Krizantem Taşı Özellikleri ve Faydaları

5 (100%) 1 vote

İlk olarak Japonya’da bulunan Krizantem taşı, bereketin sembolü olan değerli bir taştır. Taş sayesinde anın ve yaşamın güzelliklerine varılmaktadır. Krizantem taşı, takı olarak kullanıldığı gibi aynı zamanda doğal taş olarak da taşınabilir. Adını krizantem çiçeğinden almaktadır. Orta büyüklükte olan krizantem, kolay bulunmaktadır. Kişisel gelişim taşı olarak da bilinen krizantem, küçük mutlulukların kapısını aralamaktadır. “Anı yaşamak” tabiri bu taşla hayat bulmaktadır.

Taşı kullanan kişiler mutlu olmak için fırsat kollamaktadır. Her an keyifli hale gelerek, huzur verir. İnsanın kendini sevmesini ve kendi ile barışık olarak, çevresine de enerji yaymasını sağlaması bakımından, oldukça kıymetli bir taştır. Günümüz şartları göz önüne alındığında, her insanın bu taşa ihtiyaç duyduğu söylenebilir. Gergin iş yaşamı, kalabalık ortamlar, yorucu şehir hayatı insanları mutsuz topluluklar haline getirmektedir. Ancak krizantem taşı bu derdin devasını sunmaktadır. Dikkat edilmesi gerek nokta: yalnızca taşı kullanan kişinin karakter özellikleri ile taşın özelliklerinin çelişmemesidir. Aksi durumda taşıyan kişiyi, olumsuz etkileyebilme riski bulunmaktadır.

Krizantem Taşının Özellikleri

Kova ve boğa burçlarının uğurlu taşları arasında bulunan krizantem taşı, kahverengi veya beyaz lekeli gri rengindedir. Krizantem taşının çıkarıldığı başlıca ülkeler; Çin, Kanada, Amerika ve Japonya’dır. Bereketi sembolize eder ve ilk olarak Japonya’da bulunmuştur. Krizantem taşına ulaşmak kolaydır. Benliğin gelişmesine yardımcı olmanın yanında ilhamı tetiklemektedir. Kullanan kişilerin her anlamda verimli olmasını sağlamaktadır. Öncelikle pozitif bakış açısı kazandıran krizantem, sonrasında mutlu bir hayat imkanı sunmaktadır.

Karakter yapısının güçlenmesini sağlayan krizantem dar kafalılık, bağnazlık ve kibirle mücadele etmektedir. Pozitif karakter özelliklerini desteklerken aynı zamanda sevgi vermektedir. Kişiler sevgi dolu ruh haline sahip olurken, aynı zamanda çevrelerine sevgi saçmaktadır.

Krizantem Taşının Faydaları

Krizantem taşının en önemli faydası bereket getirmesidir. Anın tadını çıkarmaya ve güzellikleri keşfetmeye yarayan taş, manevi huzurun destekleyicisidir. Bunun yanında pek çok faydası bulunmaktadır.

 • Fiziki olarak olgunluk verir
 • Vücudun büyüme evresine katkı sağlar
 • Deri ve ten güzelliği sağlar
 • Gözlere iyi gelir
 • Vücut toksinlerinin atılmasına yardımcı olur
 • Neşe ve enerji kaynağıdır
 • Kişilere olgunluk ve kararlılık duygusu aşılar
 • Cesaret vererek, güçlü olmayı sağlar
 • Dikkat dağınıklığına çözümler sunar
 • Gözden kaçan ayrıntıların fark edilmesini sağlar
 • Kullanan kişinin karşısına maddi anlamda dönüm noktaları çıkarır
 • İş hayatında uğur getirir
 • Kıskançlık duygusunun bastırılmasına yardımcı olur
 • Soğukkanlılık ve güven verir
 • İçinde bulunduğu ortama her bakımdan zenginlik katar
 • Değişim evreleri arasında denge kurulmasını sağlar
 • Kişinin bulunduğu ortama ve iletişim kurduğu kişilere uyumunu kolaylaştırır
 • İlham ve enerji kaynağıdır

Krizantem Taşı Nasıl Kullanılmalı?

Duygusal denge ve huzur veren krizantem taşı, kişisel gelişime önemli katkılar sunmasıyla çoğu insan tarafında tercih edilmektedir. Özellikle yaşam kalitesini arttırmak isteyen insanlar tarafından tercih edilmektedir. Denge ve güven duygularını standardize eden krizantem, pişmanlık ve düşmanlık benzeri duyguların düşmanıdır. Kişiye her anlamda katkı sağlaması, taşın değerini arttıran en önemli etkendir.

Taşın çeşitli kullanım alanları bulunmakla beraber, genel olarak kişisel kullanımı tercih edilmektedir. Taşın sunduğu faydalardan yararlanmak isteyenler doğal hali ile üzerlerinde taşıyabilirler. Küçük boyda olanlar cepte taşınabilir. Kadınlar ise genellikle çantalarında taşımaktadır. Kişiler bu taşı üzerine takarak kullandıkları takdirde etkileri daha fazla olmaktadır. Taşımanın mümkün olmadığı durumlarda ise ortamda bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca su dolu kasenin içerisinde aksesuar olarak kullanılması da mümkündür. Taş odaya enerjisini daha kolay yayma imkanı bulmaktadır.

Takı Sektöründe Krizantem

Orta sertlikte olan krizantem taşı takı yapımında kullanılmaktadır. Her doğal taş takı yapımına uygun değildir. Taşların takı olarak kullanılabilmesi için öncelikle şekillendirilmeleri gerekmektedir. Özellikle küpe ve yüzük yapımı ciddi bir işlem süreci gerektirmektedir. Bazı taşlar yapı itibariyle çok serttir ve işlemek mümkün değildir. Sertlik derecesi 4 buçuğun üzerindeki taşlar, şekillendirilirken kırılmaktadır.

Krizantem taşı en fazla 4 derece sertlikte bulunmaktadır. Taşın yumuşak sayılan yapısı şekillendirilme aşamasını kolaylaştırmaktadır. Takı sektöründe rahatça kullanılan krizantem, işlemlere açıktır. Bu nedenle kadınlar tarafından genellikle kolye ve küpe olarak kullanılmaktadır. Tene iyi gelmesiyle bilinen krizantem, takı olarak kullanıldığında cilde direkt temas ederek, daha hızlı etkiler göstermektedir.

Krizantemle Zamanda Yolculuk

Krizantem taşının en dikkat çekici özelliklerinin başında kişisel olgunluk gelmektedir. Pozitif enerji yüklenen ve sevgi duygusu aşılanan insanlar, hayata her bakımdan daha ılımlı bakmaya başlar. Çakraların açılmasını sağlayan krizantem taşı, düşünsel derinlik sağlamaktadır. Bu bakımdan taş, kişilere derinlemesine düşünce ve analiz imkanı sunmaktadır. Anın verimli yaşanmasının yanında, geçmişle ilgili çıkarımların yapılmasında krizantemin etkileri büyüktür. Ruhsal olgunluğa ulaşan insan daha sağlıklı analizler yapmaktadır. Bu bakımdan krizantem, zamanda yolculuğa imkan sunmaktadır.

Anın tadına varan insan geçmişiyle olgunlukla yüzleşmekte ve yaşamış olduğu her anı, sağlıklı şekilde analiz etmektedir. Zamanında edinilen artı ve eksiler kişinin zihninde masaya yatırılarak değerlendirilir.

Krizantem, hayal gücünü geliştirmesi bakımından, zamanda yolculuğa imkan sunmaktadır. Aşıladığı soğukkanlılık ve güven duygusu, insanı büyük bir cesaretle geçmişini analiz etmeye iter. Bu durum daha geniş pencereden değerlendirildiğinde geleceği inşa etme sürecini ifade etmektedir. Anın keyfine varan insan, diğer taraftan geçmişini değerlendirerek, geleceğe dair öngörü ve çıkarımlarda bulunabilir. Sonuç olarak, gelecek yaşantıyı kontrol ederek, atacağı adımları netleştirir. Krizantem taşı, akışına bırakmadan hayatın iplerini elinize almanızı sağlamaktadır.

Kontrolü eline alan insanlar, böylece mutluluğun da kapılarını aralamış olacaktır. Verdiği ilham ve enerji sayesinde, olumsuz düşüncelerden arındırmaktadır. Öte yandan olumsuz düşüncelerden, kibirden arınan insanlar, geleceğe daha umutlu bakabilirler. Bu faktörler taşın sihirli değnek olduğunu göstermez, yalnızca değerli taşlara inanan insanlara güç vermektedir.