Kumaş Ve Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Temizlenir?

Beğendiysen Oy Ver

Kan lekesi oldukça inatçı ve zor temizlenen bir lekedir. Günlük hayatta her an olabilecek bir lekedir. Halılara, elbiselere yâda mobilyalarınıza bulaşabilecek ve iğrenç görünümü ile sizleri rahatsız edecek bir hal almaktadır. Özellikle elbiselerdeki kan lekesi elbiseyi giyilmez etmektedir. Kanın içerdiği demir nedeni ile kan lekesi temizliği oldukça zor olmaktadır. Peki, kumaş ve halıdaki kan lekesi nasıl temizlenmelidir?

Kumaştaki Kan Lekesi Temizliği

Kumaştaki kan lekesi temizliği için birden fazla basit yöntem vardır. Bunlardan birisi oksijenli su ile temizlemektir. Kumaş üzerindeki kan lekesinin bulunduğu bölgeye oksijenli su dökülür. 5 dakika bekledikten sonra kan lekesinin olduğu bölge sabunlu su ile soğuk su da yıkanır. Eğer kan lekesi izi hala varsa diş fırçası ile fırçalanarak kalan leke giderilir.

Kumaştaki kan lekesi temizliği için uygulayabileceğiniz başka bir yöntem ise esprindir. Aspirini küçük bir kâsede ıslatarak kan lekesinin olduğu gölgeye uygulayın.1-2 dakika beklettikten sonra diş fırçası ile kan lekesinin olduğu bölgeyi fırçalayın. Kan lekesinin gittiğini göreceksiniz.

Halıdaki Kan Lekesi Temizliği

Halınızda oluşan kan lekesini çıkartmak için en önce peçete(kâğıt havlu) ya da beyaz bir havlu ile tampon uygulamanız gerekecektir. Bu uygulamayı yaptıktan sonra bir bardak suyun içine bir bardak renk vermeyen deterjanı özeyerek kan bulaşan kısmın üzerinde dökünüz. Soğuk su ile halınızın bu kısmını iyice yıkayınız. En sonunda da fön makinesi ya da başka bir alet ile nemli kısmı kurutunuz. Lekenin tamamen gittiği göreceksiniz.

Kumaş ve halıdaki kan lekesi nasıl temizlenmelidir sorularınızda işinize yarayacak birkaç bilgi verdik. Bilgilerden yararlanarak kan lekelerini temizleyebilirsiniz. Kumaş ve halıdaki kan lekesi nasıl temizlenir?