Mate Yaprağı Neye İyi Gelir

Beğendiysen Oy Ver

Çok eki zamanlarda Güney Amerika’da şifa olarak kullanılan mate yaprağı hala aynı şekilde kullanmakta hata diğer ülkelerde de satışı son hıza gerçekleşmektedir. Amerika’da oldukça tanınan bu çaya aynı zamanda Paraguay çayı adı verilmektedir. Tropik iklimlerde yetişen ve bütün sene yapraklarını dökmeyen bir ağaçta yetişmektedir. Mate yaprağı nedir ve nerelerde kullanılır derseniz, mate bitkisinin yaprakları önceden kurutulur. Daha sonra bu kurutulmuş yaprakları sapları ile preparatlar kullanılmaktadır. Buna mate yaprağı denilmekte ve kullanımı bu şekilde uygulanmaktadır. Mate yaprağı bitki şeklinde mate çayı ise kavrulmuş ve ya kavrulmamış şekilde satılmaktadır. Peki, bu çok tanınmış mate yaprağının ve çayının faydaları nelerdir? İsterseniz bir de onları ele alalım.

Mate Yaprağının Faydaları

  • Zihinsel uyanıklığı arttırmak için kullanılan mate yaprağı eşsiz bir özelliğe sahiptir. Her türlü beyin ve zihin yorgunluğuna hatta zekâya oldukça iyi geldiği bilinmektedir.
  • Spor yapanlar ve sporu oldukça sevenler için enerji depolamaya yarar.
  • İçerisinde 15 amino grup asit bulunur. Bununla beraber yüksek miktarda B vitamini ve C vitamini bulunmaktadır. Magnezyum ve mineraller bakımında zengin bir bitkidir.
  • Çayı her türlü hazımsızlığa iyi gelir. İştah açıcı özelliği vardır. Üstelik idrar kanallarında var olan enfeksiyonu en aza düşürür.
  • Sinir sistemini uyardığına sinirsel rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir.
  • Kişiye güç ve kuvvet veren bir enerjiye sahiptir. Kısacası mate yaprağının faydaları oldukça fazladır.