Olivin Taşı Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Beğendiysen Oy Ver

Olivin taşları değerli taşlar ailesinin birer ferdi olarak bilinirler. Bu değerli taşların renkleri sarı ile yeşilin açık tonlarının karışımı olarak karşımıza çıkar. Ve bu yeşil ve sarı renklerinin karışımından oluşan bütünlük ise orataya şah eser denebilecek bir görsel şölen sunar. Her bir değerli taşın kendine ait olan bir sertlik seviyeleri vardır. Olivin taşlarının sertlik dereceleri ise 6.5 ile 7 derece arasında değişir. Olivin değerli taşının zebercet adında bir de türü bulunur. Bu zebercet türü olan madde olivin taşına göre renk olarak daha kire çalan bir renge sahiptir ve olivin taşına göre fiyatı biraz daha düşüktür. Olivin taşının iç kesimlerinde birçok madde bulundurur. Bu maddelerden minareller, demirler ve nikeller başlıca olanlarıdır. Her taşın kendine ait olan bir özelliği vardır. Olivin taşının kendine özgü sayılabilecek özelliği ise enerjisinin oldukça fazla olmasıdır. Aslında olivin ismi Kızıldeniz’e ait olan zebercet adasında çıkarılıp işlemeye konulmuştur. Adını da buaradan aldığını söyleyebilirim. Çıkarılmasının ardından çıkarıldığı günden itibaren tarih boyunca kullanıldığını da hatırlatalım. Eski Mısır’da değerli taşların önemi oldukça büyüktü. Bu değerli taşlar oldukça pahalı birer madenmiş gbi algılarlardı. Ve bu duruma göre hayatlarını şekillendirirlerdi. O dönemlerde bu değerli taşlara sahip olan kişiler zenginler ailesinden kabul edilirlerdi. Bunların yanında bu taşların insan açısından faydaları ta o zamanlardan beri farkedilmiş ve buna göre işleme konulmuştur. İnsanlara genellikle fiziken ve ruhen faydaları bulunur. Bunların yanında insanların sık sık hasta olduğu dönemlerde bu değerli taşların kullanılmaları sonucunda hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiş ve kullanılmaya yoğun bir şekilde devam edilmiştir. Bu Olivin taşları dünya genelinde çıkarılan değerli taşlardandır. Genel olarak çıkarılmasının nedeni ise tüm dünya ülkelerinde sıklıkla çıkarılıyor olmalarıdır. Dünyada sıklıkla çıkarılan ülkelerin başlıcalarını saymak gerekirse; Türkiye, Almanya, Rusya, Amerika ve Fransa gibi ekonomileri güçlü olan ülkelerdir. Bu ülkeler ön planda gözükseler de dünyada bulunan hemen hemen her ülkede çıkarılıp işlenmelerine devam edilmektedir.

Olivin Taşları’nın Faydaları Nelerdir ?

  • İnsan beyni tüm vücutta en saygı gören ve en etkili olan işlevi olan yeridir. Bu denli önemli olmasının nedeni ise, vücutta bulunan tüm organları harekete geçiren yerin beyin kısmı olmasıdır. Beyinin hareket mekanizmasını işleve geçiren noktası da haliyle zihindir. Zihin ile bedenin birlikte hareket etmesi bir sağlık göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Olivin değerli taşlarını kullanan kişilerin hem zihinlerini hem de bedenlerini kolay ve akılcı bir şekilde uyumlu düzeyde hareket ettirdikleri saptanmıştır.
  • Günlük hayat koşturması içerisinde çoğu kez kötü sonuçlar doğrabilecek olaylar ile karşılaşmamız olağan bir durumdur. Ve bu karşılaşılan olaylar karşısında insan ister istemez kötü düşünme durumlarına yenik düşüyor. Kötü düşünen bir insan ise kendine ve çevresine kötü işler yapma potansiyeline sahip olmuş oluyor. Bu gibi durumlarda bu değerli taşların kullanılması halinde insandaki kötü düşünceleri pozitif düşüncelere yani iyi düşüncelere dönüştürmeyi sağlıyor. Bu sayede insan kendisi ve çevresine daha fazla nasıl yararım dokunabilir düşüncesine sahip oluyor.
  • İnsan herhangi bir ıskıntılı durum karşısında korktuğu kadar kaygı da duyar. Bu kaygılar insanı yanlışa doğru sürükler. Olivin eğerli taşlarını kullanan kişilerin kaygılarında azalma ve zamanla kaygılarının yok olduğuna şahit edenler bile vardır.
  • Bir başkasının çalışarak veya şansına sahip olduğu maddi veya manevi özellikleri genelde kıskanırız. Ama bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Kıskançlık duygusu insanın çevresinde dışlanmasına kadar götüren bir özelliğidir. Bu gibi durumlarda değerli taşları kullanmak kıskançlık duygularını en aza indirgeyerek yok edilmesine yardımcı olur. Kıskançlık gibi kötü bir fduygunun beraberinde getirdği bir başka kötü alışkanlık ise egoistlik duygusudur. Yani egoistlik kelime anlamı olarak herşeye kendi açısında bakmak ve kendini başkalarından üstün görmek anlamını içerir. Bu düşünce oldukça büyük yanlışlar içeren bir düşüncedir. Allah yaratırken her insanı eşit şartlar ve durumlar altında yaratır. Herhangi bir insanın başka bir insan tarafında üstün görmesi kabul edilemez bir düşüncedir.
  • İnsan vücudunda bulunan dokuların önemi oldukça büyüktür. Bu dokuların istemeyerek de olsa zarar görmesi muhtemel bir durumdur. Bu durumlarda dokularda ezilme ve incinme gibi durumların ortaya çıkması oluşur. Olivin değerli taşlarının kullanılmaları halinde dokularda meydana gelen ezilme ve incinmelerin onarılmasıi bakım yapılması sağlanır. Onarımı ve bakım yapılması sağlanan dokularda eski sağlıklı zamanlarına dönüşümü kolaylaşır.
  • Herhangi bir kişi içine kapanık, kendi halinde ise hayatta zevk alması zorlaşma aşamasına gelmiş demektir. Bu durumlarda insan her şeyden sıkılma, bunalma gibi sıkıntılı dönemlere girer. Bu değerli taşlar sayesinde insan sosyalleşme ve toplum içinde kendini hissettirme gibi olayları önemser. Ve buna göre hareketlerine şekil ve düzen verir.
  • İnsanın hayata gelirken br amacı bir gayesi vardır. Bu değerli taşların kullanılması halinde hayatta enerjisini üst seviyelere çekmesi sağlanır.
  • Herhangi bir olay veya durum karşısında istenmeden korkular yaşanabilir. Bu gibi durumları atlatmak tabiki de zor bir süreç gerektirir. Durumların böyle olması açısından olivin değerli taşlarının kullanılması korkulu zamanların önüne geçilmesi anlamını taşır.

Makalemizi sonlandırmadan piyasadaki sahte ve gerçek taşların ayırt edilmesi konusuna değinelim. Piyasada değerli taşlar adı altında birçok sahte taşlar bulunuyor. Bu sahte taşları yapışan bir toz ile örtülmesi veya taşların boyanması halinde değerli taşmış hissi verdiriliyor. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına değerli taşalacağınız kişi veya kurumların detaylı bir şekilde araştırmasını yapmanız gerekiyor. Üzeri toz veya boya ile kaplanmış olan taşları bir çakmak veya kibrit yardımı ile yakarak taşın sahte mi gerçek mi olduğu doğrusuna ulaşabiliriz.