Kimsenin Bilmediği Fakat Bilinmesi Gereken 23 Türk Ressam ve Resimleri

5 (100%) 1 vote

Ülkemizde resim sanatına ilginin gün geçtikçe artmasına rağmen, Avrupa ülkelerinde bile tanınmasına rağmen bir çok ünlü ressamımız tanınmamakta ve eserleri bilinmemektedir. Bu ressamları tanıtmak için yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan kimsenin bilmediği fakat bilinmesi gereken 23 türk ressam ve resimleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Mihrap, Osman Hamdi Bey (1842 – 1910)

Kadıköy’ün ilk belediye başkanı olan Osman Hamdi Bey, aynı zamanda müzeci, arkeolog ve ressamdır. Hamdi beyin bu tablosu çok eleştiri almış ve kendisine de bir çok kişi ve kurum tarafından saldırılmıştır. Bunun en büyük sebebi ise, resimdeki başı açık ve göğüs dekoltesi olan kadının ayaklarının yanında dini kitapların olması ve sırtının Kab’ye dönük olması. Bazı kişiler tarafından ise bu tablo, kadının özgürlüğünü sınırlayan din olgusunu tasvir etmektedir. Kayıp olan tablo birçok Avrupa ülkesinde önemli sergilerde de yer almıştır.

 1. Çoban Köpekli Peyzaj, Şeker Ahmet Paşa (1841-1907)​​​​​​​

Ahmet Paşa resmi hayatta iken Louvre müzesine kabul edilen ilk Türk ressamdır ve çalışmaları daha çok natürmort tarzındadır. Bu tablosu da ünlü ressamın en güzel eserlerinden biridir.

 1. Yelkenliler, Halil Paşa (1857 – 1939)​​​​​​​

Asker ressamlarımızdan olan Halil paşa, çok fazla eser üretmiştir ve eserlerinde İstanbul’un çok çeşitli bölgelerini resmetmiştir. Ünlü ressamın resimlerinin çoğu belge niteliğinde halen kullanılmaktadır.

 1. Deniz Kenarı Kahvehanesi​​​​​​​, Hoca Ali Rıza​​​​​​​ (1858 – 1930)

Manzara resimlerinin öncülerinden olan Hoca Ali Rıza, eserlerine Avrupayı görmemesine rağmen batı tarzını eklemeyi başarmıştır.

 1. Üçüncü Ahmet Çeşmesi, Hüseyin Zekai Paşa (1860 – 1919)​​​​​​​

Resimlerini batı anlayışı ile yapan Hüseyin Zekai Paşa’nın çok ünlü manzara resimleri bulunmaktadır.

 1. Haremde Beethoven, Abdülmecid Efendi​​​​​​​ (1868 – 1944)​​​​​​​

Son halife olan Abdülmecid Efendi, Osmanlı hanedanındaki tek ressamdır. özellikle eserlerinde ayrıntılara önem vermesi ile dikkat çekmiş ve bir çok ünlü esere imza atmıştır.

 1. Günbatımında İstanbul, Halid Naci (1875 – 1927)​​​​​​​

Sultan Abdülhamit’in Paris’teki porselen fabrikasına gönderdiği Halid Naci, dekor eğitimi görüp döndükten sonra baş mimar olarak Yıldız çini fabrikasında görevlendirilmiştir. Ünlü ressamın o döneme ait porselen üzerine çizdiği bir çok manzara resmi mevcuttur. Halid Naci’nin mizah dalında da ünlü karikatür çalışmaları bulunmaktadır.

 1. Doğu Cephesi’nden Görünüş, Sami Yetik​​​​​​​ (1878 – 1945)​​​​​​​

Uzun yıllar cephelerde savaşa katılan asker kökenli ressamımız Sami Yetik, resimlerinde de askerlik ve kahramanlık temalarını işlemiştir. Daha sonraları portre ve natürmort resimleri de yapan ressamımızın bu tarzda da çok eseri bulunmaktadır. Ünlü ressam resim öğretmenliği de yapmıştır.

 1. Mustafa Kemal Paşa 1915, Nazmi Ziya Güran​​​​​​​ (1881 – 1937)​​​​​​​

Ünlü ressam Nazmi Ziya Güran, ülkemizde Empresyonizmin en büyük temsilcilerinden olarak kabul edilmektedir ve resimlerinde özellikle ışığın değişkenliğini kullanan sanatçının bu tablosu en önemli eserlerinin başında yer almaktadır.

 1. Üsküdar, İbrahim Çallı (1882 – 1960)

Resim tarihimize batı anlayışının girmesinin öncülerinden olan İbrahim Çallı, ünlü ressam Roben’den ders almış ve dönemin 6 yıllık güzel sanatlar mektebini 3 yılda bitirme başarısını göstermiştir. Arkadaşı ile ayrı bir akım yaratan sanatçının Avrupada da tanına eserleri mevcuttur. Resmin her tarzında çalışan Çallı özellikle yağlı boya tablolar yapmıştır.

 1. Bursa Ulucami İçi​​​​​​​, Namık İsmail (1890 – 1935)

Yaptığı portrelerle ünlenen ünlü ressam Namık İsmail Çallı akımı ressamlarındandır. Ressam yüz ifadelerinden çok hareketlere ifade vermiştir. Sanatçının nü tablolarının yanı sıra her konuda ünlü çok sayıda tablosu bulunmaktadır.

 1. Güzide Duran’ın Portresi​​​​​​​, Feyhaman Duran (1886 – 1970)

Çağdaş Türk resminin gelişiminde öncü isimlerden olan Feyhaman Duran, natürmort, portre ve manzara resimleri ile önemli bir eser birikimi bırakmıştır. Sanatçının Safiye Ayla ve Şerif Muhittin gibi ünlü yağlı boya tabloları da mevcuttur.

 1. İstanbul Boğazı, Güzin Duran (1898 – 1981)

Ressam Feyhaman Duran’ın eşi olan Güzin Hanım az sayıda tablo yapmasına rağmen hat sanatı ve karagöz sergileri ile sanatını ortaya koymuştur.

 1. İstanbul Manzaraları, Fikret Mualla (1903 – 1967)

Resim hayatını İstanbul ve Fransa dönemi diye ikiye ayıran ressam, cami resimlerinden kahvehanelere kadar birçok resme imzasını atmıştır. Hayatında birçok olumsuzluk yaşayan sanatçının çok sayıda sulu boya tabloları bulunmaktadır.

 1. Ortaköy Cami​​​​​​​, Mahmut Cûda (1904 – 1987)

Işık ve gölge konusunda ustalığını resimlerine özgün bir biçimde aktaran Mahmut Cuda da Çallı atölyesinde çalışmış ve Namık İsmail’le birlikte resim öğretmenliği yapmıştır.

 1. Bursa Manzarası, Hale Asaf (1905 – 1938)

Kısa yaşamının bir kısmını Paris’te geçiren ünlü ressam özellikle Bursa evleri ile ilgili yaptığı manzara resimleri ile tanınmıştır.

 1. Nargile İçen Adam, Nurullah Berk (1906 – 1982)

kübist çalışmaları ile de tanınan ünlü ressam, Türk resim sanatının Avrupa’dan geri kalmaması için kurduğu grup ve çalışmalar, resim tarihimize ayrı bir ivme kazandırmıştır.

 1. İlk Geçen Treni Seyreden Köylüler, Bedri Rahmi Eyüboğlu (1911 – 1973)

Devlet güzel sanatlar akademisi mezunu ve aynı okulun öğretmeni de olan ünlü ressamın birçok eseri Van Gogh’un eserlerine benzetilmektedir.

 1. Balık Pazarı​​​​​​​, Abidin Dino (1913 – 1993)

Aynı zamanda şair ruhlu olan ünlü ressam hayatını hüzün, mutluluk, sevgi ve öfkenin anlatıldığı resimlere adamıştır.

 1. Nasip İyem Portresi​​​​​​​, Nuri İyem (1915 – 2005)

Portre tarzında önemli bir isim olan Nuri İyem, özellikle portrelerinde çizdiği gözlerin ifade ettikleri anlam derinlikleri açısından bu konuda tartışılmaz bir yere sahiptir.

 1. Oturan Kadın, Avni Arbaş (1919 – 2003)

Herhangi bir ekolün etkisinde olmayan sanatçı, resimden çok anı yarattığını ifade etmekte ve her eşyaya resminde ayrı bir önem vermektedir.

 1. Mapushane Kapısı, İbrahim Balaban (1921 – )

Eserlerinin çoğunda kırsal kesimi ve oradaki yaşantıyı tasvir eden sanatçının bu konu ile ilgili çok sayıda tablosu mevcuttur.

 1. Akşam Işıkları, Burhan Doğançay (1929 – 2013)

Dünyanın birçok sergisinde resimlerine yer verilen ünlü sanatçının tasarımları Fransa’da halı olarak bile dokunmuştur.