Kırmızı Lahana Lekesi Nasıl Çıkar?

Beğendiysen Oy Ver

Geniş ve kat kat yaprakları olan kırmızı lahana, mor ve kırmızı renkli bir gıdadır. Kırmızı lahananın canlı rengi kolay leke bırakmasına neden olmaktadır. Temizlenmesi olanaksız gibi görünen kırmızı lahana lekesinden kurtulmak için uygulanması gereken belli başlı yöntemler mevcuttur.

Limon Asidi Kırmızı Rengi Çözer

Salata ve turşu yapımında kullanılan kırmızı lahana, ellerde pembe renkli görünüme sebep olmaktadır. Elde oluşan lahana boyasını gidermek için sabunla yıkamak yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle güçlü asit içeriği bulunan limondan faydalanmak gerekmektedir. Boyanan eller limonsuyu ile ovulmalıdır. Limon renk açıcı özelliği sayesinde, elde oluşan rengin akmasını sağlayacaktır. Ayrıca kırmızı lahanayı kullanmadan önce, ellerin sirke ve zeytinyağı ile ovulması leke oluşumunu engelleyecektir.

Kumaş üzerinde oluşan lekelerin temizlenmesinde ise zaman önemli bir etkendir. Leke ne kadar erken temizlenirse, o kadar etkili çözüm alınmaktadır. Kuru bir beze sirke ve zeytinyağı dökülerek lekeli bölge silinir. İşlem leke etkisini kaybedene kadar devam ettirilir. Ardından lekeli kumaş çamaşır makinesinde yüksek ısıda yıkanarak temizlenir.