Lü’lüü ( Perle, İnci ) Taşının Faydaları ve Özellikleri

Beğendiysen Oy Ver

Lü’lüü diğer adıyla inci veya perle, herkes tarafından bilinen bir taştır. Taş, genel olarak inci adıyla nitelendirilmektedir. İnci, denizlerin derinliklerinde oluşan çok değerli bir taştır. Deniz canlısı olan istiridye ve midyelerin içerisinde oluşmaktadır. İnci taşının meydana gelmesi için ortalama 10 yıllık bir zamana ihtiyaç vardır. Sıcak ve ılıman bölgelerdeki deniz ve okyanus diplerinde bulunan inci, kendi içerisinde türlere ayrılmaktadır. Ayrıca kültür incisi de yetiştirilmektedir. Kültür incilerinin yetiştirilme süresi ise 3 ile 7 yıl arasında değişmektedir.

İnci taneleri, istiridye ve midyenin içerisine giren bir kum tanesinden meydana gelmektedir. Deniz canlıları bu yabancı maddeden korunmak için çeşitli sıvı salgılamaktadır. Kum tanesinin etrafı çevrilir ve yıllar içerisinde inci tanesi oluşur. İncinin hikayesinin temeli bir kum tanesine dayanmaktadır. İstiridye veya midye içerisine giren yabancı madde ete tam olarak yerleşirse inci küre şeklinde, ete yarım yerleşirse inci yarım küre şeklinde oluşmaktadır. Yabancı maddenin kaplanması için salgılanan sıvı sedef olarak isimlendirilmektedir. Sedef maddesinin yüzde 92’si kalsiyum karbonattan oluşmaktadır. Kültür yetiştiriciliğinde istiridye ve midyenin içerisine yapay yollarla yabancı maddeler yerleştirilmektedir.

Lü’lüü Taşının Özellikleri

İncinin en önemli özelliği işlenmeden kullanılmasıdır. Doğal güzellikte olan inci, çıkarıldığı gibi kullanılan ve şekillendirmeye ihtiyacı olmayan tek taştır. İncinin doğurma ve büyüme nitelikleri de bulunmaktadır. Tıpkı, diş ve kemikler gibi kalsiyumdan oluşmaktadır. İncinin kalsiyum ağırlıklı yapısı, vücut için oldukça yararlıdır. Setlik derecesi 3 olduğundan dolayı yumuşak yapılıdır. Saydam veya yarısaydam görünümde ve camsı parlaklıktadır.

Deniz ve okyanus diplerinin güzelliğini yansıtmaktadır. İnci kelime anlamı itibariyle de değerli ve nadir bulunan anlamında kullanılmaktadır. Özel bir taş olması bakımında özel ilişkileri simgelemektedir. Uyumlu unsuru su olan perle taşı, boğa, ikizler, yengeç, yay ve kova burçlarının uğurlu taşıdır. Genellikle beyaz olmakla beraber çeşitli renkleri bulunmaktadır. aşk, sevgi ve evliliği simgelemesi bakımından oldukça önemlidir. Başlıca çıkarıldığı yerler; Kızıldeniz, Hindistan, İrlanda, Fransa, Avusturya, İskoçya, Amerika, İran Körfezi ve Avustralya kıyılarıdır.

Lü’lüü Taşının Faydaları

Lü’lüü ya da diğer adıyla inci taşı, değerli taşlar içerisinde en özel olanların başında gelmektedir. Gerek güzel görünümü, gerekse insan hayatına sunduğu faydalar neticesinde her zaman değerini korumuştur. İnci taşının en dikkat çekici faydası kalsiyum içeren yapısıdır. Taşındığında, vücudun kalsiyum yapısını desteklemekte ve vücuda kalsiyum alımını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra manevi faydaları da bulunmaktadır.

 • Olumsuz duyguları ortadan kaldırır
 • İnci taşıyan insanlar pozitif enerji yayar
 • Taşıyan kişi, çevresi tarafından sempatik olarak algılanır
 • Şans ve talih getirir
 • Çeşitli işlerde kişilere uğur getirir
 • Kalsiyum yapısı dolayısıyla kemik ağrılarına iyi gelir
 • Kronik baş ağrıları ile mücadelede etkindir
 • Negatif enerjisinin bertaraf edilmesini sağlar
 • İç huzur kaynağıdır
 • Çiftler arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağlar
 • Aşk ve sevgiyi pekiştirir
 • Sanatsal güç, yetenek ve zekayı arttırır

Lü’lüü Taşı Nasıl Oluşur?

Lü’lüü taşının oluşumu kelimenin tam anlamıyla mükemmel bir hikayedir. İki kabuklu deniz canlıları olan midye ve istiridye lü’lüü taşının evi sayılmaktadır. İki kabuktan oluşan bu canlılar kendilerini korumak adına salgıladıkları sıvı ile inci oluşumunun startını vermektedir. İstiridye veya midyenin içerisine kaçan kum tanesi ya da benzer yabancı madde inci oluşum sürecini başlatmaktadır. Bundan sonraki aşama için uzun yıllara ihtiyaç vardır.

İçerisine giren yabancı maddeyi kontrol altına almak ve kendini koruma içgüdüsü il hareket eden canlılar sıvı salgılamaktadır. Salgılanan sıvı ile yabancı maddenin yüzeyi tamamen kaplanmaktadır. İstiridyelerin kendilerini korumak adına yabancı maddeyi kaplamaları sonucu oluşan inci, yine istiridye ve midyenin sonunu getirmektedir. Ortalama 10 yıl gibi bir süre sonunda sıvıyla kaplanan yabancı madde inciye dönüşmektedir.

Meleklerin Gözyaşları

Zaman içerisinde oluşan inci taneleri, meleklerin gözyaşı olarak nitelendirilmektedir. Olağanüstü güzellikteki yapıları her kadınını hayalini süslemektedir. Aşk ve sevgiyi temsil etmesi bakımından kadınlara verilecek en değerli armağanların başında yer almaktadır. Meleklerin gözyaşı olarak nitelendirilmesindeki nedeni denizin derinliklerinden bulunup çıkarılması ve çok kıymetli olmasından kaynaklanmaktadır.

İnci taneleri gerek güzellikleri, gerekse sevginin sembolü olması bakımından gelinlerin en önemli aksesuarlarını oluşturmaktadır. Çoğu gelin düğününde ince kolye ve küpe seti takmayı tercih etmektedir. Gelinlerin en önemli tamamlayıcısıdır. Zaten saflığı ve doğal güzelliği de simgelemektedir. Beyaz görünümü ve sade, şık yapısı ile zarif aynı zamanda gösterişli bir takıdır. Takı sektöründe oldukça değerli olan inci, işlenmeye gerek kalmadan kullanılan nadir bir taştır. Çıkarılması ve ulaşılması zor olmasından dolayı maddi değeri yüksektir.

Lü’lüü Taşının Değerinin Belirlenmesi

İncilerin değerinin belirlenmesinde bir takım koşullar bulunmaktadır. İncilerin parlaklığı, boyutları, yüzey yapısı değerinin belirlenmesinde önemli kriterlerdir. Denizden ya da okyanustan çıkarılan her inci aynı görünüm ve değerde olmaz. İnciler değişik kalitelerde bulunmaktadır. İncilere değer verilirken parlaklık niteliğinin net olmasına bakılmaktadır.

Yaşlı olan inciler her zaman daha değerlidir. Bu nedenle değer biçilirken, istiridye veya midyenin yaşı da göz önünde bulundurulmaktadır. Yaşı büyük olan canlıların içinde bulunan incinin boyutu daha büyük olmaktadır. Ayrıca simetri de önemli bir kriterdir. İncilerin en değerli olanı ise siyah incidir. Bulunması çok zor olan inci çok değerli ve pahalıdır. Bu nedenlerden dolayı piyasada taklitleri vardır.

Gerçek inci bulmak günümüzde hayli zor olmaktadır. Bu nedenle sertifikalı satış yapan kurumlara başvurulmalıdır. Ayrıca internet üzerinden gerçekleştirilen satışlarda dolandırılma riski artmaktadır. Dünyadaki en değerli taşların başında gelen inci, görüntü itibariyle de eşsizdir. Kadınlar için çok anlamlı bir hediye olan incinin satın alınmasında da bilinen firmaların tercih edilmesi önemlidir.