Mercan Taşı Nedir ? Faydaları ve Özellikleri Nelerdir

4 (80%) 27 votes

Doğada kendiliğinden ortaya çıkan bir taş olan mercan taşının birçok hastalık için faydalı olduğu ve tedavi edici özelliğinin bulunduğu kullanan kişiler tarafından onaylanmıştır. Doğal olarak ortaya çıktığı için mercan taşının piyasadaki değeri yüksektir. Mercan taşları arasından fiyatı en yüksek olanı ise kırmızı renkli olanlarıdır. Bu fiyat meselesi yüzünden mercan taşına ulaşmak biraz zordur.

Şifa verici özelliğinin yanında süs olarak da kullanılan mercan taşı, bileklik, kolye ve yüzüklerde kullanılıyor. Hakiki mercan taşına sahip olan takıların, diğer türleriyle arasında belirgin bir fiyat farkı vardır ve fiyatları onlardan daha fazladır.

Nadir Bulunan Taş: Mercan Taşı

Doğal taşlar arasında en göz alıcı taşlardan biri olan mercan taşı, doğada nadir olarak bulunması sebebiyle yüksek denecek bir fiyattan alıcılarını buluyor. Mercan taşlarının oluşumu ise yüz binler ile ifade edilecek bir süreyi buluyor. Omurgasız mercan poliplerinin toprak altında kalıp iskeletlerinin sıkışmasının ardından bunlar oldukları yerden çıkarılıp daha katı hale getiriliyorlar. Genel olarak mercan taşlarının rezervi bulunduğu anda tükeniyor.

Mercan Taşı Nerelerde Kullanılır?

Mercan taşının ticari, şifa ve süs amaçlı olarak birçok kullanım alanı vardır. Mücevher ticaretinde kullanılan daha kaliteli olan mercan taşları yüksek fiyatlara alıcı bulur. Özellikle kırmızı renkli olanlarının oldukça pahalı olmasından dolayı bazen beyaz renkli olan mercan taşı kırmızı renge boyanarak satılmaya çalışılır.

Mercan taşlarının ticari amaçlar yanında şifa verici etkisi de vardır. Kalp rahatsızlıklarından sindirim sistemine kadar birçok hastalığa faydası bulunur. Sedef ismi verilen bir tür deri hastalığında kullanılır. Kalp ve damar hastalıklarında ise kalbi koruyucu ve damarları sağlamlaştıran bir etkisi vardır. Kişinin ruhsal durumuna pozitif bir etkisi bulunurken, denge bozukluğu durumunda da oldukça olumlu bir etkisi vardır. Bunun dışında toplum tarafından kişiye manevi güç verdiği ve nazar ile negatif enerjilere karşı da koruyucu bir özelliği olduğu söylenir.