Lapis Taşının Faydaları Nelerdir ?

Beğendiysen Oy Ver

Lapis taşları doğada bulunan dağlarda doğal halde meydana gelen taşlardandır. Bu doğal taşlar bir bakıma da değerli taşlara ailesine mensup olma özellikleri vardır. Bu değerli taşlar eski zamanlarda yaşan insanlardan günümüzdeki insalara kadar dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarmıştır. Tüm zamanlarda değerli görülen bu taşlar genellikle süs eşyaları yapımlarında veya takı eşyalarında kullanılmışlardır.Genel anlamda Antik Yunan ve Mısır çağlarında oldukça fazla kullanılan bu taşların, renk çeşitleri açısından farklı farklı türleri mevcut durumdadır. Doğada en sık rastlanılan renkleri arasında ise koyu mavi ve lacivert renkleri ön plana çıkan renkler konumundadır. Renklerin ağır basması açısından ise mavi ve tonları sık rastlanılan çeşitleridir. Bu doğal taşların üst kısımlarında sarı renkte olan piritler de yer almaktadır. Üzerlerinde bulunan piritlerin ekstradan bir özelliği olmamasının yanı sıra sade taşlar kategorisinde yer alırlar. Görsel açıdan altını andırsalar da birer altın parçalarını söylemek doğru olmaz. Bu değerli taşlar doğadaki konumu saf olma özelliği taşımasına engel olmaktadır. Fakat açık bir şekilde saf olmamasının bilinmesine rağmen bu taşın değerinin de oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Doğada bulunan minerallerin birleşmesi sonucunda ortak bir madde ortaya çıkar. Bu madde de Lapis taşını oluşturur. Lapis taşına da mineral diyenler olmaktadır ama Lapis taşı mineral değil bir kaya türü olduğunu belirtebiliriz.

Lapis taşlarının çeşitleri olduğundan bahsetmiştik. Lapis Lazuli taşları çeşitleri arasında olan taşlardandır. Ve bu taşların yüzey kısımlarında sarı renkte olan pirit ışıltıları bulunur. Bu ışıltıların bulunması bu değerli taşları hem görsel açıdan harika görünmesini sağlar hem de değeri açısından artış göstermesine katkıda bulunur. Bazı taşların üzerlerinde ise beyaz kılcal damarlara benzeyen damarımsı çizgiler bulunur. Bu çizgilerin Lapis taşlarının değerlerini düşürdüğü bilinmektedir. Genelde değerli taşlar insanların üzerlerinde taşımaları tavsiye edilir. Ama Lapis taşlarını sıkça üzerinde taşıyan kişilerin bu taşların etkisine kolaylıkla alışacağı için fada sağlaması konusunda da sıkıntılar olabileceği söylenmektedir.

Değerli taşların genele yakınında temizlik yöntemi için önce bir bez yardımı ile yüzey kısımlarında bulunan veya birikmiş olan tozların alınması gerekir. Sonrasında akan bir suyun altında ortalama olarak 5 dakika bekletilerek temizliği sağlanmış olur. Ama Lapis taşlarının su ile temas etmeleri halinde bu değerli taşların mat bir görünüme sahip olması açısından su ile temas ettirilmesinin sakıncalı olduğu söylenmektedir. Yinede bu taşın temizliğini yapmak isteyen kişiler güneşli günlerde 1 güne yakın güneşin altında bekletilerek temizliklerini yapmaları tavsiye edilir. Bunun haricinde ise toprak altına gömüp yine ortalama olarak 1 gün civarında bekletilmesi bu değerli taşların temizlenmeleri açısından oldukça fazla bir önem farzettirmektedir.

Lapis Taşları’nın Faydaları Nelerdir ?

  • Kişinin içine kapanık bir şekilde yaşaması hayatı boyunca her türlü olay karşısında kendini savunamaması anlamına gelir. Bu durum oldukça sıkıntılı bir durumdur. Çünkü; sosyal ortamlara alışık olmayan veya sosyal aktivitelere katılmayan bir kişi hayatı boyunca içine kapanık olduğu için yalnız kalma düşüncesi içerisinde olur. Yalnızlık bir insan için fazlasıyla hoş olmayan bir durumdur. Lapis taşlarını kullanan kişilerin içine kapanık hallerini geride bırakarak sosyal ortam ve sosyal aktivitelere açık olma durumlarının önlerinin açıldığı bilinmektedir.
  • Çocukluk döneminden itibaren bir kişinin iyi ve doğru beslenmesi o kişinin fiziki açıdan daha sağlam ve daha sağlıklı olmasına katkı sağlar. Bu kişiler hayatta istedikleri uğraşlarda başarılı olurlar. Ama tam tersini düşünürsek; çocukluk dönemlerinden itibaren beslenmesinde bozukluk olan bir kişinin kemik yapılarındaki gelişme de malesef gerçekleşmiş olmaz. Bu gibi durumlar da insanın fiziki açıdan zayıf kalmasına neden olur. Lapis taşlarının çocukluk dönemlerinden itibaren kullanılması halinde kemik yapılarında olan zayıflığın yerine daha sağlam ve daha sağlıklı bir şekilde gelişen kemiklerin görüldüğü tespit edilmiştir.
  • Lapis taşlarının manevi açıdan etrafa verdiği enerji üst düzeyde olmaktadır. Bu özelliği sayesinde insanda kısa zamanda olumlu gelişmelerin gözlenmleneceği de bilinen bir gerçektir. Bu taşları kullanan kişilerin narin ve hassas kişiler olması o kişinin hemen bu taşlardan etkilenip başlarının dönmesi durumlarına bile getirmesi olağan bir durumdur.
  • Günlük yaşam koşuşturması içinde insan türlü türlü birçok olay veya durum ile karşı karşıya gelir. Bu olay veya durumlar genelde insanı kötü etkileyen etkenlerdir. Bu etkenlerden de insanlar stres ve kaygı sahibi olurlar. Strese sahip olan bir kişide hem kendine hem de çevresine zararı dokunur. Bu gibi sıkıntılı dönemlerin oluşmaması için bu değerli taşların düzenli olarak kullanılmaları halinde kişide görülen böyle kötü durumlarında engellenmesi açısıdan oldukça fazla önem taşıdığını söyleyebiliriz.
  • Özellikle çocuklar başta olmak üzere birçok insan karşılaşmış olduğu olaylar karşısında akılları karışır. Bu gibi durumlarda insan kendini iyi hissedemez. Lapis taşlarının kullanımları sonucunda ise bu kişilerin düşüncelerinde bir aydınlık oluştuğu bilinir.

Lapis taşları veya herhangi bir değerli taş satın almak isteyen kişiler bu değerli taşları almadan önce dikkat etmeleri bir takım konular vardır. Bu konuların en başında satın alınacak olan taşın fiziki açıdan özelliklerinin iyi bilinmesi gerektiğidir. Çünkü; piyasada sahte taşları orjinal taşlar gibi göstererek ve satış yaparak haksız kazanç sağlayan uyanık kişi oldukça fazladır. Bu uyanık kişiler sahte taşların üzerlerine yapışkan tozlardan sürerek orjinal taş gibi gösteriyorlar. Bunun yanı sıra yine sahte taşların yüzey kısımlarını ilgili olan değerli taşın renginden boyayarak aynı orjinal taşmış gibi göstererek haksız kazanç elde ediyorlar. Yapılacak olan ikinci aşama ise satın alınacak olan değerli taşı hangi kişi veya kurumdan alınacaksa onların iyice araştırılması gerektiğidir. Burada dikkat edilmesi gereken olay sahte taşların insana hiçbir faydasının dokunamayacağıdır.