Lacivert Taşı Hakkında faydaları , özellikleri bilinmeyen yönleri

1.4 (27.5%) 8 votes

Lapis Lazuli adı verilen mavinin taşı veya gökyüzü taşı anlamına gelmektedir. Lacivert taşı hakkında bilinmeyenler nedir sorulduğunda bir tür bakır cevheri denilebilmektedir. Kristal yapısı birbirine dik fakat değişik uzunlukta olan eksenlerden oluşmaktadır. Gece gökyüzüne dağılan yıldızlar misali altın rengi prit parçaları içerisinde bulunmaktadır. Dünyanın engin sonsuzluğunu ve yerlerinde ışıldayan yıldızlarla içimizde iç içe geçmiş güven duygusunu hareketlendirir. Tüm kainatın gücünü enerjisini ebediyetini enerjisini alır ve belleğimize yönlendirir. Yaratılışının bilgisini, hayatın gizli manalarını ve dünyanın prensiplerini kavrayabilmemiz için bu enerjiyi alır ve bize gösterir. Bu enerji sezgisel olarak bizi güçlü bir duruma getirirken, iç görümüze ve hayatı mana katmamıza hizmet eder. Lapis hangi maksatla kullanılırsa kullanılsın, sürekli olarak kullanılması halinde onu taşıyan birey artık zorluğa alıştığı için tesiri azalacaktır.

Eski Uygarlıklardaki Kullanımı ve İnanışlar

Toz şekline getirilmiş lapisin Antik Mısırlı kadınlar vasıtasıyla göz farı olarak da değerlendirildiği bilinmektedir. Ölüler Kitabı’nın 140. kısmında yazdığı üzere, göz biçimde altından bir koruma içerisine yerleştirilmiş lapis lazuli kuvvetli bir tılsım olarak kabul edilmekteydi. Akad ve Sümer yazısında lapis lazuli, krallara yaraşan ihtişam ve zenginlikte bir taş olarak belirtilmiştir. Romalılar ise lapisin kuvvetli bir afrodizyak olduğunu kabul etmiştir. Orta Çağ’da ise lapisin sağlığa yararlı bir tesirinin olduğu, ruhu günah korku ve kıskançlıktan arındırdığına inanılırdı. Lapisin bununla birlikte tıbbi yararları olduğuna da inanılırdı, öğütülerek toz şekline getirilen lapis, süt ile karıştırılarak deri apselerine pansuman, ülsere karşı iyileştirme maksatlı kullanılırdı.

Özellikleri

Ruhsal olarak uyanık kalmanıza yardımcıdır. Uyumaya destek olduğu da söylenmektedir. Sizi merkezde tutarak konuşkan olmanıza destek olur. İskeleti güçlendirir. Malahit ve azurit taşı ile beraber kullanıldığı zaman gömülü olan saklı hisler meydana çıkar. Tiroid bezlerini canlandırdığı söylenmektedir. Bu taş küçük çocukların korkularından kurtulmasına yardımcıdır. Bundan başka olarak küçük çocukların da solunum yolu hastalıklarına destek olduğu için çocuk taşı da diye de isim verilmektedir.