Opal Taşlarının Faydaları Nelerdir ?

1.3 (26.67%) 3 votes

Opal taşları doğada doğal kendiliğinden oluşum gösteren değerli taşlardandır. Aynı zamanda da silis adındaki bir gruba da ait olması özelliği ile dikkatleri üzerine çeker. Yerin alt kısımlarında meydana gelen suların hareket oluşturması ve kayaların ara kısımlarında bulunan boşlıklarda çöküntülerin yaşanması nedeniyle günyüzüne çıkmaktadırlar. Opal taşları doğada bulunduğu andan itibaren cam şekline benzer ve yağımsı bir dokuya da sahiptir. Bu doğal taşın aslında birçok çeşiti vardır. Ama doğada en sık rastlanan çeşiti asil opal denilen türüdür. Görsel açıdan oldukça şık bir tasarıma sahiptir. Bu değerli taşın yüzey kısımlarında rengarenk renk parçacıklarının olduğunu görmekteyiz. Ve bu renk parçacıkları bu doğal taşın değerini ve görsel açıdan güzelliğini oldukça artıran özelliği konumundadır. Taşın üzerinde bulunan parçacıklar nedeniyle şık görünmesinin yanı sıra kıymetli olmasındaki amacı da taşır. Bu doğal taşlar genelde mücevher yapımlarında da kullanılır. Opal taşları; dünya geneli ülkelerinde çıkarılıp işlenmeye devam edilmektedir. Ama dünya genelinde ülkeler arasında Meksika’da en kaliteli olan türleri çıkarılır. Bu değerli taşın çeşitlerinin oldukça fazla olduğundan bahsetmiştik. Kısaca saymak gerekirse; alev şeklinde ve parlaklığında olan opal taşları, pullar ile donatılmış halde olan opal taşları ve şark şeklinde olan opal taşlarına da rastlamak mümkün olmaktadır. Meksika’da ticaret pazarlarında bu değerli taşların sık sık satıldığına rast gelmek mümkündür. Meksika ticaret pazarlarında bu opal taşlarına ateşli opal taşları, alevli opal taşları ve ballı opal taşları da denildiği görülmektedir.

Bu opal taşlarının birçok renk çeşitleri de bulunur. Bunlar arasında; kırmızı opal taşları, sarı opal taşları ve turuncu opal taşları en sık rastlanılan taş renklerindendir. Opal taşlarını yanında taşıyan kişilerin vücut ısılarındaki değişikliğe göre bu değerli taşlar da renk değiştirme özelliğini ön plana çıkarırlar. Opal taşına farklı farklı yerlerde değişik isimler takıldığını söylemiştik. Ülkemizde ise bazı yerlerde panzehir taşı olarak veya gökkuşağı taşları olarak da söylendiği bilinmektedir. Her değerli taşın bir sertlik dereceleri vardır. Opal taşlarınında serlik dereceleri 5.5 ile 6 dereceleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Opal Taşlarının Faydaları Nelerdir ?

  • İnsanın günlük yaşam içerisinde yaşamış olduğu olay veya durumlara bağlı olarak içerisinde negatif denebilecek duygular birikir. Durum böyle olunca da bu kişi hem kendine hem de çevresindeki kişilere zarar verme eğilimi içinde olur. Bu sıkıntılı durumların meydana gelmemesi adına opal taşlarını kullanan kişilerin negatif duyguya sahip ise bu negatif duygularını yok edip yerine pozitif duygular aşılar. Bu sayede kişi de iyiye yönelme ve hep bir pozitif düşünme iç güdüsü belirmiş olur.
  • Görme problemleri olanlar için opal taşlarının kullanılması oldukça önemlidir. Görmede sıkıntı yaşayanlar bu değerli taşları kullanmaları halinde görme yetisini artırarak daha fazla ve daha sağlam bir görme yetisine sahip olmaktadırlar.
  • İnsanların başlarına gelebilecek kötü olayları önceden bilmesi tabiki de olanaksız bir durumdur. Ama opal taşlarının kullanılmaları halinde olayları önceden hissedebilme yani olayları sezebilme yetilerinde iyileştirme yapmayı sağlarlar.
  • Genellikle sporcularda görülen eklem rahatsızlıkları oldukça ciddiye alınması gereken hastalıklardandır. Bu hastalıklar zamanla sakatlıklar yaşamaya kadar giden hastalıktır. Bu durumlarda opal taşlarının kullanımlarında eklem rahatsızlıklarına karşı önlem alınmış olunur.
  • Günlük hayatta kendi içine kapanık ve çevresiyle ilişki içerisinde olmayan kişiler her zaman kaybetmeye mahkum olan kişilerdir. Bu kişilerin hayatları oldukça sıkıcı geçer. Opal taşlarını kullanan bu kesimden olan kişiler hayatta yalnız kalmanın değil çoğulcu takılmanın önemini farketmesi sağlanır. Bu sayede kişi sosyal yaşamda ve sosyal aktivitelerde kendini göstermeye çalışır.
  • Günlük yaşamda bizden daha başarılı olan kişiler yeri geldikçe kısknaır ve ona karşı hasetlik yaparız. Bu düşünce ister istemez ortaya çıkan bir düşüncedir. Ama tabiki de oldukça yanlış olan bir tutumdur. Bu gibi durumlar ne bize ne de haset ettiğimiz kişiye iyi olmaz. Opal taşlarını kullanmamız halinde bu gibi sıkıntılı durumları yaşamayı bırakarak başarılı olanı tebrik etmeyi ve kendi halimizde takılmayı sağlamış oluruz.
  • Opal taşlarını kullanmamız halinde hem bedenen hem de ruhen bir değişim içerisine girdiğimizi anlarız. Bu da içimizde olan kötü duyguları bırakıp yeni duygulara yönelmemize katkı sağlar.
  • Unutkanlık problemi yaşayan insanlar günlük hayatta hep bir sıkıntılı durum içerisinde olurlar. Kendilerini hep bir sorumluluk içerisinde bulurlar. Bu durumda da insan kendini rahat hissedemeyeceği için kötütürm içerisinde olmaya sürüklenir. Opal taşlarının kullanılmasıyla hafıza da unutkanlık sorunları olanların hafızalarında güçlendirmeye giderek unutkanlığı hafifletir. Zamanla da unutkanlığı tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Opal taşlar gibi olan tüm değerli taşların birer amaçları vardır. Bunlar insanlar açısından kimi zaman bedenen kimi zaman da ruhen yardımlarının dokunmasını sağlar. Tabiki de bu taşlardan yarar sağlamak için ilk başta inancımızın tam olması gerekmektedir. İnancında tereddüt yaşayan kişilerin bu taşları kullanmasında hiçbir amaç olmadığını düşünenlerdenim. Hasta bir insanın bu taşları kullanarak şifa bulduğu gerçeğini söylemek lazım. Tabiki de en büyük şifa Allah’tan istemek olduğunu unutmayalım. Zaten bu değerli taşların en çok yararları da ruhen yararları yani manevi açıdan vermiş olduğu yararlardır.

Opal taşları ve bunlar gibi değerli taşların sahtelerini üretip haksız kazanç sağlayan insanlar oldukça fazladır. Bu kişiler, doğada bulmuş oldukları sahte taşları alarak üzerlerine yapışkan tozlardan dökmeleri ile sahte taşı orjinal bir taşmış gibi göstermeyi oldukça başarılı bir şekilde yapıyorlar. Yapışkan tozlar dökerek kandırmalarının yanı sıra taşların üzerlerine ilgili olan değelri taşın renginden boya sürerek de sahte taşı orjinal taşmış gibi göstermeyi de oldukça başarılı bir şekilde yaptıklarını söylemeden geçmemek gerekiyor. Bu gibi sıkıntılı durumlara düşmemek için satın alınacak olan değerli taşın, hangi kişiden veya hangi kurumdan alınacağını detaylı bir şekilde araştırmamız gerektiğini unutmamalıyız.