Karnıyarık Otu Nedir, Faydaları Nelerdir

Beğendiysen Oy Ver

Karnıyarık otu son yıllarda oldukça şifalı bitkiler arasında gösterilen bir ottur. Karnıyarık otu alternatif tıpta sıklıkla kullanılmaktadır.

Karnıyarık Otunun Faydaları

Karnıyarık otu tokluk hissi yarattır ve sindirimi artırmaktadır. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Gaz söktürücüdür ve müshil etkisi bulunmaktadır. Müshil etkisi sayesinde idrar söktürür ve kabızlığı engeller. Gaz söktürücü olup kan şekerini ayarlamaya yardımcıdır. Bu sayedece şeker hastalarına yardımcı olmaktadır. Yüksek kolesterolü ayarlamaya yardıncı olur. Özellikle kolon kanseri olmak üzere diğer kanser türlürine karşı da yardımcı olmaktadır.

Karnıyarık Otunun Kullanımı

Karnıyarık otu toz haline getirildikten sonra suya katılıp kullanılmalıdır. Müshil olarak kullanılmak istendiğinde ise bol su kullanılması gerekir.

Karnıyarık Otunun Zararları

Karnıyarık otunun peynir ile yenmemesi gerekmektedir. Aksi halde iltihaplanmaya sebep olabililr. Özellikle kola, kahve ve siyah çay ile içilmemelidir. Bu şekilde tüketildiği zaman bağırsakları kurutmaktadır ve mineral, aminoasit ve vitamin alınmını önler. Uzun bir süre boyunca bira ile tüketildiği takdirde cinsel iktidarsızlığa hatta kısırlığa sebep olabilmektedir. Sosis, salam ve sucuk gibi besinlere ara vermek gerekmektedir.