Marulun Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

5 (100%) 2 votes

Günümüzde en çok tüketilen yeşil bitkilerden biri olan marul, özellikle salataların vazgeçilmezidir. A, B1 ve B2 vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Ayrıca magnezyum ve potasyum minerallerini barındırır.

Marulun faydaları özellikle demir bakımından zengin olması demir eksikliği yaşayan kişilerin bolca tüketmesi gereken bitkiler arasında yer alır. Anemi hastalığı olan her kişinin mutlaka marul tüketmesi gerekir.

Saç ve cilt sağlığı için marul etkili bir bitkidir. Saç yapısının korunmasına ve cildin daha nemli olması için tercih edilmelidir. Ciltte hücrelerin yenilenmesi açısından etkilidir. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarından cildi koruyarak cilt sağlığında etkili olur. Egzama ve alerjilerde etkili bir yeşil bitkidir.

Uyku problemi yaşayan kişilerde uyku düzenleyici olarak kullanılabilmektedir. Protein kaynaklı bir bitki olduğundan ayrıca kilo vermeye yardımcı olur. Kas gelişimini hızlandırır. Bu sayede kilo verirken marul tüketilmesi kas dokusunun güçlenmesini sağlar.

Vücutta toksin birikimini engelleyerek iç organların görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesini sağlar. Omega asitleri bakımından da zengin olan marul, hafızayı güçlendirir.

Marulun faydaları söz konusuyken marulun zararlarını da iyi bilmelisiniz. Marulun zararları arasında en çok bilinen yönü farklı çeşitte tüketilen marullar cilt problemlerine sebep olabilmektedir. Alerjik bünyeye sahip kişilerde alerjiyi tetikleyeceği gibi göz rahatsızlıklarına da sebep olabilir. Yabani marullar tüketimine dikkat edilmesi gereken marullardır. Bu marullar insan sağlığını olumsuz yönde etkileyerek sağlığı tehdit edebilmektedir.