Melisa Otu Nedir, Yatıştırıcı Etkisi Var Mıdır

Beğendiysen Oy Ver

Ülkemizde sıkça kullanılan melisa otu özellikle sinirsel rahatsızlıklarda yatıştırıcı etkisi ile tercih edilmektedir. Melisa otu kokusu limonu andırdığı için bazı durumlarda limon ile de karıştırılabilmektedir.

Melisa otu hem bitki çayı olarak tüketilebilir hem de uçucu yağ şeklinde kullanılabilmektedir. Özellikle sinirsel rahatsızlıklarda yatıştırıcı etkisi olduğundan bu hastalıkların tedavisinde sıkça başvurulan bir bitkidir.

Migren gibi şiddetli baş ağrılarında ağrıyı azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Migren rahatsızlığı olan kişilerde yağ olarak kullanımı ağrı olan bölgeye bir miktar sürülerek ağrının hafiflemesi sağlanır. Sara gibi sinirsel rahatsızlıklarda etkili doğal bir ilaç görevi görebilmektedir.

Melisa otunun rahatlatıcı etkisi depresyon üzerinde de etkilidir. Hafıza için tercih edilen melisa otu beyin damarlarının tıkanmasına engel olur.

Huzursuzluk yaşayan kişilerde rahatlama sağlayarak kişinin daha pozitif düşünmesini sağlayarak olumlu etki sağlayabilmektedir.

Boğaz ağrılarında hafifletici etkiye de sahiptir. Gaz giderici olarak bebeklerde kullanılabilmektedir. Kadınlarda adet dönemi sıkıntılarından biri olan ağrılar ve aşırı kanamayı düzenleyerek daha rahat adet döneminin geçirilmesini sağlar.

Melisa otu özellikle boğaz ağrısında ağrıyı hafifletir. Çay olarak tüketildiğinde boğazdaki ağrıların kesilmesine yardımcı olur. Melisa otu günlük olarak düzenli şekilde kullanıldığında sinirsel rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Melisa otu yağ olarak kullanılarak cilt problemlerinin de iyileşmesine etki sağlayabilmektedir. Ciltte oluşan küçük kırışıklıkları gidererek cildin nemini almasını sağlar. Bu sayede daha canlı bir cilde sahip olunabilmektedir.