Obsidyen Taşı Özellikleri , Kullanım alanları ve Faydaları

3.6 (71.43%) 7 votes

Halk arasında volkan camı olarak bilinen obsidyan taşı, şifalı taşlar arasında bulunan önemli bir madendir. Obsidyan taşı özellikleri bakımından insan yaşamı için büyük faydaları olan değerli bir taştır. Bu taş ülkemizde Kars, Ağrı, Rize ve Tatvan civarlarında da çıkarılıyor. Volkan lavlarının hızlı bir şekilde soğuması sonucu oluşan bu taş, çok fazla bilinmemesine rağmen insanlara büyük faydası olan bir taştır. Şekilsiz ve camsı bir yapıda olan bu taşın %70’lik kısmını silisyum oluşturuyor.

Obsidyan Taşının Kullanım Alanları

Eski dönemlerden bu yana şifa amacıyla kullanılan obsidyan taşı, günümüzde daha geniş ve farklı işlevlere sahiptir. Kozmetik ve mücevher yapımında da sıklıkla kullanılan obsidyan taşı, günümüz alternatif tıbbında çokça kullanılıyor. Özellikle spa ve masaj uygulamalarında obsidyan taşının enerjisinden sıklıkla yararlanılır. Vücutta rahatlama ve gevşeme hissi yaratan obsidyan taşı, alternatif tıptaki önemli parçalardan birisi olarak kullanılabiliyor.

Obsidyan Taşının Çeşitleri

Siyah bir renge sahip olan obsidyan taşının oldukça parlak bir görüntüsü vardır. Bu kayaçlar daha sonradan evrim geçirerek farklı renklere bürünür. Gri, yeşil, altın sarısı, mavi ve kahverengi gibi türleri olan bu taşın en bilinen türü ise beyaz lekelere sahip kar taneli obsidyan taşıdır. Ülkemizde de farklı yerlerde çıkarılan bu taş, demir açısından oldukça zengindir.

Obsidyan Taşının Faydaları

Obsidyan taşı insan vücudunda negatif enerjiyi alarak rahatlama sağlar. Taşın en büyük faydası da ruhsal olarak verdiği rahatlama hissidir. Terapi gücü oldukça yüksek olan bu taş masaj uygulamalarında kişiyi stresten arındırmak amacıyla da kullanılır. Bunun yanı sıra obsidyan taşının diz ve bacak ağrılarına da önemli bir faydası vardır. Ağrılı bölgeye bu taşı temas ettirdiğiniz zaman kısa sürede çözüm elde edebilirsiniz.