Katran Lekesi Nasıl Temizlenir?

5 (100%) 2 votes

Katran lekesi genellikle asfalt bulaşması şeklinde olur. Fakat baca temizliği gibi temizliklerde de bulaşabilecek bir lekedir. Temizlenmesi de oldukça kolaydır. Katran lekesi nasıl temizlenir sorusu için birkaç basit yöntem vardır.

Kazıyarak Temizleme Yöntemi

Eğer ki katran vücudunuzun yani cildinizin bir yerine bulaşmış ise yapmanız gereken şey önce katran bulaşan yere buz koymanızdır. iki dakika beklettikten sonra tırnağınızla ya da ince sert bir cisimle katranı rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Hala geçmemiş ise zeytin yağı ile ovalayarak tamamen katran lekesini temizleyebilirsiniz. Üzerinize bulaşan katran ya da zift katılaşmamış ise önce üzerine buz koyarak onu katılaştırın. Ve daha sonra katılaşan katranı sabunlu su ile bolca yıkayın. Katran lekesinin temizlendiğini göreceksiniz.

Mayonez Yardımı ile Katran Temizliği

Katran lekesi nasıl temizlenir? Sorusunun bir diğer cevabı ise; mayonez kullanarak temizlemektir. Lekeli elbisenizin üzerine bolca mayonez dökün.45 dakika boyunca mayonezi üstünde dinlendirin. Daha sonra sert bir fırça alarak katran lekesini fırçalayarak temizleyin. Kokusunu gidermek içinse normal makinede ya da el ile yıkayabilirsiniz.

Zeytin Yağı ve Bebe Yağı ile Katran Lekesi Temizliği

Katran bulaşan bölgeye zeytin yağı ve bebe yağını sürün.30-40 dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra bulaşık bezi ile katranlı bölgeyi temizleyin. Ve kokusunu gidermek içinde üzerine tuz serpin. Bir süre sonra hem katran lekesini hem de kokusunun gittiğini göreceksiniz.

Aseton ile Temizleme

Katran lekesi temizliğinde sizlere yardımcı olacak başka bir ürün ise asetondur. Katranlı bölgeye bol miktarda aseton dökün ve40 dakika bekletin. Daha sonra ovarak lekeyi çıkarabilirsiniz.