Koltuktaki Küf Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

5 (100%) 4 votes

Nem ve ısı etkisiyle oluşan, yeşil renkli görünüme sebep olan ve ürediği ortamda kimyasal değişim yaratan mantarlara küf denilmektedir. Mutfakta peynir, ekmek, meyve ve sebze gibi gıdalar üzerinde oluşan küf, evin başka alanlarında da karşımıza çıkmaktadır. Küf oluşumunun ana nedeni rutubettir. Özellikle depolarda oluşan küfler, zaman zaman evlerin farklı bölgelerinde de görülmektedir. Güneş görmeyen odalarda oluşan küf, kötü görüntüsünün yanında çirkin lekelere sebep olmaktadır.

Küfü Sert Fırça İle Fırçalayın

Küfün oluştuğu yerlerden biri de koltuklardır. Özellikle koltukların altında oluşan küfü temizlemek için bazı püf noktalar bulunmaktadır. Küf temizlenirken, etrafa yayılacağından altına eski bir örtü ya da gazete kağıdı serilmelidir. Lekeden kurtulmak içinse sert bir fırça gereklidir. Küf fırçalanırken, kumaşa zarar vermemeye özen gösterilmelidir.

Küf fırçalandıktan sonra sabunlu ılık su karışımı ile küflü bölge köpürtülmelidir. Hazırlanan karışıma birkaç damla sirke koyulması daha etkili çözüm alınmasını sağlayacaktır. Köpürtülen bölge ovalandıktan sonra kuru bezle nemi alınmalıdır. Koltuk temizlendikten sonra güneş göreceği alana yerleştirilmelidir.