Katran Lekesi Nasıl Temizlenir?

5 (100%) 5 votes

Katran daha çok asfalt yaparken kullanılan siyah bir maddedir. Katran diğer adıyla zift olarak bilinmektedir. Cildinize bulaşan katran lekesini öncelikle parmak ucunuzla hafif kazıyarak ve sonrasında sabunlu su ile cildinizi yıkayarak temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Kumaş ya da benzeri malzemelerde katran lekesi nasıl temizlenir öncelikle eşya üzerine buz koyarak lekenin donmasını sağlamalısınız. Donan lekeyi daha sonra kazıyarak çıkarabilirsiniz.

Katran lekesine etkili yöntemlerden biri de mayonezdir. Leke üzerine mayonez dökerek bir süre beklemeniz gerekiyor. Ardından lekeyi fırçalayarak çıkarabilirsiniz. Katran lekesini farklı yöntemler ile temizleyeceğiniz için aseton ile lekeyi temizlemek de alternatif olacaktır.

Katran lekesi üzerine bol miktarda aseton dökerek ovalama işlemi yaptığınızda lekenin temizlendiğini görebilirsiniz. Hassas kumaşlarda ovalama işlemi yerine leke çıkana kadar aseton dökebilirsiniz.

Zift lekesinin daha hassas eşyalarda çıkartılması içinse bebe yağı kurtarıcı olacaktır. Leke üzerine bebe yağı dökerek lekenin yumuşaması sağlanabilir. Yumuşa olduktan sonra sabunlu su ile lekeyi temizleyebilirsiniz. Bebe yağının yanı sıra zeytin yağ uygulaması yaparak da lekeyi kazıyıp çıkarabilirsiniz.

Siyah ve zor bir leke olduğu için açık renkli eşyalarda katran lekesini temizledikten sonra temizleme talimatlarını uygulayarak lekeden tamamen kurtulabilirsiniz. Katran lekesi nasıl temizlenir bu konuda birçok yöntemi deneyerek lekeden arınabilirsiniz. Cildinizde oluşan katran lekesinde kazıma işleminden sonra mutlaka bol su ile yıkamaya özen göstermelisiniz.