Pamuk Lekesi Nasıl Temizlenir ?

Beğendiysen Oy Ver

Yaşamın kargaşası içinde her alanda unutkanlık yaşanabilmektedir. Çamaşır yıkama konusunda da unutkanlık yaşandığında istenmeyen sonuçlarla karşılaşılacak, sonradan bir de bu sorunları gidermek için çaba harcanacaktır. Çamaşır makinesine atılacak kirli ceket, pantolon gibi eşyaların cepleri iyi kontrol edilmezse kâğıt mendiller, paralar ve başka küçük maddeler kalabilmekte, suyla birleşerek diğer giysilere de bulaşabilmektedir. Küçük minderler yıkanırken de önceden fark edilemeyen sökükleri varsa buradan suya dağılan pamuk veya elyaflar da yıkanan diğer eşyaların üzerine yapışabilmektedir. Peki, böyle bir kaza ile karşılaşılırsa ve pamuk lekeleri nasıl temizlenir sorusu gündeminize gelirse ne yapmalısınız? Yazımızın devamında işinize çok yarayan öneriler okuyacaksınız.

Pamuk parçaları olan giysiler nasıl temizlenir?

Temiz ve çamaşır yumuşatıcısı ile ıslatılmış bir kumaş pamuklardan temizlenmesi gereken eşyalarla birlikte çamaşır kurutma makinesine atılır. Makineyi 5 dakika kadar çalıştırmak yetecek, pamuk parçaları filtreye takılacak ve eşyalarınız arınmış olacaktır. Makineden çıkarılan eşyaların üzerinde hala pamuk parçaları varsa elbise fırçaları ile temizlenebilir.

Koyu renkli çamaşırlar ile açık renkliler yıkanırken birbirinden ayrılırsa, giysilerin cepleri dışına çıkarılıp eğer varsa içinde biriken pamukçukların silkelenirse pamuklanmanın önüne geçilebilir. Havlu, paspas, kilim gibi eşyalar kolay pamuklanma yapabileceği için yıkanacak diğer eşyalardan mutlaka ayrılmalı, yıkama sırasında makine aşırı doldurulmamalıdır. Eşyaları ters çevirip yıkamak da pamuklanma ihtimaline karşı bir önlem olabilir.