Kral Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

Beğendiysen Oy Ver

Halk arasında pırlanta ve elmas olarak adlandırılan taş, kral taşıdır. Saydam veya yarısaydam halde bulunan kral taşı, dünyanın en değerli ve en sert yapılı taşlarından biridir. Elmas, yalnızca elmasla kesilmektedir. Renksiz olan bu taş, istisnai olarak renkli şekilde de bulunabilir. Çok keskin bir taştır ve parlaklığı ile ışıltısı onu eşsiz kılmaktadır. Kral taşı fiyatı bakımından da dünyanın en pahalı taşları arasında yer almaktadır. Bu nedenlerden dolayı kral taşı olarak isimlendirilmektedir. Değerli taşlar arasında en gözde olanıdır. Mücevherat sektörünün bel kemiğini oluşturmaktadır.

Her alanda olduğu gibi kral taşı konusunda da dolandırılma riski bulunmaktadır. Gerçeğini aratmayan imitasyonlar bulunmaktadır. Kral taşının gerçek olup olmadığının anlaşılması için laboratuvar ortamında teste tabii tutulması gerekmektedir. Orijinal kral taşını ayırt etmenin en temel yolu parlaklığıdır. Kral taşı gece karanlığında dahi parlamaktadır. Dünyadaki en büyük elmas madeni Rusya’nın kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Nyurbinsk Elmas Madeni tam 1 kilometre çapında ve 571 metre derinliğindedir. Dev elmas madeni uzaydan dahi görülmektedir.

Kral Taşının Özellikleri

Dünyanın en sert taşları arasında bulunan kral taşı, bildiğimiz pırlanta ve elmastır. Kral taşı olarak isimlendirilmesinin nedeni, dünyanın en değerli taşlarından biri olmasıdır. 10 derece sertliğe sahip olan kral taşının kimyasal grubu nabittir. Saydam veya yarısaydam yapıda olan taş, nadir olarak opak şekilde bulunabilir. En göz alıcı özelliği parlak ve ışıltılı olmasıdır. Koç, boğa, oğlak, akrep ve terazi burçları ile uyumludur. Asıl olarak renksiz olan kral taşı, nadir olarak değişik renklerde bulunabilir.

Aşk ve sevgiyi sembolize eden kral taşı, evliliklerin olmazsa olmazıdır. Sevdiği kıza evlenme teklif edecek olan her erkek, ona kral taşı hediye etmek istemektedir. Kral taşının çıkarıldığı ülkelerin başında; Gana, Avustralya, Rusya, Amerika, Güney Afrika ve Hindistan gelmektedir. Eşit ölçülü olan bu taş, saf karbondur ve kristal yapıdadır. Elmas yalnızca başka bir elmas tarafından kesilebilmektedir. Bu taşın bir diğer özelliği ise ışığı kırması ve renklere ayırmasıdır. Değerli taşlar içerisinde en kıymetli ve keskin yapıda olanı kral taşıdır. Asitlerden etkilenmeyen bu taş ovalandığında pozitif enerji yüklenmektedir. Elmas ve pırlanta kesim şekli bakımından birbirinden ayrılmaktadır.

Kral Taşının Faydaları

Her kadının rüyasını süsleyen elmasın maddi değeri yüksektir. Maddi imkansızlıklardan dolayı çoğu kadın elmasa sahip olmasa da, özellikle evli kadınların pırlanta tektaşları vardır. Günümüz şartlarına bakıldığında pırlantanın, evliliğin bir zorunluluğu, koşulu haline geldiği görülmektedir. Aşk ve sevgiyi simgelemesi bakımından çok değerli olan kral taşının, birçok faydası bulunmaktadır.

  • Taşın akla gelen ilk faydası güzelliğidir. Böyle güzel ve ışıltılı bir takısı olan kadın kendini psikolojik olarak güçlü hisseder ve mutlu olur.
  • Kral taşı beyin üzerinde doğrudan etkili olan güçlü bir taştır. Beyindeki fonksiyonları düzenleyerek, sağlıklı düşünmenin önünü açmaktadır.
  • Bedeni ruhsal bakımdan temizler ve negatif etkileri bertaraf eder.
  • Zihin, ruh ve beden arasındaki ilişki güçlendirir, sağlıklı iletişim sağlar.
  • Aşk ve sevgi taşı olmasının yanında; bolluk, saflık, neşe ve sadakati sembolize eder.
  • Kral taşı gerek aşkta, gerekse iş hayatında şans getirmektedir.
  • Kral taşı, kişilere başarı ve cesaret sunar.
  • Sinirlerin yatışmasını sağlar ve uykunun düzene girmesine yardımcı olur.
  • Büyü ve kabuslara karşı kalkan işlevi üstlenir.

Pırlanta Ve Elmas Arasındaki Fark Nedir?

Kral taşı, neredeyse her insanın adını duyduğu bir taştır. Eş anlamlısı ise elmas ya da pırlantadır. Elmas ve pırlanta temelde aynı şeyi ifade etmesine karşın birbirinden farklı anlamları bulunmaktadır. Öte yandan halk arasında bu iki taşın, birbirinden çok farklı olduğu düşünülmektedir. Halbuki elmas da, pırlanta da aynı taştan oluşmaktadır. Yalnızca aralarında küçük farklılıklar bulunmaktadır. Elmas ve pırlantayı birbirinden ayıran tek nokta kesim şekilleridir. Kral taşı eşittir elmas demektir. Pırlanta ise elmasın şekillendirilmiş halidir.

Elmasın değişik şekillendirilme biçimleri bulunmaktadır. Elmasın yani kral taşının kesim şekillerinden en fazla tercih edileni; pırlanta kesimdir. Özleri aynı olan bu iki taş, farklı fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Halk arasında elmasın daha kıymetli bir taş olduğu algısı bulunmaktadır. Pırlanta; elmas madeninin işlenmiş halidir. Pırlanta kesim; 1919 tarihinde Marcel Tolkowsky tarafından tasarlanmıştır. Işığın, taşın içerisinde kırılarak, parlaklık ve ışıltıya dönüştürülmesidir. En sık tercih edilen kesim ise 57 yüzeyli yuvarlak kesim round diamond. Ülkemizde kullanılan en yaygın kesim ise gül kesimdir. Gül kesimde; taşın alt kısmı düzdür ve taşların faseti 12-37 arasında değişmektedir.

Dünyadaki Elmas Rezervine Sahip 10 Ülke

Elmas Avrupa dışında tüm kıtalarda bulunmaktadır. Elmas rezervinin en fazla olduğu kıta ise yüzde 55 Pazar payına sahip Afrika’dır. Madenlerin büyük çoğunluğu sömürgeci İngilizlerin elinde bulunmaktadır. Elmas dünyanın acımasız yüzünü de gözler önüne sermektedir. Afrika dünyanın en pahalı maden rezervlerinin yarısına sahip olmasına rağmen, dünyanın en fakir bölgesi ve Afrika halkı açlıktan ölmektedir.

Sierra Leone: Elmas kalitesi bakımından sıralama yapıldığında 2. Önemli ülkedir. Elmasın kırat başı değeri oldukça yüksektir.
Gana: Piyasa payının yüzde 1’i bu ülkeden çıkmaktadır.
Namibya: Dünyanın en kaliteli elmaslarının çıkarıldığı bölgedir. Piyasa payının yüzde 2’sini çıkarmaktadır. Namibya’nın özelliği dünyanın en değerli elmaslarına sahip olmasıdır. Elmaslar diyarı olarak isimlendirilmektedir.
Angola: Dünyanın en büyük 4. elmas madeni Angola’da bulunur. Çıkarılan elmasın oranı yüzde 2.93’tür.
Kanada: Elmas piyasasının yüzde 4.40’ını oluşturmaktadır. Yıllık 12 milyon kırat üretim yapılmaktadır. Elmas değeri bakımından üçüncü sırada yer alır.
Güney Afrika: Elmas piyasasının yüzde 9.33’ünü oluşturmaktadır.
Rusya: Elmas piyasasının yüzde 13.33’ü Rusya’da bulunmaktadır. En çok üretim ve satış burada yapılmaktadır.
Botsvana: Piyasa üretiminin yüzde 17.33’ü gerçekleştirilmektedir.
Demokratik Kongo: Piyasanın yüzde 20’sine sahiptir.
Avustralya: Yüzde 28 payla piyasada zirvededir.