Kanvas Tablolar Nasıl Temizlenir?

Beğendiysen Oy Ver

Tablolar evinize şıklık katan ayrıntılardır. Bu ayrıntıları uzun yıllar korumak için dikkatli ve özenli davranmalısınız. Peki, kanvas tablolar nasıl temizlenir?

1.Bol Sudan Uzak Durun

Tablolar şık olduğu kadar da oldukça narindir. Ahşap üzerine basılmasından dolayı su ile temas etmesi halinde tamamen deforme olur. Nemli bir bezle tozunu almak en doğrusudur.

2.Tablo Tozu Almada Pratiklik

Tablolarınız duvarlarda sürekli ortam tozuna sürekli maruz kalır. Bu sebeple sürekli silinmek ve temizlenmek ister. Bunu için en pratik çözüm elektrik süpürgesinin minik fırça başlığıdır. Yumuşak fırça başlığını kullanarak tablolarınız bozulmadan tozunu alabilirsiniz. Süpürgenizin düşük devirde olmasına dikkat etmelisiniz.

3.Ağartıcıdan Kullanmayınız

Tablolarınızın çerçeve ve üst tozunu almak için kesinlikle kloraklı ya da ağartıcı değmiş bez ile silmemelisiniz. Öyle ki ıslak boya ile yapılmış tablolarda felaket demektir.

4.Microfiber Bez

Saçaklanmayan ve tüy bırakmayan bezleri tercih etmelisiniz. Tablo üzerinde toz ve dalga bırakmayan bezlerin kullanımı en uygunudur.

5.Günlük Temizlik

Standart ev temizliğinde de tablolarınızın temizliğini sağlayabilirsiniz. Sadece günlük peçete ile bile alsanız uzun süreli temizlik işleminden kurtulmuş olursunuz.

6.Streç Film

Temizliği prensip haline getirmiş kişiler için detay önemlidir. Bunu için kişiler bazı obje ve tabloları şeffaf ve korunaklı olmasından dolayı streçlemeyi tercih ediyor. Böylece hem tablo korunmuş, hem de temizliği için uğraşılmamış oluyor. Streci değiştirmek zaman kaybının önüne geçiyor.

7.Tablolarda Özel Temizlik

Kanvas tabloların dijital basımlarında renklerin zaman içerisinde solma özelliği söz konusu. Renklerin korunması amaçlı cila kullanılıyor. Mobilya cilası da tercih edebilirsiniz. Cila tozu uzaklaştırırken rengi de muhafaza ediyor.

8.Tabloların Yer Değişikliği

Tabloların ömrünü korumak için sadece temizlik değil sürekli yer değişikliği de önemlidir. Kanvas tabloların duvara sabit olanlarının yerinin değiştirilmesi arka kısımda oynamalara, tabloda esnemeye neden olur. Bu sebeple sık yer değişikliği önerilmez.

9.Nemli Duvarda Tablo Kullanmayın

Tablolarınızı korumanız için yeni boyanmış ya da rutubetli olan bir duvar üzerine kesinlikle asmamalısınız. Duvarda alacağı nem ile şişme yapacaktır. Dolayısıyla dökülmeler, bozukluklar, ön yüzeyde yapışıklığa neden olacaktır.

10.Süt İle Temizlik

Tablolarınızın tozunu aldıktan sonra deriler için de kullanılan sütü tercih edebilirsiniz. Bu süt tabloya parlaklık katar. Kullanımdan önce yüzeyin temiz olması önemlidir.

11.Hava Yöntemi İle Temizleme

Zarar vermeyecek, ancak tozunu ittirecek kadar hava tutabilirsiniz. Bu gibi ürünler için minik hava kompresörleri satılmaktadır. Özellikle bilgisayar kasalarının temizliğinde de kullanılır.

12.Narin Toz İticiler

Yumuşak uçlu, saplı, uzun saçaklara sahip toz alıcılar ile tablo üzerindeki tozları alabilirsiniz. Oldukça pratik ve zararsızdır.

 

13.Kuru Sünger İle Temizlik

Süngerin kuru iken elektriklenme etkisi vardır. Elinizle birkaç kez sürttüğünüzde elektriklenme yaptığını fark edersiniz. Tablolarınızın üzerine tuttuğunuzda tozu çekecektir.