Krizokol Taşı Özellikleri, Faydaları , Etkisi , Temizliği Nelerdir?

4.8 (96.67%) 6 votes

Diğer bir adı chrysocolla olan Yunancada da altın olarak geçen Krizokol, saydam cam gibi görünen biraz da mum yapısı içerikli bir taştır. 2,5 ila 3,5 derecesinde sertlik içerir. Turkuaz rengine ve koyu mavi benzeyen yeşil tonunun ağırlıkta olduğu farklı bir renk tonuna sahiptir. Doğada varlığı az olan bu taşın piyasadaki değeri ise oldukça pahalıdır. Taşın içerisinde donmuş su bulunur. Turkuaz taşa benzerliği ile dikkat çeker fakat karıştırılacak derece benzerlik gözlenmez.

Krizokol Taşının Faydaları Nelerdir?

Kişilerin iç dünyasına uzanan bir taştır. Özellikle hamilelik döneminde sinir ve stresi söker atar. Etrafta oluşmuş olumsuz enerjiyi emer. Karşı taraftaki kişiye de yumuşatma özelliği vardır. Olumlu yönleri oldukça fazla olan sağlıklı bir taştır. Özellikle akciğer ve pankreas üzerinde etkileri gözlemlenmiştir. Ağrısı olan kişilerde ağrılı bölgeye taşın değdirilmesinden sonra hafifletici etkisi olduğu söylenir. Kişiyi sakinleştiren, gerginlik yaratan bir durumda rahat kalmasını sağlayan bir taştır.

Krizokol Taşın İyileştirici Etkisi Ve Temizliği

Sindirim yollarında, akciğer, kemik rahatsızlıklarında, ülser ve kan basıncı düzenleyici etkisi olduğu, karaciğer ve bağırsaklarda oluşmuş toksinlerin atımına yardımcı olduğu, insülin direncini dengelediğini ve krampların önüne geçtiği bilinir. Kadınların baş belası olan menopoz için ve regl dönemlerinde mükemmel bir ağrı kesici özelliği vardır. Bütün bu hastalıklara iyi gelmesindeki başlıca sebep taş gibi görünse de kişinin inanırlığı ve bilinçaltı ile doğru orantılıdır. Krizokol taşı belirli bir süre sonra şifa özelliğinin yavaşladığı görülür. Bunu için temizlenmesi ve arındırılması gereklidir. Bu sanıldığı gibi su ile değil toprak ile gerçekleştirilir. Toprak altında Krizokol taşı bir gün bekletmeniz halinde taş eski gücüne kavuşacaktır. Artık tekrar şifa dağıtmaya devam edebilir.