Kızıl Çalı Çayı Nedir?

5 (100%) 5 votes

Kızıl çalı, günümüzde kırmızı çay olarak bilinmektedir ve baklagiller grubundadır. Renginden dolayı kızıl çay ya da kırmızı çay olarak bilinir. Daha çok Güney Afrika bölgesinde yetişmektedir. Kızıl çalı çayı nedir bu konuda aslında sağlık için nelere faydası vardır onu anlatmaya çalışacağız.

Kızıl çalı çayı tatlı bir tada sahip ve güçlü bir antioksidan özelliği olan bir çaydır. Kızıl çalı olarak bilinen bitki ile çayı demlenerek tüketilmektedir.

Kafein içermeyen bu çay sindirim siteminde oldukça etkilidir. Özellikle astım hastaları tercih ederek tedavi destekleyici olarak tüketebilmektedirler.

Kızıl Çalı Çayı

Kanser hastalarında kanserli hücrelerin küçülmesinde etkili olarak tedavinin cevap alınmasını sağlar. Antioksidan özelliği olduğundan hücre yenilenmesinde büyük rol oynar. Kolesterol dengelemek içinde kızıl çalı çayı tüketilmesi önerilmektedir.

Sindirim sorunları olan kişilerde sindirimi destekleyici rol oynamaktadır. Cilt rahatsızlıklarında tedavi etkisine sahiptir. Özellikle egzama gibi deri rahatsızlıklarında cildin yenilenmesini sağlar.

Kızıl çalı çayı nedir sorularından ziyade bu bitkinin çayın nasıl demlenmesi gerektiği de bilinmesi gerekir. Kaynar su içerisine 1 kaşık eklenen kızıl çalı yaprakları birkaç dakika bekletilerek çayın deminin alınması sağlanır. Ilık olarak çayı tüketmeniz antioksidan etkisini daha fazla sağlayacaktır.

Kızıl çalı çayı tüketmek isteyenler özellikle çayın çok kaynar tüketilmemesine özen göstermelidir. Taze bir şekilde hazırlanan çayın tüketilmesi etkinliğini arttıracaktır. Bu sayede yenilenmeyi sağlayarak vücudun direncini arttıracaktır.