Kuartz Taşı Nerelerde Kullanılır? Kuartz Faydaları ve Özellikleri Nelerdir

4.8 (96.1%) 210 votes

Kuartz taşı doğada oldukça fazla bulunan ve kullanım alanının fazla olduğu nadir taşlardan bir tanesidir. İçeriğinde silisyumdioksit mineralini bulunduran taş yapısal olarak kristalimsi bir görüntü sergilese de cama benzer bir yapıya sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. İçerisinde bulunan çeşitli mineraller sayesinde renklerinde değişiklik olabilmektedir. Kuartz taşının çeşitleri renklerine göre ayrılmakta olup renkli dağ kristali, mor necef, yemani, hematoyit kuartz, yıldız taşı, kedigözü gibi daha pek çok isimle ve çeşitli anılmaktadır.

Kuartz Taşının Özellikleri

Bu taş türü doğada fazla miktarda bulunduğu için ve işlenmesi kolay olan bir taş olduğu için hemen her alanda kullanılmaktadır. Küpe, yüzük ve bilumum takı çeşitlerinde kullanılmakta olan bu taşın insan vücuduna faydası da bir o kadar çoktur. Endüstriyel bağlamda bakıldığı zaman deterjanların içinde, saatlerde, elektrik ışıklandırmalarında ve diş macunlarında bu taşın kullanıldığı görülmektedir.

Kuartz Taşının Faydaları

Geçmişten bu zamana kadar pek çok kişinin şifa bulmak için kullandığı değerli bir taş olan kuartz taşının bilinen faydaları arasında şu özellikler bulunmaktadır;

  • Günlük hayatta sıklıkla kullanılan cep telefonlarından insan vücuduna yayılan radyasyonun dışarı atılmasını sağlar.
  • Beyin fonksiyonlarına uyarıcı bir etki göstererek duygusal tetiklenmeyi oluşturur.
  • Kan dolaşımı ve sindirim sisteminde sorun yaşayan kişilerin iyileşmesine ve hastalık oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.
  • Kolye, küpe gibi çeşitli takılarla tene temas ettirilerek ve genelde giysi altında tutularak kullanıldığında gün içerisinde karşılaşılan negatif durumlardan uzak durulmasına ve insanların negatif enerjisinin vücuda girmesine engel olur.
  • Canlılık ve güç kayıplarına karşı bir kalkan görevi görür.
  • Şiddetli baş ağrısı yaşayan kişilerin ağrılarının hafifletilmesinde etkili bir özelliğe sahiptir.
  • Göz adına sağlıklı bir taştır.