Magnetite Taşı (Manyetit, Mıknatıs) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

3 (60%) 12 votes

Halk arasında mıknatıs olarak bilinen taş aslında magnetite taşıdır. Bu taş, mıknatıs ve manyetit isimleri ile de adlandırılmaktadır. Eşit ölçülü kristal yapılı olan magnetite taşı, siyah demir oksitten oluşmaktadır. Oksit mineralleri içerisinde bolca bulunan magnetite, birçok bölgede çıkarılmaktadır. Saydam olmayan magnetite, magmatik ve metamorfik kayalardan oluşan ağır mineraldir. Magnetite taşının işlenmemiş ilk hali kristal bir yapıya sahiptir.

Tarihi kaynaklara bakıldığında, eski çağlarda kullanıldığı görülmektedir. Antik Yunan’da da magnetite olarak isimlendirilmiştir. Magnetite taşının ilk çıkarılıp işlendiği bölge Manisa ilimizdir. Her türlü demir metalini kendisine çekebilen magnetite, en güçlü manyetik etkiye sahip mineraldir. Çok çeşitli kullanım alanlarının bulunması bu taşın önemini arttırmaktadır. Endüstriyel alanların büyük çoğunluğunda kullanılmaktadır. Taşın en eski kullanımı ise pusula yapımında olmuştur. Ayrıca üzerinde bilimsel çalışma yapılan nadir taşlardan biridir. Bilimsel çalışmalar taşın niteliklerinin kanıtlanmasını sağlamıştır. Güçlü yapısı ile zihin okuma çalışmalarında dahi kullanılmaktadır.

Magnetite Taşının Özellikleri

Magnetite taşı 5 ile 6,5 arası sertlik derecesine sahiptir. Bu yönüyle sert taşlar sınıfında yer almaktadır. Şekillendirilmesi sert yapısı nedeniyle zordur. Yapısal görünüm itibariyle opak olan magnetite taşının kimyasal grubu oksitler, hidroksitlerden oluşmaktadır. Metalik parlaklığa sahip olan taşın uyumlu olduğu unsur sudur. Koç, başak, oğlak, akrep, kova burçlarının uğurlu taşları arasında yer almakla birlikte kök şakra ile de uyum sağlamaktadır.

Demir siyahı, siyah ve kahverengi tonlarını andıran siyah renkte bulunan magnetite, sabır, kararlılık ve sağlamlığın sembolü olarak kabul edilmektedir. Brezilya, Amerika, Manisa başlıca çıkarıldığı yerlerdir. Spinel grubuna bağlı magnetite taşı endüstri alanlarında sıkça kullanılmaktadır.

Magnetite Taşının Faydaları

Magnetite taşı ülkemizde Manisa İlinde çıkarılmaktadır. Magnetitenin en dikkat çekici yanı mıknatıs özelliğidir. Bu yönüyle pek çok alanda kullanılan magnetite, insan hayatını kolaylaştırmaktadır. Güçlü yapısı gerek manevi, gerekse fiziki bakımdan ağırlıkların kaldırılmasını sağlamaktadır. İnsan bedenine manevi ve ruhsal destek sağlamakta ve güç katmaktadır. Bedensel anlamda güçlenen insan bunun yanı sıra psikolojik acılara karşı da dayanıklılık kazanmaktadır. Kişisel enerjinin yükselmesini sağlayan magnetite, cesaret arttırıcı niteliğe sahiptir. Kendilerini her bakımdan güçlü hisseden bireyler, daha özgür adımlar atabilirler. Değişime karşı önyargının kırılmasını sağlayan magnetite, cesur kararların destekleyicisidir.

İnsanların hayatında her zaman çeşitli sıkıntılar bulunmaktadır. Bu sıkıntılar kimi zaman bir kişiden, kimi zaman da bir mekandan kaynaklanmaktadır. Magnetite taşı bu sıkıntılar uzaklaşmaya ve arınmaya yardımcı olmaktadır. Taşın insan hayatına sunduğu fizyolojik faydaların başında ise kan dolaşımını desteklemesi gelmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan magnetite, kanama sorunlarına çözüm sunmaktadır. İskelet sistemi ile saç ve deri yapısını sağlıklı tutmaktadır.

Taşla İlgili Bilinmesi Gerekenler

En güçlü manyetik özelliği sahip olan mineral magnetite taşıdır. Magnetite taşı, güçlü manyetik özelliği sebebiyle çoğu sektörde kullanım alanı bulmuştur. Takı sektörü bu alanların başında gelmektedir. Ancak bazı insanların magnetite taşından uzak durması gerekmektedir. Eksi ve artı kutupları olan magnetite taşı, çekim gücü oluşturmaktadır. Ortaya çıkan çekim gücü, bazı insanlarda boğulma hissine neden olmaktadır.

Fizyolojik etkilerinin yanında psikolojik etkileri de bulunmaktadır. Magnetite taşının oluşturduğu çekim alanı kişiler arası ilişkilerin de etkilenmesine neden olmaktadır. İki kişinin birbirine yakınlaşmasına yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda insanların birbirinden uzaklaşmasına neden olabilir. “Zıt kutuplar birbirini çeker” deyimi nesnel bir anlamı da ifade etmektedir. Bu sözün boşuna söylenmediği magnetite taşının özelliklerine bakıldığında anlaşılmaktadır.

Magnetite Taşının Temizlenmesi

Doğal manyetik alan kaynağı olan magnetite taşı, artı ve eksi kutuplardan oluşmaktadır. Çekim alanlarının oluşmasına neden olan taş, düzenli olarak temizlemelidir. Temizlenmeden kasıt, taşın manyetik bakımdan arındırılması ve yüklenmiş olduğu aşırı enerjinin boşaltılmasıdır. Temizlenmenin ihmal edilmesi taşın özelliklerinin negatif yönlü olmasına ve insanları her bakımdan olumsuz etkilemesine neden olmaktadır.

Magnetite taşı asla suyla temizlenmemelidir. Taşın temizlenmesi için mutlaka toprağa ihtiyaç vardır. Magnetite taşı, ancak toprakla temas ettiğinden elektronlarını boşaltabilir. Eksi yükünü boşaltan magnetite, ilk olarak nötr hale gelmekte, ardından pozitif enerji yüklenmektedir. Taş ilk olarak toprakta bekletilmeli sonrasında ise güneş ışığı alması sağlanmalıdır.

Monotonluğun Düşmanı: Magnetite

Ruhsal bakımdan zor zamanlar geçiren ve taşıyamadığı yüklerin altında ezilen insanlar magnetite taşından yardım alabilirler. Taş, kişilere manevi ve psikolojik bakımdan güç verici niteliktedir. Yaşam enerjisini yükselten magnetite, monoton hayattan bıkanlar için birebirdir. Verdiği enerji sayesinde, taşı kullanan insanlar farklı deneyimlere açık bir ruh haline bürünmektedir. Bu durum yeni tecrübe ve yeni insanlara açık kişiliği doğurmaktadır. Hal böyle olunca, taşı kullanan kişi asla kendini tekrara düşmez ve daima akıcı, değişken günler geçirir.

Cesareti arttırma özelliği bakımında, yeni karar ve fikirlere karşı pozitif bakış açısı sunmaktadır. Ayrıca manevi zararları en aza indirmesi bakımından, yeni adımların önünü açmaktadır. Stres ve sorunlarla başa çıkma gücü oldukça yüksektir. Psikolojik bunalım halinde, çok önemli bir destekçidir.

Hakiki Magnetite Nasıl Anlaşılır?

Magnetite taşının, diğer doğal taşlarda olduğu gibi imitasyonları bulunmaktadır. İnsan hayatına oldukça faydalı olan bu taşın gerçek olup olmadığının anlaşılması ise çok zor değildir. Ele alındığında sahte olup olmadığı anlaşılan taş, bir takım testlere tabii tutulabilmektedir. Sahte magnetite taşları boyanarak, orijinaline benzetilmeye çalışılmaktadır. Ancak iç kısımlarından sahte taşlar kendilerini ele vermektedir. Ayrıca imitasyon taşlar, ısıtıldığında dış boyası yanmaktadır.

Doğal mıknatıs olan magnetite taşının, demir ve metalleri çekmesi gerekmektedir. İmitasyon taşlar, manyetik alanlarda bekletilerek çekme gücü kazanabilir. Demir ve metal cisimlere çekme gücü uygulayan her magnetite taşı, hakiki olmayabilir. Orijinal taşın anlaşılması için birkaç özelliğin dikkate alınması gerekmektedir.