Kanvas Tablolar ile Evimizi Nasıl Canlandırırız?

Beğendiysen Oy Ver

Kelimenin kök anlamı kanvas, İngilizcede tuval manasına gelen canvas sözcüğünün Türkçe okunuşuna karşılık gelir. Genelde tuval ya da canvas sözcükleri resim ile iç içe girmiş bir sözcük olup, son zamanlarda baskı tekniklerinin gelişimiyle daha yaygın bir kullanıma sahip olmuştur. Oluşan bu yeni nesne geleneksel olarak üretilmiş olan kağıdın üzerine hazırlanmış posterden ayrılarak, kullanılan araç gereçle birleşik özel bir isimle hatırlanmaya başlanmıştır. Kanvas tablo ürünün el ile bir resim çizici tarafından hazırlanan tablo değil fakat resim çizicinin kullanmış olduğu tuvalin üst kısmına baskı tekniğiyle hazırlanmış bir reprodüksiyon ürün olduğunu söylemek maksadını taşır. Kanvas tablolar ile evimizi nasıl canlandırırız? Kanvas tablolar ile tasarım veya fotoğraflar tuval üzerinde kalıcı hale getirilebilir. Hazırlanılan ya da çekinilen fotoğraflar uzman kişilere gönderilerek çalışmanın bir tabloya dönüşmesi sağlanabilir. Evde rengarenk ve kendi tasarım ürünler olan bu tablolar çok şık ve farklı durmakta eve istenilen havayı katmaktadır.

Sanatla İç İçe

Teknik benzerlik ve farklılıkların yanında, kanvas tablolar bütçe de sağladığı avantajlar sebebiyle evrensel sanata olan yakınlığı arttırır. Nitekim bu ürünler orijinali gibi olmasa da uzman kişilerce hazırlanmış kanvas tablolar da epey kaliteli ev nitelikli tablolar elde edilmesini sağlar.

Dekoratif Zenginlik

Başka bir konudan bahsetmek gerekirse bu tablolar adeta çeşit zenginliğidir. Ev ya da iş yeri gibi yerleri dizayn ederken seçip beğenilen ürünler zaman içinde ilk baştaki beğeniye uygun olmamaya başlayabilir. Böyle bir durumda her cebe uyum sağlayan bütçe sebebiyle ortamdaki tablolar rahat bir şekilde yenilenebilir ve yeni bir konsept oluşturulabilir.

Kanvas Tablo Baskı

Kanvas baskı, dijital baskı makinelerinde bez ve türevli yüzeyler üstüne uygulanmış bir üretim tekniğidir. Her bir baskı makinesinin kendine has mürekkebi bulunur ve üretim esnasında kullanılan bez yüzeyler bu mürekkebi donması için bir kimyasal maddeyle sıvanmıştır. Piyasada, hem dijital baskı üretim makinelerinin hem de bez materyalin birden fazla türleri bulunur. Bilinmesi gereken kanvas baskı piyasasındaki ücret farklarının önemli sebeplerinden biri kullanılan ürünlerin farklılıklarıdır. Baskıya hazırlanan fotoğraflar dijital baskı makinesine uygun programlar ile baskı basamağına geçilir. Baskı olduktan sonraki basamak kullanılan materyallerin türüne göre kuruma zamanı belirlenir. Sonra güneşe ve zamana karşı korunmasını arttırmak için vernik gibi bazı kimyasal maddeler yüzey koruması için uygulanır. Yüzey dayanıklılığını arttırmak için uygulanan, kullanılan baskı makinesi ve bez cinsine göre farklılık gösterecektir. Birtakım makine ve mürekkep cinslerinin yüzey dayanıklılığı için uygulama ihtiyacı bulunmadığı bilinir. Daha sonra işlemleri bitmiş olan ürün rulo halinde ya da istenilen şasiye gerilen tablo kullanıma uygun hale getirilir.

Harfli Rakamlı Kanvas Tablolar

Jüt kumaş parçalarıyla uğurlu rakamlar tablolaştırılır. Ahşap rakamlar, püskürtücü boyalar ve küçük tablo haline getirilen jüt kumaş ile evlere de şans getirecek çok güzel bir dekoratif üründür kanvas tablolar. Sayılarla ve harflerle yapılan çalışmalar ayrıca yıldız ev kalp gibi şablonlarla tablolar çok daha güzel, süslü yapılabilir.

Dantel Baskılı Kanvas Tablolar

Danteller demode oldu vakti geçti denir ama hala moda. Annelerin dantele düşkündür onlara özel olarak hazırlanacak kanvas tablolar yapılabilir. Annelerin kullanılmayan dantel örtüleri modelini, hazırlanacak kanvas yüzeye püskürtücü yardımıyla boyanabilir. Titiz bir işçilik ile danteller, en naif görüntüleriyle artık kanvas tablolarda yerine alır. Kanvas tabloyu istenilen renklerle renklendirebilir, kanvas boyalarıyla yüzeyine isteğe bağlı şekilde metin de yazılabilir. Daha birçok çeşidi bulunan kanvas tablolar evlere oldukça yakışmaktadır.