Kara Kehribar (Oltu Taşı) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

5 (100%) 1 vote

Türkiye topraklarından çıkarılan kara kehribar taşı, en fazla çıkarıldığı yer olan Erzurum’un Oltu ilçesinin ismi ile de anılmaktadır. Maddi değerinin çok yüksek olmaması ve ülkemizde çıkarılması nedeniyle kolay bulunan bir taştır. Kara kehribar taşı ile ilgili Maden Tetkik Arama Enstitüsü tarafından araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar, Anadolu’da üç farklı bölgede bu taşın bulunduğunu ortaya koymuştur. Erzurum’da Oltu ve Müşeverek ilçelerinde, Ankara’da ise Haymana’da çıkarılmaktadır.

Kara kehribar taşı hediyelik ürün olarak kullanılmasının yanında, şifalı taşların başında gelmektedir. Sakinlik ve huzur veren taş, aynı zamanda baş ağrıları üzerinde etkili olmaktadır. Taş topraktan çıkarıldığı için organik sınıfına girmektedir. Daha genel ifade ile fosil kalıntıdır. Toprak kökenli olması, taşın yapısının da yumuşak olmasına neden olmuştur. Çıkarılmasının ardından hava ile teması taşın sertleşmesini sağlamaktadır. Taş işlenmeden kısa süre önce topraktan çıkarılmalıdır.

Kara Kehribar Taşının Özellikleri

Oltu taşı ismiyle de bilinen kara kehribar taşı, 3 civarında sertliğe sahiptir ve yumuşak yapıdadır. Özgül ağırlığı: 1,26 olan kara kehribar, organik materyalden oluşmaktadır. Kimyasal grubu çam reçinesi fosili olan kara kehribar, yapısal görünüm itibariyle opaktır. Reçine parlaklığında olan taş, oğlak ve kova burcunun uğurlu taşları arasında yer almaktadır. Gelen olarak siyah renkte olmasına karşın kahverengi, gri ve yeşil tonlarında da olabilir. Kara kehribarın asıl ülkesi ise Türkiye’dir. Oltu taşı olarak isimlendirilmesinin nedeni Erzurum’un Oltu ilçesinden çıkarılmasıdır.

Tamamen organik sayılan kara kehribar taşı, bitkisel kalıntılardan oluşmaktadır. Fosilleşmiş canlıların karbonlaşmasıyla oluştuğu için organik sınıfındadır. Kara kehribar taşının en dikkat çeken özelliği değişim geçirmiş linyit olmasıdır. Bilindiği gibi linyit kömür çeşididir. Kara kehribar taşı da asıl olarak kömürden gelmektedir. Oldukça yumuşak olan kara kehribarın dörtte üçü karbondan meydana gelmektedir. Taşın sert yapıya kavuşması için hava ile temas etmesi gerekmektedir. Taşın elverişli kullanımı için işleneceği zaman topraktan çıkarılmalıdır. Böylece sertleşmediği için daha kolay şekillendirilmektedir. Ayrıca taşın parlaklık kazanması kullanım süresine bağlıdır.

Kara Kehribarın Faydaları

Kara kehribar taşı ülkemizde çıkarıldığı için ulaşılması çok kolaydır. Çıkarıldığı Oltu ilçesinin ismini alan bu taşın insan sağlığına çeşitli faydaları bulunmaktadır. Taşın en dikkat çekici yanı Doğu Anadolu’da en kıymetli hediyelik ürünlerden biri olmasıdır. İnsanlar özel günlerde sevdiklerine kara kehribar taşı alarak, şifasından nasiplenmeyi amaçlamaktadır. Taşın en dikkat çekici faydaları:

 • Negatif enerjileri toplar
 • Stresi azalmasını sağlar
 • Psikolojik açıdan rahatlamaya yardımcı olur
 • Ruhsal hafifleme sağlayarak, pozitif enerjiyi arttırır
 • Nazara karşı koruyucu işlevi üstlenir
 • Tespih taşı yapımı için en elverişli taşlardan biridir.
 • Dinginlik vererek, sakinleşmeye yardımcı olur
 • Aşırı gergin ve sinirli insanlarda olumlu etkiler gösterir
 • Baş ağrılarının azalmasına yardımcı olur
 • Korkuların yenilmesinde etkilidir
 • Sezgilerin kuvvetlenmesine yardımcı olur
 • Uzun süreli kullanımı mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar
 • Ruhsal rahatlamanın yanında bedensel gevşeme sağlar

Gerçek ve Sahte Kara Kehribar Nasıl Ayırt Edilir?

Kara kehribar taşı kolay ülkemizde en kolay bulunan taşlardan biri olmasına rağmen dolandırıcıların hedefi olmaktan kurtulamamıştır. Kara kehribar taşına dair bazı niteliklerin bilinmesiyle gerçek ve sahte taşlar birbirinden ayırt edilebilmektedir. Öncelikli olarak ısı verme yöntemi denenebilir. Taş iki avucun arasında tutularak hızlı şekilde ovuşturulduğunda, mıknatıs özelliği göstererek bazı cisimleri kendine çekmeye başlamaktadır. Sıradan taşlar ne kadar ovulursa ovulsun elektriklenmez ve manyetik nitelik taşımazlar.

Oltu taşı ısıya maruz kaldığında is çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra iğne ucu ısıtılarak taşa batırılabilir. İğne taşa girerse, bu durum taşın sahte olduğu anlamına gelmektedir. Gerçek kara kehribara iğnenin girmesi mümkün değildir. Ayrıca ısıya maruz kalan taş, eğer sahte ise renginde değişim ya da boya akması yaşanır. İmitasyon taşların en dikkat çeken foyası, dış yüzeylerinin boyanmasıdır. Sıradan taşlar, değerli taşlara benzetilmek için onların rengine boyanarak satılmaktadır. Ancak kimyasal içerikli boyalar, ateşe tutulduğunda anında kendini ele vermektedir. Orijinal kara kehribar taşına hohlandığında, sahte taşların aksine dış yüzeyi puslanmaktadır.

Kara Kehribar Taşı Nerelerde Kullanılır?

Ülkemizde çıkarılan, kara kehribar ya da diğer ismiyle oltu taşının çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Kara kehribar taşı en fazla süs eşyası olarak kullanılmaktadır. Değerli bir hediyelik eşya olan kara kehribar, bereket getirmesi amacıyla yeni evli çiftlere hediye edilmektedir. Bunun yanı sıra takı sektöründe kara kehribar taşı oldukça önemlidir. Yüzük, kolye, küpe ve bileklik yapımlarında kullanılmaktadır.

Erkekler, kara kehribarı tespih şeklinde kullanmayı tercih etmektedir. Zaten kara kehribar taşı, en uygun tespit taşlarından birini oluşturmaktadır. Yumuşak yapısı taşların kolayca şekillendirilmesine olanak tanımaktadır. Kara kehribar taşı erkekler tarafından kravat iğnesi, kol düğmesi, pipo şeklinde de kullanılmaktadır. Oltu taş, bunların yanı sıra anahtarlık ve masa isimliği yapımında da am madde işlevi görmektedir. Manyetik özellikleri bakımından ise elektrik ve elektronik alanında tercih edilmektedir.

Ülkemizde Oltu Taşı Madenciliği

Kara kehribar taşı, ülkemizde Erzurum ve Ankara’da çıkarılmaktadır. Çıkarıldığı bölgeler dağlık alanlardan oluşmaktadır. Dağlık alanda, diklemesine galeriler açılmaktadır. Çapları 80 cm olan galerilerde kara kehribar araması yapılmaktadır. Açılan çukurlarda en fazla iki kişi çalışabilmektedir. Galeri açılması pek ekonomik bir yöntem olmadığı için genellikle teknik değil, gelişi güzel açılmaktadır.

Kara kehribar taşının çıkarılmasında yöre halkı çalıştırılmaktadır. Murç, kısa saplı kürekler, kazma ve çekiç yardımıyla açılan galerilerde öncelikle toprak hafriyat tünel dışına taşınmaktadır. Bu işlem, elle çekilen küçük tenekelerle gerçekleştirilmektedir. Bu madenlerde, kara kehribara ulaşılsa da ulaşılmasa da en fazla 150 metre ilerleme yapılmaktadır. 150 metreden sonra tüneller risk unsuru taşımaya başlamaktadır. Madene rastlanılmaması durumunda ise 10 metreden sonra çalışmalar durdurulmaktadır.