patlama üretmek için mükemmeldir. Viskozite çok yüksek olup, mermiyi delikten üfleyerek gaz kaçabilir.

Granitik magmalar, volkanik püskürmeler ürettikleri için tarihin en patlayıcı maddeleri olarak bilinmektedir. Örnekler Wyoming’de Yellowstone, California’da Long Valley ve New Mexico’da Valles’dir. Patlamaların yerleri normal büyük kaldera ile işaretlenmiştir.

Riyolit, granitin volkanik eşdeğeridir. Riyolit kombine porfiritik olarak düşünülür; ince taneli kristallere sahip fenokristaller olarak bilinen daha büyük kuvars kristalleri vardır. Riyolitin kristalleşmesi, lav akışı, dünyanın yüzeyine ulaşmaz. Riyolit ayrıca obsidien ve pomza gibi diğer volkanik kayaçlarla birlikte bulunur. Riyolitin geniş renk yelpazesi gri, beyaz, pembe, kırmızı, siyah, yeşil, mavi ve sarı, kahverengi içerir. Riyolit ayrıca çok çeşitli desen ve grafikler, kalınlık ve olağandışı işaretler barındırıyor. Mineral sertliğinin mohs ölçeğinde riyolit sertliği 7 derecelendirilmiştir. Riyolit dünya çapında bulunan bir taştır. Granitik bileşimin solgun ince taneli bir volkanik kaya, tipik olarak porfiriktir. Dağın doğu tarafında bulunur. Dağın doğu tarafında bulunur.

Riyolit Taşlarının Faydaları Nelerdir ?

Ruhunuzun gücünü ve gücünü arttırır, başka bir deyişle bir şeyler yapma kabiliyetini arttırır. Bu, değişim ve gelişmeyi hızlandıran bir taş konumundadır. Meditasyon için kullanılan taşlar için kullanılır. Sorunları çözmeme yardımcı olan bir taş. Psikolojik olarak güvenimizi arttırıyor. Hayatımızın zorluklarının üstesinden gelmemize yardımcı olur ve huzurlu olmaya yardımcı olur. Duygusal dengeleme bir taştır. Vücudumuzun doğal direncini arttıran bir taştır. Böbrek taşları ağrı ve böbrek taşlarının rahatlatılmasına yardımcı olan bir taştır. Damarlarımız için çok faydalı bir taş. Bir kişi bir istikrar hissi veren bir taştır.

Riyolit, manevi potansiyeli ve yaratıcılığı harekete geçirir. Riyolit değiş tokuşa ve ilerlemeye yardımcı olur. Riyolit taşı, karmik bilgeliğe ulaşmanıza ve geçmiş yaşamı iyileştirmenize yardımcı olan kullanışlı bir kristal araçtır. Riyolit, iç gözlemin bir taşıdır; Kendiniz ve geçmişinizle çalışarak bireysel seçenekleri keşfederken ruhunuzu, bedeninizi ve zihninizi güçlendirin ve koruyun. Riyolit, zorlukların kaynağı nerede olursa olsun her şeyi çözebiliriz. Bu taş geçmişinin kalıntılarıyla avlanmak yerine, o anda demirlemeye devam etmesini öneriyor. Riyolit benlik saygısı, öz değerin artmasını ve gerçek benliğinizin kabulünü teşvik eder. Riyolit taşı derin bir meditasyonu kolaylaştırır ve materyalin gerçeğine olan bakış açısını teşvik eder.

Yeşil Riyolit taşı beceri, yetenek ve eksiksizlik açısından insana katkısı oldukça fazladır. Yeşil Riyolit, yaratıcı ifade ve konuşma zorluğunu ifade etme kabiliyetini arttırır. Yeşil Riyolit, gerekli değişiklikleri yapmayı kolaylaştırır, daha büyük bir görüntü görünümünü oluşturur. Yeşil Riyolit, olumsuz beklentileri ve algılanmış sonuçları serbest bırakmaya yardımcı olur ve hayatta mutlu bir ilerleme sağlamak için birine enerji verir. Yeşil Riyolit afişlere ve projelere yardımcı olacak mükemmel bir kristal desteğidir. Yeşil Riyolit geçitten sevgi ve hayvan iletişimi için bir bağlantıdır. Yeşil Riyolit taşı doğal bir kristal ilaçtır.

Riyolit taşı vücudun doğal direncini güçlendirmeye yardımcı olur. Riyolit damarları, kızarıklığı, cilt bozukluklarını, enfeksiyonları tedavi eder; B vitaminlerinin asimilasyonunu geliştirir. Riyolit ayrıca böbrek taşlarının dağılmasına ve iyileşmiş cildin yumuşamasına yardımcı olabilir. Bir iksir olarak, Riyolit kas tonusunu güçlendirir ve geliştirir. Geçmiş yaşam için regresyon riyoliti alnına (yetenekli terapistin talimatı ile) ve güneş pleksusuna duygusal salım için yerleştirilebilir. Yeşil Riyolit taşı genel şifacıdır ve sağlıklı refahı desteklemektedir. Yeşil Riyolit, diyabet, hipoglisemi, rüptür ve varisli damarların tedavisinde yardımcı olabilir.

Yavaşça, riyolitik lav yavaş yavaş yanardağın dışına çıkabilir ve deliğin etrafında yığılabilir. Bu, “lav kubbesi” olarak bilinen höyük şeklinde bir yapı oluşturabilir. Bazı lav kubbeleri birkaç yüz metre yüksekliğe kadar büyür. Lav kubbe tehlikeli olduğu bilinmektedir. Ek magma ekstrüzyonu gerçekleştirirken kırılgan kubbe çok kırılmış ve dengesiz hale gelebilir. Yer altı, yanardağ şişmesi ve daralmada da değişiklik görülebilir. Bu aktivite bir kubbe çöküşünü tetikleyebilir. Bir kubbe çökebilir ve ekstrüzyonu yapan magma üzerindeki basınç düşebilir. Bu ani basınç düşmesi patlamaya neden olabilir. Aynı zamanda, uzun bir süre kubbeye düşen enkaz dökülmesine neden olabilir. Birçok piroklastik akış ve volkanik enkaz çığları lav kubbe çökmesi ile tetiklenmesi muhtemel olarak görülmektedir.