Mangal Yapmanın Püf Noktaları

5 (100%) 2 votes

Türkleri piknik kültüründe mangalın yeri önemlidir. Pikniğe gidelim fikri ortaya atıldığında hemen herkes bilir ki o gün güzel bir sofra kurulacak, mangal yakılacak, eğer mevsimiyse patlıcanlar, biberler közlenecek, mideler bayram edecektir. Tabi ki bu arada doğanın, açık havanın, sohbetin de tadına varılacaktır. Bazı kişiler mangal yakmayı, mangal başında durup etleri, köfteleri, tavukları pişirmeyi severler. Pikniklerde genellikle görülmektedir ki mangal yakmak erkeklerin işidir ve bu işi keyifle yaparlar. Peki, ama etler nasıl pişirilmelidir, mangal yapmanın püf noktalarınelerdir, diyecekseniz her işte olduğu gibi bu işin de incelikleri olduğunu ve bazı kişilerin de bunları gayet iyi bildiğini söylemeliyiz Her şey öyle ayarlanmalıdır ki etler ne az pişsin ne de yansın.

Tam kıvamında, ağız tadıyla mangal keyfi yapmak istiyorsanız, işte o incelikler:

* Mangal, çok rüzgârlı olmayan, sofradan biraz uzak bir yerde hazırlanmalıdır. Yangın riskini önlemek için mangalın bir ağaç altında olmamasına da dikkat edilmelidir.

*Tercihen mangalın üzeri açık olmalı, köşeli şiş kullanılmalıdır.( Urfa, Adana türü kebaplar yapılacaksa yassı, ciğer pişirilecekse yuvarlak olması idealdir).

*Mangaldaki kömürlerin kor haline gelinceye kadar beklenmesi mangal yapmanın püf noktaları arasındadır.

*Kömürün kor veya köz haline gelmesi beklenirken boşa zaman geçirmemek için patlıcan, biber közlemesi yapılabilir.

*Etler ızgaraya koyulmadan önce ortadan ikiye bölünen kuru soğan, ızgaranın tellerine sürülmelidir. Bu işlem etin yapışmasını önleyecektir. Aynı amaçla ızgara demirlerini zeytinyağıyla da yağlayabilirsiniz.

*Etlerden kısa bir süre önce ateşe atılacak limon kabukları etlere hoş bir koku kazandıracaktır.

* Pişirilecek etler pikniğe gitmeden bir gün öncesinden terbiye edilmelidir. Böylece lezzetleri artacaktır.

* Köfte pişirilecekse sıkça çevrilmesinde bir sakınca yoktur hatta lezzetini artıracaktır. Fazla kurumalarına da fırsat verilmemelidir. Pişmekte olan etleri çevirirken çatal yerine mutlaka maşa kullanılmalıdır. Çatal delik açacağı için etin suları sızacak, kuruma ihtimalleri artacaktır.

*Balık pişirilecekse üzerlerine tereyağı sürülmesi önerilmektedir.

Her şey tamam, etler de nefis ama bir şey daha kaldı, baharatsız sofraya oturmayın.