Kunzit Taşının Bilinmeyen Faydaları Nelerdir

Beğendiysen Oy Ver

Kunzit taşı doğada doğal halde meydana gelen taşlardandır. Bu taşlar hem görsel açıdan hem de estetik açıdan oldukça harika bir görünüme sahiptir. Kunzit taşlarının doğal olması özelliğinin yanında da değerli taşlar grubuna ait olma gibi özelliği bulunmaktadır. Kunzit taşı olarak bilinen bu taşa bazı yerlerde kunzit kristali de denildiği bilinmektedir. Bu taşın doğada farklı farklı renk çeşitlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Ama genel olarak pembe ve mor renk ağırlıkları ile karşımıza çıkmaktadırlar. Bu değerli taşın iç kısımlarında doğal olarak aliminyum ve lityum mineralleri yer almaktadır. Bazı değerli taşların yapısı oldukça sert olabilirken bazı değerli taşlarında yapısı oldukça narin olabiliyor. Narin değerli taşlar ailesinden olan bu Kunzit taşları, işlenişi açısından da dikkatli bir şekilde şekil verilme aşamasının yapılması gerekiyor. Bu değerli taşın yapısı oldukça kırılgan ve narin olması nedeni ile yapım aşaması zor olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor. Durum böyle olunca da gereğinden fazla uğraşılan bu değerli taşın da fiyatı diğer değerli taşlardan biraz olsun fazla bir hal alıyor. Doğada bulunduğunda veya satın alındığında bu Kunzit taşlarının genel olarak pembemsi renginin olduğu ve daha da detaylı bir şekilde incelenmesi halinde ise pembe renkten morumsu bir renge dönüş yaptığını göreceksiniz. Bu olaydan da anlaşılacağı gibi Kunzit taşlarında görülen renklerin geçişi bu taşın daha da güzel bir görsel sunmasını sağlıyor.

Kunzit Taşı1

Her bir değerli taşın kendine ait olan sertlik dereceleri mevcuttur. Bu değerli taşların dereceleri ölçüldüğünde Kunzit taşlarının kendilerine öz olan sertlik derecelerinin 6.5 ile 7 derece arasında değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Kunzit taşları fiziken ve manevi açıdan fayda görmek için kişilerin yanlarında taşıdıkları değerli taşlardandır. Ama genel olarak da takı eşyaları ve mücevher eşyaları için çıkarılıp işlenmelerine devam edilmektedir. Biraz öncede bahsettiğimiz gibi bu değerli taşlar hem görsellik açısından oldukça iyi bir estetiğe sahipler hem de insanlık açısından hem fiziki hem de manevi açıdan saymak ile bitiremeyeceğimiz derecede faydalı taşlardır. Bu değerli taşlar dünya ülkelerinde çıkarılmaya devam edilmektedir. Genel olarak Amerika, Brezilya ve Madagaskar gibi ülkelerde çıkarılıp işlendikten sonra düğer dünya ülkelerine satışı yapılmaktadır.

Kunzit Taşı2

Kunzit Taşları’nın Faydaları Nelerdir ?

  • İçine kapanık ve sessiz kişiler hayatta bir şeyler başarmak istemeleri halinde olduça zorlanırlar. Bu zorluk çekmeleri onları git gide yalnızlığa sürükler. Bu durum bir insan için oldukça fazla bir sıkıntılı durumun meydana gelmesine neden olur. Yalnız kalan ve sessiz bir şekilde kendi çapında yaşamaya çalışan bir kişi de kendine ve çevresindeki kişilere yararından daha çok zararı olur. Bu gibi durumlarda Kunzit taşlarının kullanılması halinde kişinin yalnız hallerinden çıkıp sosyal ortama ve sosyal aktivitelere uyum sağlama süreci giderek artış gösterir. Bu gibi pozitif durumlarda ilerleme kaydeden kişi de hayatı boyunca mutlu olmayı sağlamış olur.
  • Duyma organımız olan kulaklarımız biz insanlar için hayati önem taşımaktadır. Kulağı çok ağır işiten veya hiç duymayan bir kişinin de vücut dengesini sağlaması oldukça zor bir durumdur. Bu kulak duymaması durumları bazen kulağa sokulan herhangi bir madde ile olabileceği gibi bazen de olay veya durumlara göre değişkenlik gösterir. Kunzit taşlarının alınıp kullanılmaları halinde ise işitmesinde sıkıntısı olan kişilerin işitme sorunlarına az da olsa çözüme kavuşturucu özelliği olmaktadır. Tabi ki de bu taşların sürekli kullanımları sonucunda ise zamanla işitme sorunu olanların tamamen bu sıkıntıdan kurtuldukları bilinmektedir.
  • Kişide doğuştan gelen veya sonradan meydana gelen kendine güvensizlik durumlarını düzelterek kişinin özgüvenini tazelemesi sağlanır.
  • İnsan vücudunda birçok sistem mevcuttur. Bu sistemlerden herhangi birinde bozulma ve çalışamama durumu olursa vücudun tamamı bu sıkıntıyı yaşayarak kişinin hasta olmasına neden olur. Bu sistemlerden belki de en önemlilerinden olan sindirim sistemidir. Sindirim sisteminin rahat bir şekilde çalışamama durumu oldukça sıkıntılı bir durumdur. Kunzit taşlarının kullanılmaları halinde sindirim sisteminde bozukluklar veya rahatsızlıklar olan kişilere iyi geldiği söylenmektedir.

Kunzit taşları veya herhangi bir değerli taşların temizliği nasıl yapılır onun hakkında bilgi vermek istiyorum. İlk olarak satın alınan değerli taşı bir bez yardımı ile tüm yüzeyinin silmemiz gerekiyor. Bu silme işleminin amacı ise değerli taşın üzerinde bulunan tozların temizlenmesidir. Bundan sonra ise hali hazırda akan bir suyun altına bu değerli taşı koyarak ortalama süre olarak 5 dakika bu suyun altında bekletmemiz gerekiyor. Suyun altında temizlenmesini bekledikten sonra da sirkeli bez ile veya tuzlu bez ile değerli taşı sarmalayarak ortalama süre olarak 10 dakika civarlarında yine bir bekleme süresi tanımalıyız. Bunların haricinde ise güneşli bir günde güneşim altında bu değerli taşları 24 saat boyunca bekletmeli veya toprak altında yine 24 saat bekleterek temizlenmesine katkıda bulunabiliriz.

Değerli taşları satın almak isteyen kişiler hakkında da değerli bilgiler vermek istiyorum. Değerli bir taş almak isteyen kişilerin taşı almadan önce taşı alacakları kişi veya kurumları dikkatli ve detaylı bir şekilde araştırmaları gerekmektedir. Bunu söylememin amacı ise piyasada sahte taşları orjinal değerli bir taş olarak gösterip satmalarından kaynaklanıyor. Bu uyanık kişilerin sahte taşları değerli taş olarak gösterip sattıklarında iyi kazançlar sağladıkları biliniyor. Bu işi de 2 türlü yapmaktadırlar. Bunlardan biri olan yapışkan toz yöntemi. Bu yöntem de doğadan bulmuş oldukları sahte taşların üzerlerine yapışkanlı tozlardan dökerek orjinal taş süsü veriyorlar. 2. yöntem ise boyama yöntemidir. Bu yöntem de ilgili olan değerli taşın rengine uygun olan boyayı seçerek güzel bir şekilde boyamasını yapıyorlar. Değerli taşlardan pek de anlamayan kişiler bu tuzaklara kolay bir şekilde düşüyor. Ve satın almış oldukları sahte taşlarda herhangi bir şeye yaramıyor.