Krom, Kurşun Ve Kalay Alaşımlı Malzemeler Nasıl Temizlenir?

Beğendiysen Oy Ver

Evinizde kullandığınız birçok eşyanın temizliğinde özen gösteriyor olabilirsiniz. Özellikle mutfak eşyaları ya da süs eşyaları özel bir temizlik gerektirebilir. Krom, kurşun ve kalay alaşımlı malzemeler nasıl temizlenir bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Krom malzemelerde lekelenme olduğunda temiz bir bulaşık teli ile çok fazla ovalamadan temizleme yapmanız gerekiyor. Çizilmelere engel olmak için silikon cila tercih edebilirsiniz. Bulaşık bezi kullanıldığında kısa sürede paslanmaya sebep olacağından bulaşık bezi ile krom malzemelerin temizlenmesi önerilmez.

Kurşun ve kalay alaşımlı malzemelerde ise matlaşma olacağından cila tozu kullanılarak temizleme yapılabilmektedir. Bulaşık makinesinde bu tarz ürünler yıkanmaz. Mutfak eşyalarının çoğunda bu tarz ürünler kullanıldığından özellikle limon bu malzemeler üzerinde leke yapabilir. Uzun süre temizlenmeyen eşyalarda ise paslanma olabilir. Asit her tülü malzeme üzerinde leke yapabilmektedir. Limon kurşun ve kalay alaşımlı malzemeler üzerinde çok çabuk lekelenme yapacaktır. Temiz bir bez ile elde yıkadıktan sonra silerek temizleme işlemi yapmanız eşyalarınızın daha parlak olmasını sağlayabilir.

Krom, kurşun ve kalay alaşımlı malzemeler nasıl temizlenir bu konuda eşyalarınızın üzerinde leke yapacak işlemlerden kaçınmanız gerektiğini unutmamalısınız. Lekelenen eşyalar çok çabuk paslanabilir. Temizleme işlemlerinde her zaman temiz bir bez kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca bastırarak ovalama yerine hafif baskı uygulayarak temizlemeniz eşyanın çizilmesini engelleyecektir. Parlatma işlemi de yaparak eşyalarınızı uzun süre kullanabilirsiniz.